הצעת חוק:
הרבצ"ר יקבל דרגת אלוף

הצעת חוק חדשה של ח"כ בצלאל סמוטריץ' מבקשת לעגן רשמית את עצמאותו המקצועית של הרבצ"ר, להעניק לו דרגת אלוף ולצרפו לשולחן המטכ"ל.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , א' בתמוז תשע"ח

עצמאות הכרחית. סמוטריץ'
עצמאות הכרחית. סמוטריץ'
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הצעת חוק חדשה של ח"כ בצלאל סמוטריץ' מבקשת להסדיר את תהליך מינויו של הרב הצבאי הראשי ולקבוע את עצמאותו המקצועית.

כיום בצה"ל ישנם מספר בעלי תפקידים שכפופים אמנם מנהלתית לרמטכ"ל אך עצמאיים בסוגיות המקצועיות שתחת אחריותם, כמו מפקד גלי צה"ל והפרקליט הצבאי הראשי.

על פי הצעת החוק יצטרף אליהם גם הרבצ"ר שיהיה בעל עצמאות מקצועית- הלכתית ועם קשר לרבנות הראשית.

החוק אף מבקש להושיב את הרבצ"ר סביב שולחן המטכ"ל ולהעלותו לדרגת אלוף. באופן זה יהיה מי שיביא אל שולחן המטה הכללי את השיקולים התורניים וההלכתיים. כזכור, כיום אין סביב שולחן המטכ"ל אף אלוף דתי.

בנוסף, החוק מבקש להסדיר את דרך מינויו של הרבצ"ר באמצעות וועדה אשר תורכב מהרב הראשי, רבצ"ר לשעבר, ראש ישיבה, ראש אכ"א ונציגי ציבור בכדי להבטיח את איכות המועמד שיתמנה לתפקיד החשוב.

יש לציין כי בשנים האחרונות חל פיחות במעמדה של הרבנות הצבאית אשר בא לידי ביטוי בפקודת השירות המשותף, בקיצוץ משמעותי בתקנים, בסגירת ענף תודעה יהודית, ועוד.

לדברי ח"כ בצלאל סמוטריץ', "מה שנכון למפקד גלי צה"ל ולפרקליט הצבאי הראשי, נכון שבעתיים לרב הצבאי הראשי. עצמאותו המקצועית הכרחית לביצוע תפקידו כראוי ומעמדו כשווה בין שווים בין אלופי המטה הכללי הוא צעד ראוי במדינת ישראל מדינתו היחידה של העם היהודי"