המדינה מוכרת את "תעש מערכות" לאלביט

הוועדה למכירת מניות המדינה אישרה את מכירת חברת תעש מערכות לאלביט, בתמורה ל-1.8 מיליארד ש"ח ובתוספת 100 מיליון ש"ח תלויי תוצאות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ו' בתמוז תשע"ח

מנכ''ל תעש אבי פלדר
מנכ''ל תעש אבי פלדר
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

משרד האוצר הגיע להסכמה עם חברת אלביט על מכירת חברת תעש מערכות, לאחר מספר חודשים של משא ומתן בהובלת החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, ובהשתתפות רשות החברות הממשלתיות, אגף התקציבים, משרד הביטחון ורשות מקרקעי ישראל.

ההחלטה על הפרטת החברה התקבלה על ידי הממשלה בדצמבר 2013. בסופו של הליך תחרותי שניהלה רשות החברות הממשלתיות ב-2015 למכירת החברה, נותרה אלביט כמציעה יחידה. ביוני 2017 הסמיכה הועדה למכירת מניות המדינה את החשב הכללי רוני חזקיהו לנהל מו"מ עם אלביט על תנאי המכירה.

במסגרת המשא ומתן הגיע החשב הכללי לסיכום עם אלביט, אשר אושר על ידי הועדה, לפיו תימכר החברה בתמורה לסך של כ-1.8 מיליארד ₪, מתוכו סכום של 1.4 מיליארד ₪ ישולם במועד השלמת העסקה והיתרה בשני תשלומים, ב-2020 וב-2022, ועוד 100 מיליון ₪ תלויי תוצאות.

במסגרת המו"מ הגיעו הצדדים להסכמות שונות. כך, בין היתר, התחייבה אלביט לפנות את שטח רמת השרון (פרט לשטח בגודל של 80 דונם), עד ליום 31.12.2023 ומתחמים נוספים.

בנוסף, במסגרת המשא ומתן הושגו הסכמות בנוגע לחופש הפעולה של חברת תומר חברה ממשלתית בע"מ, וזאת בכדי לשמור על התחרות בתחום הפעילות של תומר. כן הושגה הסכמה על שימור רמות המחירים הנוכחיות ותשלומי התמלוגים של תעש מערכות מול משרד הביטחון.

יצויין, כי העסקה כפופה לקבלת אישור מיזוג מהרשות להגבלים עסקיים וכן אישור השרים בהתאם לצו האינטרסים החיוניים בחברה.

ההסכמות יאפשרו פינוי של מתחם רמת השרון ומתחם טירת הכרמל, באופן שיאפשר פיתוח של עשרות אלפי יחידות דיור בלב אזורי הביקוש, והקמת מפעלים במתחם רמת בקע שבנגב אשר יקדמו את התעסוקה והפיתוח באזור זה. כמו כן מייצרות ההסכמות הגנה על התחרות בין התעשיות הביטחוניות הישראליות, ועל משרד הביטחון כלקוח מרכזי של מוצרי תעש מערכות.

שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "הסיכום שהושג מהווה המשך של מדיניות האוצר לפינוי שטחים באזורי הביקוש לטובת כלל הציבור. מעבר המפעלים לנגב יאפשר את בנייתן של אלפי יחידות דיור בלב אזורי הביקוש, לצד חיזוק התעשייה והתעסוקה בנגב באלפי מקומות תעסוקה".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר כי "משרד הביטחון הבטיח בעסקה שקווי היצור החיוניים, שהוקמו לפני עשרות שנים, יוחלפו במפעלים חדשים שנקים בנגב. התשתיות האסטרטגיות יישארו בידי מערכת הביטחון ואף ישודרגו. הגדרנו גם תנאים קשיחים לשמירת התחרות והגמישות של צה"ל. בשורה התחתונה, השקעות של מאות מיליונים יוזרמו לתעשייה הביטחונית ולנגב ויבטיחו למעלה מ1000 מקומות עבודה לשנים רבות".

החשב הכללי רוני חזקיהו אמר "סיומה המוצלח של הפרטת תעש תורם בראש ובראשונה לתעש עצמה ולעובדיה, תוך שמירה על האינטרסים של משרד הביטחון, חיזוק התחרות הבריאה בין התעשיות הביטחוניות, ושיחרור קרקעות באזורי ביקוש . אני מבקש להודות למנכ"ל משרד הביטחון ולמנהל רשות מקרקעי ישראל על שיתוף הפעולה ההדוק בין משרד האוצר למשרד הביטחון ורשות מקרקעי ישראל שהביא לתוצאה המצויינת ואיפשר את הפרטת תעש".

מנהל רשות החברות הממשלתיות, יעקב קוינט, הוסיף: "רשות החברות הממשלתיות כמי שהשקיעה מאמצים רבים ועסקה בשנים האחרונות בגיבוש כלל ההסכמות וההסדרים אשר נדרשו לשם ביצוע הפרטת החברה, מברכת על סיומה המוצלח. החברה עובדיה והמדינה יוצאים לדרך חדשה בה תוכל החברה לממש את הפוטנציאל הטמון בה ולהמשיך לתרום לביטחון המדינה ובמקביל לשחרר מתחמי קרקע משמעותיים באזורי הביקוש".

בצלאל (בוצי) מכליס, נשיא ומנכ"ל אלביט מערכות, ציין: "רכישה זו הנה נדבך משמעותי באסטרטגיית הצמיחה ארוכת הטווח שלנו, בשל הסינרגיה בין היכולות והטכנולוגיה של תעש לאלו של אלביט מערכות. אנו מצפים להשלמתה של העסקה שתאפשר לנו להציע פורטפוליו משופר ללקוחותינו בארץ ובעולם. לאלביט מערכות יש ניסיון מוכח בביצוע מוצלח של רכישות גדולות ואנו בטוחים שרכישה זו תתרום הן לכלכלת ישראל והן לעובדים והלקוחות של שתי החברות".