מוביל את ההצעה: ח"כ יואב קיש
מוביל את ההצעה: ח"כ יואב קישצילום: Miriam Alster/Flash90

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת חוק לצמצום "חזקת הגיל הרך", אשר מעניקה לנשים יתרון על גברים במשמורת על ילדים בגירושין.

הצעת החוק קובעת כי חזקת הגיל הרך תחול רק על "פעוטות", ובדברי ההסבר לחוק נכתב כי "בעת הכנת הצעת החוק לקריאות הבאות תישקל הגדרת המונח פעוט לעניין ההסדר המוצע בטווח שבין גיל שנה לשלוש שנים". ההצעה מבקשת לשנות את המצב הקיים כיום לפיו חזקת הגיל הרך חלה על ילדים עד גיל שש.

יוזמי החוק הם חברי הכנסת יואב קיש (ליכוד), בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) יפעת שאשא ביטון וטלי פלוסקוב (כולנו). גרסה דומה של החוק קודמה לפני מספר חודשים אך נתקעה בשל טענות טכניות הקשורות לתקציב הדרוש עבור יישומה. כעת רוצים הח"כים לקדמה שוב, והפעם בתמיכת הממשלה.

ארגוני הנשים אמונה, ויצו, נעמ"ת ומכון רקמן ניסו למנוע את ההחלטה. הם דרשו את התערבותו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נגד מה שכינו "מחטף" בוועדת השרים לחקיקה. מהלך הצבעה בוועדה תואם לדבריהם עם שרת המשפטים, איילת שקד.

"אנו פונות אליך בעניין שבנדון, בבקשה שתנחה את ועדת השרים לענייני חקיקה, שלא לבצע מחטף פוליטי בנושא רגיש ומורכב מאין כמותו", כתבו הארגונים. "מדובר בנושא שצריך להיות מוסדר בהצעת חוק ממשלתית, ולכל הפחות בהליך חקיקה ראוי, ולא תוך כדי מחטפים פוליטיים. ילדים וטובתם אינם עניין ל'פשרה פוליטית' או 'השג פוליטי. אנו מבקשות ממך להנחות את חברי ועדת השרים לדחות את הצעת החוק, עד שלא יובא הנוסח המוסכם".

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה.