קיין הערב כובש שער דרמטי
קיין הערב כובש שער דרמטי צילום: רויטרס

במונדיאל 1998, פתחה נבחרת אנגליה את דרכה במשחק מול נבחרת טוניסיה. אז, זה נגמר עם ניצחון אנגלי בתוצאה 2:0 אך ללא התואר הנכסף. הערב (שני) התוצאה שונה והסוף? אולי יהיה גם הוא שונה והפעם לטובה דווקא.

חמישה מתוך ששת משחקיה האחרונים מול נבחרות אפריקאיות, הייתה ידה של הנבחרת מהממלכה הבריטית על העליונה, וכך היה גם הערב בפתיחת שלב הבתים של מונדיאל 2018.

האנגלים שמגיעים לטורניר גדול בצל חשש גדול מכישלון מהדהד נוסף, פגשו הערב למשחק הראשון שלהם בטורניר את נבחרת טוניסיה החלשה, במה שהיה אמור להיות טיול קליל אל עבר הניצחון. הפתיחה גם הייתה כזו כשהאנגלים לחצו את הטוניסאים אל שערם שלהם וכבר בדקה ה-11 באו על שכרם. היה זה כשהארי קיין, קפטן האנגלים ואחד מכוכבי הנבחרת כבש מקרוב לאחר מספר החטאות של חבריו להתקפה.

אם זה לא מספיק, אזי שבדקה ה-17 מועז חסן, שוערה של נבחרת טוניסיה נפצע והוחלף, אך האנגלים לא ניצלו זאת לסגור את המשחק מוקדם ובמקום זאת רק הלכו והסתבכו. בדקה ה-35 טעות קשה של ווקר בהגנת האנגלים תורגמה לשער שיוויון מפתיע מבעיטת עונשין מ-11 מטרים ואנגליה כולה נכנסה ללחץ.

מאז 1966 לא זכתה אנגליה בתואר הנכסף אלופת העולם, והסיבה לכך היא כמעט אחת ויחידה: אלה לא עומדים בלחצים. כך קרה גם הערב כשאלה כבר ראו כיצד המשחק שהיה אמור להיות קליל הופך לרועץ ואף מקרב אותם להדחה מוקדמת שוב. או אז, משום מקום, הגיע קיין הקפטן שסחב על גבו את הממלכה כולה כשעמוק בתוך תוספת הזמן כבש את השני שלו ושל נבחרתו. האם אנגליה יכולה לעשות את זה וללכת עד הסוף?

נבחרת אנגליה מגיעה לעוד מונדיאל עם עומס כבד של ציפיות, ועומס כבד עוד יותר של חשש מכישלון, כשבמשחק הראשון שלה היא פוגשת הערב (שני) את טוניסיה. אחרי החמצות גדולות של ג'סי לינגארד וראחים סטרלינג בדקות הפתיחה, הקפטן הארי קיין הצליח להעלות את האנגלים ליתרון שהגיע להם בדקה ה-11. הטוניסאים איבדו את השוער שלהם מועז חסן שנפצע והוחלף (17), אבל חזרו למשחק מפנדל מוצלח של פרז'ני סאסי (35).

טוניסיה? אחרי שסחטה תיקו מול פורטוגל וטורקיה, והפסידה רק 1:0 לספרד במשחקי ההכנה, כמעט ומפתיעה גם את אנגליה אך תיאלץ להמשיך ולחפש את ניצחונה השני בהיסטוריה בגביע העולם, בפעם אחת.