זוכרים ביד ושם
זוכרים ביד ושםצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ביום שלישי הקרוב יתקיים זו הפעם השלישית טקס זיכרון מיוחד לשואת יהודי רומניה, שואה שלא דובר בה במשך שנים ארוכות.

על פשר ההשתקה ומאורעות שואת יהודי רומניה שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם יוחנן רון זינגר, יו"ר ועדת 'יד ושם' בארגון אמי"ר, הארגון המיוחד של יוצאי רומניה בישראל.

"שואת יהודי רומניה היא ייחודית ממספר סיבות: רדיפת היהודי קדם לוועידת ונזה בשנה שלמה. הגירושים החלו כבר ב-41, שלא לדבר על רציחות של 130 אלף יהודים עוד טרם שגורשו. האנטישמיות הייתה שם בשטח והיא הייתה הסיבה לרצח ולא זו שמדובר בגרורה של גרמניה. זו הייתה מדיניות מובנית של השלטונות הרומניים", אומר רון זינגר.

באשר לסיבות לאותה אנטישמיות ששכנה ברומניה זמן רב כל כך הוא אומר כי קשה להסביר את הרקע לה. עם זאת הוא מוסיף ומעריך כי יתכן והרקע נובע ממה שקרה זמן רב קודם לכן, ממה שקרה בשנת 1918 כאשר "סופחו לרומניה בוקובניה ברסלבה וטרנסילבניה ובכך גדלה פי ארבע האוכלוסייה הרומנית, אבל אף פעם לא ראו באזורים הפריפריאליים הללו רומניים לגמרי. כאשר פרצה במלחמה נפלה לידיהם ההזדמנות להיפטר מהיהודים ויהודי הפריפריה היו הראשונים שהתפטרו מהם".

"ב-1941, כשהרומנים והגרמנים כבשו את האזורים הללו פרצו פרעות בעיקר על ידי השכנים שרצחו כמאה ושלושים אלף יהודים. השלב השני היה גירוש שארית הפליטה לחבל ארץ באוקראינה. כל מעשי הרצח והפשעים נגד האוקראינים שהיו באזור הזה ונגד היהודים הרומנים בוצעו בידי המשטר הפשיסטי ותומכיהם. ההמון האוקראיני היה מוסת".

לשאלת השתקתה של שואת יהודי רומניה אומר רון זינגר כי לכך מספר סיבות: "התפיסה מאז משפט אייכמן היא שהשואה בוצעה בידי גרמנים במחנות שהקימו הגרמנים. הרומנים לא הועברו למחנות הללו כי היו להם 52 מחנות ומתוכם 7 מחנות מוות שבהם הרגו אנשים בהרעבה. בנוסף, המשטר הקומוניסטי לא הכיר במיעוטים אתניים. כלומר, לא היה דבר כזה יהודים, אלא אזרחים סובייטים או אזרחים רומנים או אזרחים הונגריים וכו', וכשמסתכלים באוקראינה על קברי אחים רואים שעל המצבות כתוב שכאן קבורים 400 אזרחים סובייטים שנרצחו על ידי הגרמנים הפשיסטים. שני הדברים אינם נכונים, זה 400 יהודים שנרצחו על ידי בני בריתם הרומנים".

סיבה נוספת להשתקה היא משום ש"ממשלת רומניה התכחשה, גם אחרי שיצאו מהמשטר הקומוניסטי, לקיום שואה על אדמתה, ורק בוועדת ויזל נקבע שמתוך 800 אלף יהודי רומניה ערב מלחמת העולם השנייה נטבחו 400 אלף, מחצית האוכלוסייה".

נראה שגם אופיים השקט של יהודי רומניה תרם לשקט: "מדובר באנשים שקטים שמעניין אותם רק לחזור לחיים ולהקים משפחות וללכת קדימה ולכן הם גם לא זעקו. יום אחד קמתי ושאלתי למה השקט הזה, ומרגע זה ואילך אנחנו מציפים את השואה הנוראית של יהודי רומניה זו השנה השלישית".

בכל שנה מתקיים הטקס סביב יום י"ג בתמוז, היום שבו הוציא אנטונסקו את פקודת הגירוש ליהודי רומניה. באירוע שיתקיים ביום שלישי באמפיתאטרון של אנדרטת הפרטיזנים ב'יד ושם' ישתתפו סגן יו"ר הכנסת ואישים נוספים. רון זינגר מביע תקווה להגעת ציבור רחב של יהודים מהשורה מיוצאי רומניה.

בדבריו הוא מציין כי גם הוא עצמו, שורד שואת רומניה, לא התעניין בסוגיה הקשה עד לפני כעשור, "הדחקתי את זה וזה עניין אותי כשלג אשתקד", הוא אומר ומספר כי מינויו לנשיא היהודים יוצאי בוקובינה גרם לו להתעניין להתעמק ולקרוא וכך הגיע למידע שמוביל אותו לקיומו של אירוע ההנצחה.

"האירוע הוא לא אירוע של עצב אלא אירוע של שואה ותקומה. אנחנו לא בוכים על נהרות בבל, אלא מדגישים את זכר הנרצחים ועם זאת גם מסתכלים קדימה".