תלמידי הישיבה במהלך הפעילות המשותפת
תלמידי הישיבה במהלך הפעילות המשותפת צילום: רוח הגולן

הישיבה הסביבתית אלוני-הבשן מבית עמותת 'רוח הגולן', קיימה אתמול אירוע לציון שנת הלימודים החולפת שבה במסגרתה השתתפו תלמידי כיתה י' בתוכנית מיוחדת, וזכו לראשונה לקחת חלק בתוכנית התערבות חינוכית וטיפולית הפועלת ליצירת גיבוש קבוצתי, ומחנכת ללקיחת אחריות תוך פיתוח יכולת קבלת החלטות ועמידה בפיתויים.

התוכנית, שפעלה בחצי השנה האחרונה במסגרת שיעורי "כישורי חיים", כללה פעילויות חינוכיות בלתי פורמאליות דוגמת התנסות בשטח (ODT), ספורט אתגרי, מסעות, ניווטים, סדנאות בישול, הישרדות ועזרה ראשונה.

התוכנית מבית ארגון 'אל-ההר' כוללת היבטים של מאמץ פיזי לצד פיתוח של יכולות רגשיות כאשר כל פעילות מסתיימת במעגל שיח בו כל תלמיד מספר על החוויה שלו בפעילות.

"ראיתי את התלמידים ואנשי הצוות מגלים בעצמם כוחות שלא בטוח שהם עצמם ידעו שחבויים בהם", מספרת נעה זינגבוים, יועצת ורכזת תחום טיפול בישיבה. "כוחות הנפש שצפו ועלו בפעילויות הן הכלים להמשך שיתרמו לתלמידים להצליח בכל מקום בו ירצו. ההצלחה העיקרית של התוכנית נמדדת בכך שעכשיו כולם מדברים ומקשיבים אחד לשני, וזה מנגיש לנערים את השפה הרגשית המסייעת להם להתמודדות עם אתגרי החיים".

התוכנית הייחודית יצרה מפגש של טבע ותרפיה, כאשר הפעילויות המאתגרות בנויות כך שבכל שלב האתגר והקושי עולים ואיתם משתפרת תחושות המסוגלות המגיעה מההתנסות מול הקושי. לכל אורך הפעילויות התלמידים מלווים בצוות חינוכי מלא הכולל מחנך, מדריך, עובדת סוציאלית, ומורה מלווה מטעם החינוך המיוחד.

הרב רן שם טוב, ראש ישיבת אלוני הבשן מסכם, "המטרה הראשית של הישיבה היא לחזק את הדימוי העצמי של כל אחד מהתלמידים על ידי יצירת חוויות של הצלחה. אין מקום טוב יותר לאמן את התלמידים ולגלות להם את כוחות הנפש בהם מלחשוף אותם לקשיים".