הפך כל אבן. איתמר בן גביר
הפך כל אבן. איתמר בן גבירצילום: אלירן אהרון

שופט בית משפט השלום באשקלון, השופט הבכיר חיים נחמיאס, הטיל קנס בסך 180 שקלים (סכום סמלי של 10 פעמים ח"י שקלים) על גלעד קליינר שהביע שמחה על רצח שירה בנקי ז"ל במצעד הגאווה.

בפרקליטות ביקשו בתחילת הדרך לשלוח את קליינר למאסר בפועל, אולם עו"ד איתמר בן גביר פרקליטו של קליינר דרש לקבל לידיו את נתוני הפרקליטות באשר לסגירת תיקים של ערבים ופעילי שמאל קיצוני שהביעו שמחה על מות מתנחלים וחרדים.

השופט נחמיאס הורה בהחלטה תקדימית למדינה להעביר את כל המידע באשר להתנהלותה ולאור זאת הסכימה הפרקליטות להגיע להסדר טיעון בו נמחקו שלושה אישומים של הסתה ושני סעיפים של הפרת הוראה חוקית.

במסגרת ההסדר חזרה בה הפרקליטות מהדרישה להטיל על קליינר עונשים של מאסר או עבודות שירות ואף מהדרישה להטיל עונש מאסר על תנאי ודרשה רק של"צ (שירות לטובת הציבור - ש"פ).

שירות המבחן קבע שקליינר לא מתאים לשל"צ והמחלוקת בין הצדדים בדיון שנערך היום (חמישי) הייתה בעניין גובה הקנס. הפרקליטות דרשה קנס כספי של עשרת אלפים ש"ח ואילו עו"ד בן גביר ביקש להסתפק בקנס סמלי. בן גביר הפנה לשורה ארוכה של מקרים בהם נאמרו אמירות דומות על ידי ערבים ששמחו על רצח חיילים ובפרקליטות סגרו את התיקים.

השופט נחמיאס החמיא לטיעוני הצדדים וקבע, "הסנגור חירף נפשו למען הנאשם והפך כל אבן למענו". הוא הוסיף כי במקרה של קליינר אכן מדובר במקרה חריג עם נסיבות חריגות, ולכן הסדר הטיעון הוא סביר ובכוונת בית המשפט לכבדו. "אין גם כל תועלת לאור דברי שירות המבחן להטיל על הנאשם של"צ ועדיף על כך פגישות עם שירות המבחן ונסיון לשקמו", הוסיף.

במחלוקת לעניין הקנס קבע השופט כי הוא מקבל את עמדת הסנגור וציין אין טעם להשית על קליינר קנס משמעותי ויש לגזור עליו את העונש המתאים לו.

לאור זאת, גזר השופט כאמור על קליינר קנס בסך מאה ושמונים ש"ח, וקבע כי עליו לחתום על התחייבות שלא לעבור על אותה עבירה. עוד נקבע כי קליינר יעמוד לצו מבחן ויצטרך להגיע לפגישות שבועיות אצל קצינת מבחן.

עו"ד בן גביר מסר בתגובה לגזר הדין "אני מרוצה שכבוד השופט הבכיר קיבל טענותינו ועוד יותר מרוצה מכך שלאחר שדרשתי וקיבלתי החלטה ולפיה הפרקליטות צריכה לגלות את כל תיקי החקירה שסגרו בעניין ערבים ושמאלנים, הבינו בפרקליטות שכדאי לסיים התיק בהסדר טיעון מאוזן וסביר. דברי שמחה על רצח נערה הרגיזו גם אותי אך מכאן ועד לניהול הליך פלילי הדרך ארוכה מאוד".