מסתמן: קנס כבד לאתר קניות ברשת

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה לחברה המפעילה את האתר על הכוונה לקנוס אותה בכ-2 מיליון שקלים. לחברה ניתנו 45 יום להגיב.

ערוץ 7 , ד' בתמוז תשע"ח

מסתמן: קנס כבד לאתר קניות ברשת-ערוץ 7
הודיעה. אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין
צילום: שאולי לנדנר

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה לחברת פירלס רמקולים ואלקטרוניקה בע"מ המפעילה את אתר הקניות 'גט איט', על כוונתה להטיל עליה עיצום כספי בסך 2,096,400 ש"ח.

כוונת החיוב נשלחה למנכ"ל ולחברה קיימת כעת זכות לטעון נגד העיצום על פי הוראות חוק הגנת הצרכן הן נגד עצם הכוונה להטיל עיצום כספי והן לעניין הסכום, זאת בתוך 45 ימים ממועד מסירת ההודעה.

החקירה החלה בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לרשות ותלונות רבות שהתקבלו מצרכנים נגד אתר גט איט, הצרכנים התלוננו כי רכשו מוצרים שונים באתר, אך האתר לא עמד בהוראות החוק לגבי זמני אספקת המוצרים, אספקת סוג המוצר אשר פורסם והוזמן, אספקת מסמכי גילוי פרטי עסקת מכר מרחוק. כך למשל, קיבל צרכן באיחור של כשבועיים מוצר מסוג אחר מזה שהזמין.

עוד עולה מתלונות הצרכנים כי, חלק מהמתלוננים אשר ביטלו את העסקה מסיבות שונות ובמסגרת הזמנים המצויינים בהוראת החוק, לא קיבלו את כספם במועד הקבוע בחוק, וכי צרכנים אשר טרם קיבלו את המוצר על אף שזמן האספקה שצוין בהזמנת המוצר עבר, ביקשו לבטל את העסקה בשל האיחור באספקה אך החברה התנתה את ביטול העסקה באספקת המוצר (שכאמור טרם סופק).

במקרים מסוימים פרסמה החברה קופון הטבה בסך 25 / 50 ש"ח וכו' לרכישה באתר החברה. קבלת קופון ההטבה הותנה בהרשמה בלבד באתר החברה. אך כאשר הצרכנים ביקשו לממש את קופון ההטבה, גילו כי קבלת ההטבה מותנית ברכישה בסכומים של 1,500 ש"ח ומעלה.

בתקנון האתר שפורסם, נמצאו תנאי ביטול עסקה אשר אינם עומדים בהוראות החוק – תנאי הביטול כללו תניית ביטול בהימצאות המוצר באריזתו המקורית, שלם ו/או ללא פגיעה ו/או ללא נזק ו/או פגם ו/או קלקול כלשהו. תנאי זה עלול להטעות צרכן בכל האמור לביטול עסקת המכר מרחוק שכן החוק מאפשר להחזיר מוצר בשל פגם. כל אלו מעשים או מחדלים המנוגדים להוראות חוק הגנת הצרכן.

חלק מההפרות נעשו בנסיבות מחמירות – הפרה הנוגעת למספר רב במיוחד של צרכנים. ולכן העיצום הכספי בגינן יהיה פי 1.5 מהקבוע בחוק.

לדברי אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין, "רכישות באינטרנט הפכו בשנים האחרונות לצורת מכר נפוצה בקרב הצרכנים, משכך הרשות שמה דגש על תחום זה. קיימת חשיבות רבה לשקיפות המידע במיוחד בעסקות מסוג זה כאשר הצרכן לא פוגש פיזית את העסק ולא את המוצר. הרשות תמשיך ותפעל כנגד עוסקים מפרים, וביניהם את אתרי המכירות אונליין, על מנת לשמור ולוודא את קיום הוראות החוק. במקרה של הפרה - הרשות תשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה ביניהם השתת עיצומים כספיים וכתבי אישום פליליים"