אומרים שלום לשר-שלום

שר החינוך באירוע הפרידה ממנכ"ל רשות השירות הלאומי אזרחי: "השירות הוא התוצר האמיתי של קירוב לבבות במדינת ישראל".

ערוץ 7 , ה' בתמוז תשע"ח

ג'רבי עם השרים בנט ואריאל וח"כ מוטי יוגב, באירוע הפרידה
ג'רבי עם השרים בנט ואריאל וח"כ מוטי יוגב, באירוע הפרידה
צילום: אסף אפרתי

בירושלים נערך היום (שני) יום עיון בנושא צמצום השסעים בחברה הישראלית ואירוע פרידה משר- שלום ג'רבי, מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי בשמונה השנים האחרונות.

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר באירוע, "אין בעל הנס מכיר בניסו ונדמה לי שבפרספקטיבה של השנים שלך בתפקיד - הרמת את השירות הלאומי מנושא יחסית מגזרי ונקודתי, לפרויקט לאומי בסדר גודל שטרם היכרנו".

"במשך השנים, עקב בצד אגודל, הבאת להשוואת התנאים של המשרתים לאלה של החיילים ונתת להם המון כבוד. בתפקידי הבנתי שאם נרכז את הדור הצעיר בעם עבור משימה משותפת - הלבבות יתקרבו. זה בדיוק מה שקורה בשירות הלאומי היום, הרבה בזכותך: הצלחת, בהרבה נחישות, לבנות גשרים יוצאים מן הכלל", הוסיף בנט.

"ברצוני להודות לך על העשייה הרבה שלך, בתבונה, במסירות ובאהבה ממלכתית, כדי להגיע לכל חלקי העם. הראייה שלך היא כלל ישראלית. מדינת ישראל לא תוותר על יכולות המנהיגות שלך. אנחנו מצפים לראות אותך בקרוב מאוד לוקח על עצמך משימות לאומיות גדולות - ואנחנו נדאג שזה יקרה", סיכם שר החינוך.

שרת המשפטים, איילת שקד, סיפרה כי "העצות של שר-שלום אליי, בתחילת דרכי, היו תמיד טובות. במשך המון שנים הוא היה עמוד התווך של מפלגת הבית היהודי. בהמשך פגשתי בו בענייני חוק הגיוס וניסינו לבנות תכנית שתעודד את הציבור החרדי ללכת לשירות אזרחי. המהומה סביב חוק הגיוס עוררה הרבה התנגדות ולכן ניסינו לראות איך אפשר לגרום לכמה שיותר חרדים להצטרף לשורות המדינה, בדרך אלטרנטיבית".

"העובדה שהיום המדינה מפתחת את השירות הלאומי מראה שהפרויקט שהתחיל בקטן - הפך עצום ורב, הרבה הודות לך. אני חושבת שיש לך הרבה מאוד מה לתרום למגזר הציבורי ולחברה הישראלית ואנחנו מצפים שתמשיך יחד אתנו בעשייה", אמרה שקד.

שר החקלאות, הממונה על השירות הלאומי- אזרחי, אורי אריאל ציין כי "החברה הישראלית כולה, זכתה בשר-שלום ג'רבי כמנכ"ל השירות הלאומי אזרחי. במהלך כהונתו, הוביל שר שלום את הסיירת החברתית של ישראל קדימה ופעל בכל המישורים על מנת להיטיב עם תנאי המתנדבים. אני מסתובב בארץ ופוגש את המתנדבים ורואה את עשייתו הלכה למעשה. היום אנו מצדיעים לך, על 8 שנים של עשייה יוצאת מן הכלל".

חברת הכנסת, שולי מועלם הוסיפה, "שר-שלום, אתה רואה בכל המשרתים בשירות הלאומי-אזרחי בניך שלך. השירות הלאומי-אזרחי הפך לאירוע לאומי שהוא ברוחך. בחמש השנים האחרונות בכנסת שמעתי בעיקר את הדאגות שלך להיטיב עם המתנדבים. ביום הכי עמוס בכנסת מגיעים לכאן כ"כ הרבה משתתפים בשביל לברך ולהוקיר אותך על פועלך. בזכותך, בני נוער שלצערי, הצבא לא פתח בפניהם את הדלת – התקבלו לשירות משמעותי ועשו חיל בתפקידם. אני מאחלת לך שתראה רבים הולכים בדרכך שלך".

האלוף במיל', דורון אלמוג, ציין כי "השרשרת החברתית תמיד תבחן במעמדן של החוליות החלשות. זכיתי לראות אותך פועל למען החלשים באמת בחברה, במגוון אירועים לאורך הדרך. ראיתי אותך הולך עם האוכלוסיות החלשות עקב בצד אגודל, מתבונן בתושבי הנגב - אנשים שעברו אירועים מאוד קשים, אנשים שאיבדו את החירות ומנסה למצוא דרכים לעזור להם באמצעות הכלים שלך. תודה על טוב לבך, והיכולת שלך לתרגם את החמלה לעשייה".

יו"ר העמותה לשוויון, עטאף אל-קרנאווי בירך, "שר-שלום, אתה מסיים שמונה שנים של השקעה בשירות הלאומי. מה שעשית בקרב החברה הערבית - רבים לא הצליחו. הענקת לנו את כל התמיכה וגרמת לקירוב לבבות בין הערבים ליהודים. אתה גידלת דור שלא ידע מה זה יהודים. אפשרת לילדינו את היכולת לתרום ולעשות טוב לחברה. הפחת בקרבם תחושת אחריות, מחויבות. בזכות יוזמות שלך – רבים מילדינו מדברים כיום עברית. אתה חבר, איש מקצוע, אח ואיש ציבור למופת. אנחנו צריכים מנהיג כמוך בחברה שלנו".

מנהלת הפורום לקידום השירות הלאומי- אזרחי, עדי טל כהן, פנתה לג'רבי ואמרה לו, "לנגד עינינו נגלה אדם מיוחד שלא אומר נואש ויש לו מטרה אחת: להיטיב עם אוכלוסיית המתנדבים. בהובלתך האישית והמקצועית נוספו תקנים רבים. בהובלתך התגשמה השוואת התנאים. עבודה שהובילה לתכניות הכשרה ומעטפת: צעירים עם מוגבלויות, צעירים בסיכון, וצעירים מהחברה הערבית כמו גם מיתר המגזרים. על כל אלה אני רוצה להודות לך מקרב לב, בטוחים שתמשיך להוביל ולהשפיע על החברה הישראלית".

מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי, שר-שלום ג'רבי, סיכם, "אני מודה לכולם על הברכות אבל לולא מתנדבי השירות הלאומי-אזרחי, הפועלים ללא לאות למען החברה והקהילה בישראל, לא הייתי עומד כאן היום".

"יחד עם השר הממונה, אורי אריאל – וכל הנוכחים באירוע זה, פעלנו רבות למען השוואת תנאי המתנדבים לאלה של חיילי צה"ל. אני חושב שהמדינה צריכה לחבק את המתנדבים ולהשקיע בהם תקציבי עתק, מתוך הבנה שמדובר בצעירים בעלי שליחות לעם ולמדינה, שבאמצעות מעט משאבים עושים כה הרבה לכולנו. זכינו בהם".