בתורה מציון במוסקבה מוכנים למונדיאל

מרכז תורה מציון בבירת רוסיה פועל כבר עשרים שנים להעמקת החיבור לזהות היהודית. בשבועות הקרובים הוא יארח את חובבי הכדורגל.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , א' בתמוז תשע"ח

בתורה מציון במוסקבה מוכנים למונדיאל -ערוץ 7
תורה מציון מוסקבה
צילום: יחצ

רגע לפני שריקת הפתיחה של מונדיאל 2018, שליחי תורה מציון במוסקבה נערכים למאות אלפי האורחים מישראל ומרחבי העולם שיגיעו למשחקים בעיר הבירה הרוסית.

נחום זיכמן, שליח הארגון במוסקבה כבר ארבע שנים מספר הערב (חמישי) לערוץ 7 על האווירה במוסקבה. "הכיכר האדומה שנמצאת לא רחוק מאיתנו מלאה אוהדים ודגלים מכל העולם. רק היום, ביקשו חלק ממתפללי בבית הכנסת "מי שברך" לנבחרת הרוסית, שתשחק מול ערב הסעודית".

"אנחנו נקרין היום ובמהלך המונדיאל את המשחקים בבניין של תורה מציון", מספר זיכרמן. "יש אלפי צעירים יהודים שגרים, לומדים ועובדים במוסקבה ולא הצליחו לקנות כרטיסים למשחקים. אנחנו נקיים כאן צפייה משותפת עם בירות ופופקורן לכל מי שיגיע. אני מעריך שגם ישראלים רבים שירצו לאכול כשר ולהתפלל יגיעו אלינו למרכז וכמובן ירצו גם לראות את משחקי המונדיאל".

בעשרים שנים האחרונות מרכז 'תורה מציון' עוסק בהעמקת הזהות היהודית ובמניעת התבוללות. "בשבת האחרונה סיפרה לי בחורה שרצתה להתחתן עם גוי ובזכות השיעורים הקבועים שיש במרכז היא מתחתנת בקרוב עם יהודי. מאות צעירים וצעירות, משפחות ומבוגרים לומדים אצלנו יהדות מדי שבוע ומחזקים את זהותם".

זיכרמן מספר כיצד נולד הרעיון להקים מרכז במוסקבה. "לפני כעשרים שנה הרב זאב שוורץ והסוכנות היהודית, שלחו את הרב דוד ישובייב לדפוק על דלת הקומוניזם. במהלך השנים הללו זה הפך לפתיחת שערים. שערי יהדות, שערי ישראליות ושערים שמקבלים כל יהודי שנפשו כמהה לרוחניות, למשפחה ולאהבה. מדהים לראות את הגישה של העולם כולו לבירת מוסקבה בעבר וכיום. אם בעבר מוסקבה היתה מילה נרדפת לנחשלות, קומוניזם ועולם מדינת שלישי, היום התמונה השתנתה. אני מקווה שבקרוב התורה מכאן תגיע לציון".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il