משחק הכדורגל הראשון של דוד בן-גוריון

ארכיון צה"ל חושף תיעוד חוויותיו של בן-גוריון מצפייתו בפעם הראשונה במשחק כדורגל. "הבחורים שלנו לא יכולים להכות את הרוסים?".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , א' בתמוז תשע"ח

משחקי גמר על גביע הרמטכ"ל - 1952
משחקי גמר על גביע הרמטכ"ל - 1952
צילום: באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון. צלם: במחנה

ארכיון צה"ל במשרד הביטחון חושף לקראת פתיחת משחקי המונדיאל 2018 תיעוד מחוויותיו של ראש הממשלה ושר הביטחון דוד בן-גוריון מצפייתו בפעם הראשונה במשחק כדורגל.

ביום העצמאות התשיעי של מדינת ישראל, נערך משחק כדורגל בין נבחרת צה"ל לבין נבחרת צבא צרפת בנוכחותו של בן-גוריון. בישיבה השבועית שכינס ב-11 במאי 1957 התוודה בן-גוריון: "בפעם הראשונה בחיי ראיתי משחק כדורגל".

על המשחק של נבחרת צרפת סיפר בן-גוריון כי "המשחק של הצרפתים יותר יפה, אבל השוער שלנו היה נפלא. הם מסרו את הכדור אחד לשני, בסדר. אבל להכניס לשער- בזה נכשלו".

על ההתרשמות מנבחרת צה"ל סיפר בן- גוריון "השוער שלנו היה יוצא מן הכלל, הוא התגלגל פעמיים לתפוס את הכדור". הרמטכ"ל משה דיין עונה על-כך בבדיחות "יכול היה לעשות זאת פעם אחת, אך לטובת הקהל עשה זאת פעמיים''.

בן- גוריון ממשיך לשבח את השוער של נבחרת צה"ל על יכולותיו מול נבחרת צבא צרפת, "רואים את זאת, איך הם מסרו את הכדור אחד לשני, אבל כאשר זרקו את הכדור- זרקו אותו מעל לשער והשוער שלנו תמיד תפס זאת, השוער שלנו מצוין".

מפקד פיקוד מרכז, האלוף מאיר עמית מחמיא לבן-גוריון ואומר לו "אחד הגורמים להצלחתם הייתה נוכחותך". בן גוריון אמר בתגובה: "יותר לא אלך לזה".

דוד בן גוריון
צילום: COHEN FRITZ - לע"מ

בן-גוריון מעלה את האפשרות להקים קבוצה בצבא שתתאמן ותשחק במשחקי כדורגל. "צריכה להיות קבוצה בצבא שתתאמן בזה. אמנם השנה לא נעשה זאת בגלל קיצוצים בתקציב, אבל תהיה קבוצה של 30 איש שיתאמנו ויכלו להכות את הרוסים. מה זה, הבחורים שלנו לא יכולים להכות את הרוסים?".

אלוף מאיר עמית ניסה להנמיך ציפיות ואמר "הרוסים בוחרים את הקבוצה שלהם מ-170 מיליון". ובן-גוריון השיב לו בתגובה "אם יתאמנו היטב- ישתוו אליהם. לנו יש 11 מיליון יהודים והוצאנו את איינשטיין, והם לא הוציאו את איינשטיין מתוך 170 מיליון... הכל תלוי בראש... השכל שולט בשרירים". וממשיך עם הרעיון: "ניקח קבוצת בחורים... זה יהיה המקצוע שלהם, שלא תמיד יקבלו מפלות".

השיחה מסתכמת בשאלה של משה דיין לבן-גוריון "לא נהנית ממשחק כדור הרגל הפעם?", ובן-גוריון ענה "זה היה יוצא מן הכלל. הלכתי לראות זאת כי זה צה"ל וצבא צרפת, אבל אחרת לא הייתי מבטל שתי שעות מזמני על זאת". שמעון פרס שאל: "מה ההבדל בין זה לסרט?". בן-גוריון: "אינני הולך גם לסרט".

נציין כי במשחק המדובר נבחרת צה"ל ניצחה 1:3 את צבא צרפת.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il