חוק הרב הראשי לצה"ל: הרבנים תומכים

הרבנים קוראים להחזיר את הרב הראשי לצה"ל לדרגת אלוף וכחבר במטה הכללי כפי שהיה במשך כחמישים שנות המדינה הראשונות.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ו' בתמוז תשע"ח

הרב אייל קרים
הרב אייל קרים
צילום: הלל מאיר/TPS

הסכמה רחבה בקרב רבנים בציונות הדתית כלפי המהלך של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) לעיגון מעמדו של הרב הראשי לצה"ל.

לפי ההצעה שהונחה, הרב הראשי לצה"ל יועלה לדרגת אלוף, יהיה חבר פורום מטכ"ל ויהיה כפוף הלכתית למועצת הרבנות הראשית לישראל.

ההצעה, אליה הצטרפו עוד 17 חברי כנסת מסיעות הליכוד, הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה, קובעת כי הרב הצבאי הראשי יהיה בדרגת אלוף, ולא תא"ל כפי שהוא, ויהיה כפוף ישירות לרמטכ"ל ולא לראש אכ"א.

הרב יעקב אריאל, הרב חיים דרוקמן, הרב מאיר מאזוז, הרב דב ליאור והרב שלמה אבינר קוראים להחזיר את הרב הראשי לצה"ל לדרגת אלוף וכחבר במטה הכללי כפי שהיה במשך כחמישים שנות המדינה הראשונות.

"אנו רבני ישראל קוראים להחזיר את תפקיד הרב הצבאי הראשי למעמדו המקורי כחבר המטה הכללי בדרגת אלוף, זאת לצד היותו חבר מועצת הרבנות הראשית לישראל. מעמד הרבצ"ר לא נופל ממעמד הפרקליט הצבאי", נאמר.

מעמותת "תורת לחימה" נמסר "החוק שמציע ח"כ בצלאל סמוטריץ הוא חוק ערכי ומקצועי, כל קצין בצה"ל ובפרט אלו הנמנים על הפיקוד הבכיר צריכים לפעול עפ"י אמות מידה מקצועיות ונקיות משיקולים חיצוניים ויש לאפשר זאת גם לרב הראשי לצה"ל כפי שהיה עשרות שנים בתקופת הרבנים הצבאיים הראשיים האלופים הרב גורן, הרב פירון והרב נבון

כשם שהפצ"ר כפוף מקצועית למערכת המשפט ויש לו שיקול דעת עצמאי לחלוטין, כך גם הרב הראשי לצה"ל צריך להיות כפוף מקצועית לרבנות הראשית. לפסיקות הרב הראשי לצה"ל יש השלכות על כל צה"ל וחייליו ולכן הפסיקה חייבת להיות אותנטית - דבר שיחזק את האמון בצה"ל ואת מעמדו בכלל הציבור היהודי במדינת ישראל ובתפוצות".