"ניסיתי לרמות את האיראנים"

השר לשעבר, גונן שגב, טען בחקירתו בשב"כ כי ביקש להונות את השלטונות האיראניים ולשוב לישראל כגיבור. בפרקליטות לא קיבלו את הגרסה.

ערוץ 7 , ה' בתמוז תשע"ח

גונן שגב
גונן שגב
צילום: פלאש 90

השר לשעבר, גונן שגב, המואשם בעבירות ריגול לטובת איראן טוען להגנתו כי הוא לא זה שיזם את הקשר עם האיראנים אלא הוזמן בכלל כדי לייעץ בענייני רפואת ילדים.

בחדשות 2 דווח כי בחקירתו בשב"כ טען השר לשעבר כי רצה לשטות באיראנים ולחזור לישראל "כגיבור, בראש זקוף". בשב"כ ובפרקליטות לא מקבלים את הגישה הזו וטוענים כי שגב, לכאורה, התנהל מתוך תאוות בצע ובגד בארצו.

השר לשעבר השיג ככל הנראה דרכון זר בעת ששימש כרופא של השגרירות הישראלית בניגריה.

נזכיר כי אחר הצהריים הותר לפרסום כי בחודש מאי האחרון נעצר על ידי כוחות הביטחון השר וחבר הכנסת לשעבר, גונן שגב, בחשד לביצוע עבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל.

הפרקליטות הגישה נגד שגב כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים בגין עבירות אלו וכן בגין ריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב.

שגב נעצר לחקירת השב"כ והמשטרה מיד עם הגעתו לישראל, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי שגב מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האיראני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל.

בחקירה התברר כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו.

החקירה העלתה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראניים ברחבי העולם, בין היתר פעמיים באיראן, בבתי מלון ובדירות אשר להערכתו משמשות לפעילות חשאית איראנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו.

עוד התברר בחקירה, כי שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים, ועוד.

באי כוחו עוה"ד אלי זהר ומשה מזור מסרו, "אנו מלווים את מר שגב החל ממועד הגעתו ארצה לפני כחודש ימים. לאחרונה הוגש כתב אישום. פרטיו ברובם חסויים לבקשת המדינה. כבר בשלב ראשוני זה ניתן לומר, כי הפרסום שהותר משווה לדברים חומרה יתרה, על אף שמתוך כתב האישום, שפרטיו המלאים נותרו כאמור חסויים, מצטיירת תמונה שונה".