"ההצבעה על אוסלו - חמורה יותר"

ח"כ לשעבר משה פלד, שותפו לסיעה של גונן שגב, התייחס הבוקר (שלישי) למרגל האיראני השר לשעבר גונן שגב.

ערוץ 7 , ו' בתמוז תשע"ח

"ההצבעה על אוסלו - חמורה יותר"-ערוץ 7
משה פלד
צילום: אלירן אהרון

ח"כ לשעבר משה פלד, שותפו לסיעה של גונן שגב, התייחס הבוקר (שלישי) לאישום החמור נגד השר לשעבר.

"זאת כבר הבגידה השלישית או הרביעית שלו - והיא לא הגדולה ביותר. הבגידה בהצבעה על אוסלו חמורה הרבה יותר", אמר לגלי צה"ל.

חיים נתיב, לשעבר מגייס סוכנים בשב"כ, העריך בשיחה כי ייתכן וסוכנים נוספים ייחשפו במסגרת הפרשה הזאת. "אני מעריך שהסיפור הזה לא יסתיים עם שגב", אומר נתיב. "אולי הוא יכול היה לספק מידע לאיראנים - אבל הוא יכול היה להצביע על אנשים שכן".

רונן ברגמן, עיתונאי "ידיעות אחרונות" סבור כי לא נגרם נזק גדול לישראל, "היכולת של גונן לגרום לישראל נזק מוגבלת, אבל עצם הגיוס שלו מראה שאיראן נערכת למאבק".

אתמול הותר לפרסום כי השר לשעבר גונן שגב מואשם בריגול לטובת איראן. שגב נעצר בחודש שעבר, וכתב האישום נגדו מייחס לו סיוע לאויב במלחמה, ריגול נגד מדינת ישראל וכמה עבירות של מסירת ידיעה לאויב.

שגב, שהתגורר בעשר השנים האחרונות בניגריה, הועבר לישראל ונעצר לאחר שלא הורשה להיכנס לגיניאה המשוונית בשל עברו הפלילי.

מחקירת שירות הביטחון הכללי והמשטרה עלה כי ב-2012 נוצר קשר בינו לבין שני סוכנים של המודיעין האיראני, דרך השגרירות האיראנית בניגריה. לטענתו, השניים יזמו את הקשר בטענה שהם מבקשים לדון עמו ברכש ציוד רפואי. בהמשך הזדהו כאנשי מודיעין, ומאז, לפי החשד, פעל שגב כסוכן בשירות איראן.

ביום שישי הוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב האישום נגד שגב, באישור היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן. לבקשת שב"כ והמשטרה הוטל צו איסור פרסום על רוב פרטי הפרשה. שגב מוחזק כעת במתקן של שב"כ הנמצא באחריות שירות בתי הסוהר.

שגב נבחר לכנסת ב-1992 מטעם מפלגת צומת, ובהמשך פרש ממנה והצטרף לממשלת יצחק רבין כשר האנרגיה והתשתית. אחרי הבחירות ב-1996 פנה לעסקים פרטיים, ומאז הסתבך כמה פעמים בפלילים.

ב-2004 נעצר בשדה התעופה באמסטרדם כשניסה לייבא לישראל 32 אלף כדורי אקסטזי. לצורך העברת הכדורים, שהוסוו כסוכריות שוקולד, זייף שגב את הדרכון הדיפלומטי שלו. בגין עבירות אלו נגזרו על שגב חמש שנות מאסר, ורישיונו לעסוק ברפואה נשלל ממנו. בפרשה אחרת הורשע בהונאה, לאחר שמשך סכומי כסף גדולים ואז טען בפני ישראכרט שכרטיסו נגנב.