מכשיר האזנה במעון: מה עם הפרטיות?

ד"ר איילת בלכר קוראת להורים שלא לעשות חוק לעצמם, "גם לילדים ולגננות שמורה זכות הפרטיות".

בני טוקר , ה' בתמוז תשע"ח

פעוטות
פעוטות
צילום: ISTOCK

ד"ר איילת בלכר ממכללת 'שערי מדע משפט', מומחית לענייני משפחה וזכויות ילדים, מתייחסת בערוץ 7 לקריאות להגביר את הפיקוח על מעונות היום ומסבירה כי רק המדינה רשאית לחייב התקנת מצלמות בגנים בכפוף להגבלות וסייגים מתי ניתן לצפות בצילומים.

״צריך להבחין בין הורה ששם מכשיר האזנה או מצלמה בתיק של הילד לבין אמצעי פיקוח של העירייה או המדינה שהצילומים בהם לא נגישים להורים, רק במקרה של אירוע שקרה ובכפוף לקבלת היתר".

לדבריה הצבת מצלמה או מכשיר האזנה בתיק של הילד הינה חדירה לרשות הפרט והאזנת סתר אסורה, "נכון שלילדים שמורה הזכות להגנה על שלומם אבל גם להם יש זכות פרטיות ואם הורה שולח מכשיר האזנה לגן זו למעשה האזנת סתר ולא ניתן לטעון שההורה הוא כידו הארוכה של הילד.

״ההורה אינו צד לשיחה ולכן אינו יכול להקליט אותה. צריך לומר שגם גני ילדים שמתוקנים בהם אמצעי צפייה שמאפשרים להורים לצפות בגן בכל עת זו פרקטיקה בעייתית, גם לילדים וגם למבוגרים יש זכות לפרטיות".

ד"ר בלכר מציינת כי למרות האיסור להאזנת סתר ישנם מקרים בהם התיר בית משפט להשתמש בחומרים של האזנת סתר, "היה פסק דין בארה"ב כשהורים האזינו לשיחה של בתם עם אחד השכנים שהיה חשד שהוא מנצל אותה מינית השכן ביקש לפסול את הראיה אבל בית המשפט התיר. אבל בגני ילדים צריך לזכור שיש לשאר ילדי הגן הזכות לפרטיות, לכן כל הנושא הזה צריך להיות מוסדר על ידי המדינה בכפוף להגבלות וסייגים מי יכול לצפות ומתי".