הטבעת בת 100 שנה
הטבעת בת 100 שנה צילום: דוברות משרד הביטחון

מוזיאון בית הגדודים, המשתייך ליחידת המוזיאונים באגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, ביקש מתושבי מושב אביחיל, ברובם צאצאי הגדודאים, לחפש אצלם חפצים היסטוריים.

בעקבות הבקשה פנתה אליהם אישה בשם אושרה הררי, בתו של לוחם הגדודים העבריים מנחם וייס, ובידיה טבעת בת 100 שנה.

מנחם וייס נולד בירושלים בשנת 1894, בגיל צעיר הוא נדד לארה"ב ושם הוא התגייס לגדוד העברי האמריקאי. בשנת 1918 הצטרף הגדוד של וייס למערכה בארץ. במהלך שנת 1918 נסע וייס עם הגדוד לביקור בירושלים וחזר משם עם טבעת עבודת יד עליה טבוע באותיות לטיניות: "conquest of Jerusalem (כיבוש ירושלים) 9.12.1917".

התאריך מציין את היום בו נכנס הגנרל אלנבי לירושלים וירושלים נכבשת על-ידי הבריטים.

אושרה הררי מצאה את הטבעת בעיזבון של אביה לאחר שהוא נפטר. היא סיפרה שבתור ילדה היא זוכרת שאביה התייחס לטבעת כפריט מאוד מיוחד ומרגש, הטבעת סימלה עבורו את השאיפה והרצון שלו בתור לוחם בגדודים העבריים.

התערוכה הוותיקה של הגדודים העבריים נחנכת במלאת 100 שנים להשתתפות הגדודים העבריים במערכה על ארץ- ישראל במלחמת העולם הראשונה.

התערוכה מספרת את סיפורם של הגדודים באמצעות שילוב בין טכנולוגיה עכשווית, צילומים היסטוריים ומוצגים מקוריים. בתערוכה ניתן לראות סמלים, תמונות וחפצים שהיו בשימוש הגדודים.

חלק מהמיצגים מודפסים על גבי לוחות עץ וזכוכית. במהלך התערוכה יוכלו המבקרים לחוות ולשמוע בצורה מוחשית את סיפורם של הגדודאים באמצעות סרטונים בהם נראים שחקנים המגלמים את דמותם של הגדודאים זאב ז'בוטינסקי, יוסף טרומפלדור, ודוד בן-גוריון. בנוסף, קיימים אלבומים ובהם ביוגרפיות ותצלומים של גדודאים רבים. התצוגה מסודרת לפי סדר הגדודים ומשלבת בין תצלומים קיימים לצד מוצגים מוחשים.

הטקס במלאות 100 שנה לגדודים העבריים יהיה במעמד ראש הממשלה, בנימין נתניהו ובמעמד סגן שר הביטחון הרב אלי בן- דהן. לבנימין נתניהו קשר מיוחד ומרגש לגדודים- אביו, בן-ציון נתניהו היה חבר טוב של הגדודאי הבריטי ג'ון הנרי פטרסון, אשר פיקד על שני הגדודים העבריים הראשונים. ראש הממשלה נענה לבקשה של נכדו של ג'ון הנרי פטרסון ועזר להביא את עצמותיו לקבורה בא"י במושב אביחיל, ליד לוחמו- כפי שביקש בצוואתו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו