מכתב של איינשטיין
מכתב של איינשטיין רויטרס

יומני המסע הפרטיים של אלברט איינשטיין, הפיזיקאי היהודי הגאון, תורגמו באחרונה לאנגלית והם מעוררים תגובות שליליות – משום שהם חושפים דעות קדומות בהן אחז בשנותיו הצעירות.

היומנים – שנכתבו בין אוקטובר 1922 למרץ 1923, כשאיינשטיין היה בן 43 – פורסמו תחת השם "יומני המסע של אלברט איינשטיין" ע"י בית הדפוס של אוניברסיטת פרינסטון.

באחת הפסקאות כתב איינשטיין כי "הסינים אינם נוהגים לשבת על ספסלים כשהם אוכלים, אלא כורעים באותו אופן שבו האירופאים עושים זאת כשהם עושים את צרכיהם ביער. כל זה מתרחש בשקט ובביישנות. אפילו הילדים נטולי רוח ונראים אטומים".

איינשטיין כתב על "ריבוי הצאצאים" של הסינים והוסיף: "זה יהיה חבל אם הסינים יתפסו את מקומם של כל הגזעים האחרים. עבור אנשים שכמותנו, עצם המחשבה על כך מדכאת באופן שאינו ניתן לביטוי במילים".

על תושבי ציילון, סרי לנקה של ימינו, כתב איינשטיין שהם חיים בזוהמה ובסירחון. על היפנים אמר איינשטיין כי הם "לא יומרניים, הגונים, בסך הכל מאוד מלבבים", אבל כתב גם כי "הצרכים האינטלקטואליים של האומה הזו חלשים יותר, לכאורה, מאלה האמנותיים – נטייה טבעית?"

יש הסבורים כי האמירות של איינשטיין ביומן המסע הפרטי, שלא נועד לפרסום, עומדות בניגוד לדבריו הפומביים בשלב יותר מאוחר של חייו. ב-1946 נשא איינשטיין דברים באוניברסיטת לינקון – האוניברסיטה הראשונה שתלמידיה היו שחורים ושגם העניקה תארים – ואמר ש"הגזענות היא מחלה של אנשים לבנים". עוד הוסיף: "איני מתכוון לשתוק לגבי זה".