תפוח מערב הערב
תפוח מערב הערב צילום: קרן פרלמן/ TPS

כוחות הביטחון הגיעו (מוצאי שבת) לאזור הישוב תפוח מערב בשומרון זאת כהכנה לפינוי בשבוע הבא. בידי הכוחות צו שטח צבאי סגור האוסר על שהיה ברחבי הגבעה.

בשבוע הבא צפויים כוחות הביטחון לפנות מבנים שהוקמו באזור בהתאם לפסיקת בג"ץ בפברואר אשתקד.

מדובר במספר משפחות בודדות שיאלצו להזיז את המבנים לתחומי הגבעה, במרחק של עשרות מטרים בודדים. המדינה הציגה בפניהם מספר הצעות אך בין המתיישבים קיימת מחלוקת כיצד לנהוג מול ההסכם.

נציין כי ארגוני השמאל הקיצוני שעתרו נגד הבתים היהודים ביקשו תחילה לפנות את כל הישוב שכלל אז 39 מבנים. בג"ץ קיבל חלקית את העתירה והורה להרוס 17 מבנים שהוקמו על קרקע פרטית. לגבי 18 מבנים שנבנו ללא היתרים ועל קרקעות מדינה המדינה ביקשה להסדיר אותם ולא להרוס. ארבעה מבנים נוספים עדיין בבדיקה והמדינה התחייבה להשיב עליהם עד תחילת החודש הבא.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון קרא לראשי מערכת הביטחון לעצור את הפינוי, "אני קורא לשרי הממשלה לעצור את הפינוי אין לכך שום סיבה.

רוב המבנים הועברו מחוץ לאזור אליו נוגעת פסיקת הבג"ץ ועל כן אין עניין לקיים 'פינוי בהתנדבות'. המשפחות, חלקן משפחות מרובות ילדים, הזקוקות לבית, סבלו מספיק בשנה האחרונה, בשל המהלך הקשה של: 'לקראת פינוי'. לא ייתכן שממשלה הקוראת לעצמה ממשלה לאומית, תתן יד להמשך רדיפת המשפחות, שכבר השקיעו והעבירו את המבנים מראש.

ישנם עשרות אלפי מבנים ערבים בלתי חוקיים במרחב, אשר לא מפונים, בשל 'מחסור בכח אדם' אני קורא לשרי הממשלה לדרוש, לכל הפחות להניח למבנים שנעקרו".

עוד מוסיף דגן, "עצוב לראות שגם כאשר יושבת ממשלה לאומית בירושלים, ממשיכים פינויים בלתי מוסריים. צריך לעצור אחת ולתמיד את הפגיעה החמורה בזכויות האדם של המתיישבים ביהודה ושומרון".

כתגובה לבג"ץ, הוחלט להכשיר את אדמות המדינה על הגבעה, ולקדם היתרי בנייה למקום, דבר שיאפשר לשלש את הישוב כפר תפוח, "זו נחמה, ואני שמח שהצלחנו להמתיק את הגלולה והעתירה תביא בסופו של יום להגדלת ההתיישבות אולם מוכרחים לומר: הפינוי הזה העקירה של משפחות מבתיהם לאחר שנים של מגורים במקום, אסור שתהפוך למראה שכיח במדינת ישראל, אסור שייקהו חושינו אל מול הכאב הגדול והמעשים הבלתי הגיוניים הללו", אמר דגן.

מהיישוב כפר תפוח נמסר, "ההרס הזה הוא לא מוסרי, אין לו קשר להגיון, לצדק ובוודאי פוגם בביטוי שייכותנו העמוקה והנצחית לארץ ישראל.

למרות הקלקול הגדול שנגרם בבג"ץ, אנו רואים במשבר הזה גם הזדמנות לתיקון. בעז"ה אנו פועלים ונפעל כדי להגדיל את הבנייה ביישוב. במקום המבנים שייהרסו ייבנו עוד מאות יחידות דיור. נמשיך להתפלל, לפעול ולקוות כי ישובו 'שופטינו כבראשונה', ושבנייה בארץ ישראל תהיה חלק ממהלך בריא של עם ישראל ללא קלקולים מוסריים".

תושבי הגבעה מסרו, "בכוונתנו להתנגד לפינוי ולכל גירוש מארץ ישראל. ממשלת 'הימין' הבטיחה לעם ישראל שלא יהיה עוד גירוש אחרי נתיב האבות אך מסתבר כי לבג"צ ולמנהל האזרחי כוונות משלהם, וממשלת ישראל נוקטת באוזלת יד".

עורך הדין איתמר בן גביר הבהיר, "לצערנו תושבי הגבעה אינם מסדרים וחלקם יהפוך לחסר בית. המחאה היא כמובן בראש ובראשונה נגד גירוש באשר הוא אך במקרה הזה שלא כמו נתיב האבות או עמונה התושבים נזרקים לרחוב".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו