"אין מידע על יהודים שנפגעו"

שליח חב"ד בקובה שביפן סיפר על הרגעים המתוחים בהם אירעה רעידת האדמה. "כל הבית רעד. הילדים רצו לאימא. אין יהודים בין הנפגעים".

חיים לב - ערוץ 7 , ו' בתמוז תשע"ח

"אין מידע על יהודים שנפגעו"-ערוץ 7
רעידת אדמה ביפן
צילום: רויטרס

יממה לאחר רעידת האדמה ביפן שגבתה חייהם של לפחות שלושה בני אדם נהרגו ולפציעתם של יותר מ-200, מספר שליח חב"ד בקובה שביפן הרב שמוליק וישצקי על הרגעים המתוחים בהם אירעה הרעידה.

"רעידת האדמה הורגשה באופן חזק מאד בקובה", סיפר בראיון לרשת ב'. "כל הבית רעד. כל הילדים רצו לאמא, אני לא הייתי בבית באותו זמן, ראיתי אנשים מתחילים לרוץ ומיד פתחנו בנוהל קבוע שקיים בקהילה לוודא שהכל בסדר.

לדבריו, אין מידע על ישראליים או יהודים שנפגעו. "היו שנתקעו ברכבות במשך שעות ארוכות, ביקשו שאבוא אליהם עם אוכל, אבל ב"ה אין מידע על ישראליים או יהודיים הרוגים או פצועים.

"שיא הרעידה היתה בקיוטו, בשכונה הצפונית. ישראליים שגרים באיזור ההוא הסתדרו בבית. תנועת הרכבות נפגעה שם קשות ולכן היא עדיין לא חזרה לפעולה. צינורות מים וגז התפוצצו. הן כבר חוברו בחזרה אבל זה גרם כאוס רב".

הרב וישצקי מספר כי זו רעידת אדמה חזקה כמעט כמו זו שאירעה לפני 23 שנה אז נהרגו 6000 איש. "אבל יפן למדה מאז ושיפרה מאז את התשתיות והמבנים בנויים נכון יותר ולכן הפעם נמנעו פגיעות בנפש".

לפחות שלושה בני אדם נהרגו ויותר מ-200 נפצעו ברעידת אדמה שהיכתה אתמול ביפן. הרעידה, בעוצמה 6.1, הורגשה במחוז אוסקה. על פי הדיווחים כלי תקשורת במדינה, ההרוגים הם ילדה בת 9 ושני קשישים כבני 80.

בורות גדולים נפערו בכבישים בעקבות הרעידה ובתים רבים נהרסו. בנוסף דווח כי כ-170 אלף בתים נותרו ללא חשמל וכי אספקת הגז הופסקה ליותר ממאה אלף בתים. הרעידה גרמה לפגיעה במפעלי תעשייה ובתשתיות.

נמלי תעופה באזור נסגרו למשך כמה שעות, קווי רכבת שובשו ומפעלים עצרו את הייצור שלהם. הרעש, שאירע מצפון לעיר אוסקה, בשעה 8:00 (לפי שעון מקומי), לא גרם לאזהרת צונאמי.

ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, אמר כי הנחה את הרשויות לאמוד במהירות את נזקי הרעש.