גונן שגב עם יצחק רבין ז"ל
גונן שגב עם יצחק רבין ז"לצילום: יעקב סער, לע"מ

שרה המשפטים, איילת שקד, מביעה זעזוע מהחשדות לפיהם השר לשעבר גונן שגב ריגל לטובת איראן.

"גונן שגב נקנה בהתחלה על ידי ממשלת השמאל כדי להעביר את אוסלו. זה החל בבגידה בדרך שהוא היה אמור לייצג, המשיך בסחר בסמים ונגמר בבגידה במדינה", אמרה שקד בראיון לגלי צה"ל.

היא הוסיפה כי "אי אפשר לייפות את המצב. הוא בגד במדינה וריגל נגדה כשהוא פועל עם האויבת הגדולה ביותר של ישראל - איראן".

"על פי כתב האישום ואם הוא אכן יימצא אשם בעבירות המיוחסות לו הוא יישב הרבה מאוד שנים בכלא", אמרה השרה. "זו בושה גדולה למדינת ישראל ששר לשעבר עושה דברים כאלה", סיכמה השרה שקד.

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר שאם יורשע שגב בעבירות המיוחסות לו עליו לסיים את חייו בכלא. "מעריך שהוא עבר התדרדרות מוסרית עוד בהסכמי אוסלו, אז מכר את הצבעותיו, ואח"כ כשמכר סמים – התדרדרות אישית, ערכית ומוסרית", אמר ארדן.

נזכיר כי אחר הצהריים הותר לפרסום כי בחודש מאי האחרון נעצר על ידי כוחות הביטחון השר וחבר הכנסת לשעבר, גונן שגב, בחשד לביצוע עבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל.

הפרקליטות הגישה נגד שגב כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים בגין עבירות אלו וכן בגין ריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב.

שגב נעצר לחקירת השב"כ והמשטרה מיד עם הגעתו לישראל, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי שגב מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האיראני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל.

בחקירה התברר כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו.

החקירה העלתה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראניים ברחבי העולם, בין היתר פעמיים באיראן, בבתי מלון ובדירות אשר להערכתו משמשות לפעילות חשאית איראנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו.

עוד התברר בחקירה, כי שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים, ועוד.

באי כוחו עוה"ד אלי זהר ומשה מזור מסרו, "אנו מלווים את מר שגב החל ממועד הגעתו ארצה לפני כחודש ימים. לאחרונה הוגש כתב אישום. פרטיו ברובם חסויים לבקשת המדינה. כבר בשלב ראשוני זה ניתן לומר, כי הפרסום שהותר משווה לדברים חומרה יתרה, על אף שמתוך כתב האישום, שפרטיו המלאים נותרו כאמור חסויים, מצטיירת תמונה שונה".