הפתרון לאיסור ייחוד - מצלמת אבטחה

הרב סתיו: כשיש חשש ייחוד עם עובדת זרה במקרה של בן משפחה סיעודי – ניתן לפתור זאת באמצעות מצלמות אבטחה

אורלי הררי - ערוץ 7 , א' בתמוז תשע"ח

הרב דוד סתיו
הרב דוד סתיו
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

פסיקה יחודית של הרב דוד סתיו רב העיר שוהם ויו"ר רבני צוהר ובנו הרב אברהם ולפיה כשיש במשפחה חולה סיעודית הזקוקה לעובדת זרה, יכול בן המשפחה לשהות עם החולה ועם העובדת.

הפתרון לבעיית איסור היחוד הוא באמצעות מצלמות אבטחה המצלמות את הנעשה בבית או באמצעות אדם שלישי שלו מפתחות הבית ויכול להיכנס בכל עת.

במאמר שרואה אור בכרך החדש (ל"ח) של השנתון תחומין מבית מכון צומת מפרסמים הרב דוד סתיו ובנו הרב אברהם מאמר המקיף את איסורי יחוד עם עובדים ועובדות זרים הסועדים חולים ועל כן מתגוררים כיום בבתים רבים.

במאמר התייחסות לשני מקרים מרכזיים: מקרה שבו לגבר יש עובדת זרה ומקרה שבו בן משפחה סועד קרוב שיש לו עובדת זרה. לדבריהם, זקן שמצב בריאותו רעוע, ואין סיכוי שיגיע לידי עבירה או חולה שאינו יכול לקיים יחסים בשל מגבלות פיזיות לא אסורים בייחוד עם עובדת זרה (גויה).

במאמר נקבע כי בדוחק גדול, יש מקום להתיר יחוד עם עובדת זרה גם לזקן שמצב בריאותו פחות בעייתי תוך הסתמכות על כך שמדובר במקום חולי ושהמטפלת תחשוש לאבד את מקום עבודתה, אך רצוי מאד שיהיה במקום אדם נוסף שיהיה כעין "שומר" ואפילו אם יהיה חולה או משותק, כל עוד הוא מודע ברמה מסוימת למתרחש.

במקרה שבו בן משפחה סועד קרוב שיש לו עובדת זרה, קובעים הרבנים סתיו כי זו זכות גדולה לגמול חסד עם הורים מבוגרים בכל דרך, ואין להימנע מכך בשל איסור ייחוד. וכאשר לא נמצא פתרון הלכתי, יש לעשות שאלת חכם ולמצוא יחד אתו את המענה המתאים.

הם מציעים כפתרונות אפשריים, שימוש במצלמות אבטחה שמצלמות את הדירה בכל עת או מתן מפתח לאדם שלישי שיכול להיכנס לדירה בכל עת.

במקרה שפתרונות אלו אינם זמינים, ניתן להקל ולשהות בבית האם, תוך הקפדה על כך שהאיש והעובדת יימצאו כל העת בחדרים נפרדים, וכשהדבר אפשרי האיש ינעל או יחסום את החדר שבו הוא שוהה.