הכירו את גרעין אורית, נתניה

גרעין 'אורית' בנתניה הוא גרעין משפחות שצמח מתוך השכונות עצמן.

"הגרעין שלנו הוא בשכונת אזורים ודורה, השכונות הדרומיות של נתניה", מספרת בת אל מקוייה, "אלו שכונות מורכבות, מעניינות עם אוכלוסיות מגוונות".

על האווירה המיוחדת בגרעין מספרת עדי קופלד על גרעין ייחודי באווירה שבו, בנועם ובהארת הפנים שבו, גרעין שבו כל חבר פועל מתוך הכישרון הייחודי שבו והתחום בו אליו הוא מחובר.

הגרעין עוסק בין השאר בילדים ובנוער השכונה, בחינוך לצד הנהגת הקהילה. רחל הכהן, חברת גרעין גם היא רואה באווירה המלוכדת שבגרעין "אווירה הכי מטורפת שבעולם", כלשונה.

בשנה הנוכחית הוקם הגן 'אור יאיר' על מנת לתת מענה תורני לתושבי השכונה. סוזי ברהנו, תושבת השכונה, מספרת כי בחרה לשלוח את בנה דווקא לגן מאחר ורצתה להבטיח עבורו רקע חינוכי תורני, היכרות עם חגי ומועדי ישראל ומסורת ישראל.

הגרעין מבקש ליישם את העיקרון של 'בתוך עמי אנוכי יושבת' וחבריו מהווים חלק בלתי נפרד מהשכונה, מתגוררים בה, מתפללים עם תושבי השכונה האחרים ורובם מבוגרי השכונות עצמן.

הרב רפאל אלמו, מייסד הגרעין, מספר על המחשבה שהניבה את הגרעין, מחשבה שנולדה לאחר העקירה מגוש קטיף והתובנות שעלו מהאירוע. "שאלנו איפה החברים שגדלו איתנו בשכונות, שחיינו איתם. התשובה הייתה שיש סוג של ניתוק שחייבים לחבר אותו. מהמחשבה הזו החלטנו שאנחנו רוצים לחזור לשכונות להתחבר ולחבר את האנשים.

אסצ'לה מקואייה מספר על תחושת המחויבות לשכונה שבה גדל, לחזור אליה ולהעניק לה לאחר שחרורו, לאחר שקיבל ממנה רבות בצעירותו.

"הגרעין מורכב בחציו מתוצר של העשייה שנעשתה פה במשך עשר שנים", אומר הרב אלמו, ובגרעין מספרים על שיתוף מלא בין עולים לוותיקים, בין יוצאי אתיופיה ליוצאי ארצות אשכנז ועדות אחרות.

לעבודה הקהילתית של הגרעין שותפים גם חברי כפר הסטודנטים, חבורה נמרצת שגדלה בשכונות וכיום מבקשת להחזיר אהבה ותרומה אישית.

"בעיני הרגע המשמעותי ביותר בשנה הוא צעדת שמחת תורה, כשיש כאלפיים איש משכונת אזורים. זה אירוע עוצמתי שנותן הרבה כוח והשראה".

צהלי כהן, רכזת הקהילה בגרעין אורית, מציינת בדבריה את המטרה המשותפת שמלכדת את הקבוצה כולה בתוכה לבין עצמה.

חברי הגרעין שותפים גם לקידום פרויקטים עירוניים כלליים, וראש העירייה, מרים פיירברג, רואה בגרעין אורית כשמו, "אור ענק שהרב אלמו מביא בעיקר לחוליה החלשה שבחברה".

מנהל הפרויקטים של הגרעין, אביתר כהן, רואה כחזונו של הגרעין את בנייתה של קהילה תוססת ושמחה בעיר.

אברהם אמסלו, גבאי בית הכנסת של הגרעין: "אנחנו רוצים לגעת בכל אחד שגר פה ולחבר את הנקודות שלנו וכך לרתום את כל הכוחות שיש בשכונה".

בימים אלה גרעין אורית מזמין את הציבור הרחב להצטרף, להכיר פעילות חברתית נדירה לצד אפשרויות מגורים שהולכות ומתרחבות עם הכוונה להרחיב את השכונה כולה.

דניאל בשארי, סגן ראש העירייה, יו"ר 'הבית היהודי' בעיר, מזמין משפחות חדשות וצעירות המחפשות אתגרים חשובים להגיע לעיר ולחזק את הגרעין התורני תוך שהוא מבטיח הקצאת כל המשאבים המתבקשים לקידומו של המיזם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו