אייל בן ראובן
אייל בן ראובן צילום: חזקי ברוך

ח"כ האלוף במיל אייל בן ראובן (המחנה הציוני), חבר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, מתייחס בראיון ליומן ערוץ 7 לפרשת גונן שגב ולהתמודדות הנדרשת מול טרור העפיפונים.

על פרשת שגב אומר ח"כ בן ראובן כי ראוי לתת כבוד והערכה לאנשי המוסד שב"כ ומערכות הביטחון שחשפו את הפרשה. "לדעתי כששר במדינת ישראל מגיע לסיטואציה שכזו זה בעיקר עצוב וכואב. אני מתייחס אליו כאל חולה נפש. אחרת אני לא מבין סיטואציה של אדם שגדל במושב, תל עדשים, הפך לרופא ולח"כ ושר ובסוף מגיע לידי החיזבאללה. משהו פה נראה לי קרוב יותר למחלה מאשר לרציונאל כלשהו".

"מובן שאני מגנה זאת והאיש יצטרך לשבת הרבה שנים בבית סוהר, אבל אני מתייחס לאדם כזה כאל חולה נפש", אומר בן ראובן ומוסיף: "אני לא חושב שנצטרך לעסוק בזה כועדת חוץ וביטחון. אני מניח שנרצה לדעת אם נגרם נזק ומה עושים עם זה, למרות שעל פניו להערכתי לא נראה שהיה לאיש יותר מדי מה למכור מבחינת מידע רלוונטי. הוא אמנם היה שר אנרגיה אבל זה לפני די הרבה שנים ובשנים האחרונות הוא לא היה פה. מהערכה ולא מידיעה, נראה לי שהנזק לא גדול, אבל בהחלט זו שאלה שנשאל אותה בעתיד ולא דחוף כרגע לברר אותה. כרגע חשוב לתת למי שעושה את העבודה לעשות אותה".

באשר לסוגיית טרור העפיפונים, בן ראובן משווה את הטרור הזה לטרור המרגמות והרקטות, "זה כלי שעובר את הקו הריבוני של ישראל, פוגע בריבונות של ישראל ומייצר נזק ולכן זה טרור ובטרור צריך להילחם. זו מלחמה וצריך למצוא דרך למלחמה נגד טרור העפיפונים, כמו שמצאנו דרכים להתמודד עם מנהרות או טילי נ"ט. יש לטרור גמישות לעבור בקלות מכלי לכלי כשהוא רואה שמשהו נכשל והוא מצא את טרור העפיפונים כמשהו אפקטיבי שגורם נזק פסיכולוגי כבד, כשרואים את השטחים השרופים ואת הנזק הכלכלי".

באשר לאופן בו נכון וניתן להתמודד עם התופעה אומר בן ראובן: "אין כאן פעולה אחת שהיא זבנג וגמרנו. אני שומע שרים אומרים 'בואו נהרוג את מעיפי העפיפונים', אבל זה לא פשוט כי יש שם ילדים בני עשר ואם תהרוג אותם תיצור לעצמך נזק. הפגיעה צריכה להיות באחראים לדבר הזה, וזהו החמאס. לפגוע בו בכוח במדרגות פעולה ומתוך שיקול דעת. אתה יכול לבצע צוק איתן, אבל האם אנחנו רוצים בזה? אנחנו רוצים להושיב את הילדים שנמצאים בחופשה במקלטים? לא רוצים. אלו שיקולים שנלקחים בחשבון בישיבות קבינט. צריך לקחת את מכלול השיקולים".

לטעמו של בן ראובן "מערכת הביטחון פועלת בשיקול דעת. הפציצו תשעה יעדי חמאס ואם זה לא ייפסק צריך לעלות לעשרים ואפשר להגיע עד לכדי סיכול ממוקד למנהיגות. זה בהחלט לגיטימי בדרך לחיסול טרור העפיפונים. צריך לפעול נגד חמאס ביד קשה עם הכבדת מדרגות עד שחמאס יבין שכדאי לו להפסיק את הדבר הזה וביכולתו להפסיק את הדבר הזה".

"לגבי המשגרים, אם יש מידע - והעיניים שלנו מאוד חזקות בשטח - ואתה רואה שמדובר באדם בן 22-23 אתה יכול להרוג אותו, אבל אם הוא ילד בן 10 אתה לא תהרוג אותו ולא תפגע בו. זה לא שווה את העניין", אומר בן ראובן ועל כך הוא נשאל אם אין הדברים מעניקים "תעודת ביטוח" למשלחי עפיפונים צעירים יותר, מה שיגרום לחמאס לשלוח ילדים בגילאי 12-13 למשימת העפיפונים מאחר והישראלים לא יפגעו בילדים. בן ראובן משיב: "זה לא עובד כך. אני מדבר על מכלול שלם. מישהו שולח את הילדים הללו וכאשר אותו אדם שמשגר את הילדים הללו ידע שהוא בסכנת חיים הוא יעצור את הדבר הזה, אבל אם הוא יידע שאין עליו סכנה והוא יישאר שלם, אז הוא ישלח את הילד ואם הילד הזה ייהרג זה ישרת אותו".

"אני שומע את בנט או את ארדן שאומרים שנהרוג כל מי שמחזיק בחוט של עפיפון. זה פשטני. זו לא ראיית המכלול. רמטכ"ל ואלוף פיקוד צריך לחשוב רחב יותר מהפוליטיקאים שזורקים ססמאות ריקות לאוויר". עם זאת מציין בן ראובן כי האופציה של יציאה למבצע צבאי בהחלט קיימת על השולחן. "יתכן ונגיע ל'צוק איתן' אבל צריך לעשות את זה רק כאשר אין ברירה כי אין דבר גרוע ממלחמה. צריך לעשות הכול כדי שלא להגיע למלחמה, אבל אם נגיע למלחמה נצטרך לנצח אותה ולעשות את כל מה שנדרש בכל הכוח, מה שלא עשינו בעבר ולכן גם לא ניצחנו כפי שהיינו צריכים לנצח".