עו"ד רחל אבישר אבלס פרקליטת מחוז מרכז
עו"ד רחל אבישר אבלס פרקליטת מחוז מרכזצילום: יוני קמפינסקי

פרקליטות המדינה פרסמה אחר הצהריים (שלישי) הודעה חריגה במטרה להשיב לטענות בעקבות החלטת בית המשפט לפסול חלק מההודאות שניתנו על ידי העצורים בפרשת דומא.

לטענת הפרקליטות, בית המשפט קיבל בהחלטתו בעניין דומא את רובן הגדול של טענות המדינה. "בית המשפט קבע כי 'מטרות החקירה היו בעלות אופי סיכולי', וכי 'לצורך סיכולן של תכניות עתידיות נדרשו החוקרים לפעול לפענוח פיגועים שבוצעו על ידי חברי התשתית בעבר, כשפיגוע דומא הוא הבולט ביותר. זאת, על מנת לסכל את המשך פעילותם של חברי תשתית הטרור, 'המרד', שהנאשמים היו חלק ממנה".

בפרקליטות מוסיפים, "לאורך כל הדרך טענה המדינה כי השימוש באמצעים מיוחדים בחקירה זו נבע מהצורך המיידי והחיוני לסכל את המשך פעילות הטרור של הנאשמים, וכאמור ביהמ"ש קיבל את עמדת התביעה כי החקירה נועדה למטרה סיכולית זו. כן קבע ביהמ"ש כי 'מניעת המפגש בין הנאשם לעורך דינו, נעשתה כדין ומתוך שיקולים סיכוליים כנים".

עו"ד רחל אבישר אבלס פרקליטת מחוז מרכז

על כן מבהירה הפרקליטות, "קביעה זו דוחה מכל וכל את טענות הנאשמים, לפיהן האמצעים שהופעלו בחקירה זו לא נועדו למטרה של סיכול פיגועים עתידיים. בנוסף, בית המשפט לא קבע כי אמצעי החקירה שהופעלו היו בגדר עינויים, ולא הכריע בשאלה זו".

בנוסף, אומרים בפרקליטות, בית המשפט קבע שההודאות שמסר הנאשם הבגיר, המואשם ברצח בני משפחת דוואבשה, אותן ביקשה המדינה לקבל כראיה נגדו, אכן יוכלו לשמש נגדו במהלך המשפט. זאת, למעט הודאה אחת שלא התקבלה מחמת הספק.

"לגבי הנאשם הקטין, המואשם בקשירת קשר לביצוע הרצח, קבע ביהמ"ש שחלק מההודאות שנמסרו על ידו יוכלו לשמש נגדו במהלך המשפט. בכך דחה בית המשפט את עמדת הנאשמים אשר ביקשו לפסול באופן גורף את כלל ההודעות שנמסרו", נאמר בהודעה.

"באשר לקביעת ביהמ"ש כי הוא אינו מקבל את ההודאות שנגבו במהלך החקירות בהן הופעלו אמצעים מיוחדים (חקירת צורך), נבקש להדגיש כי המאשימה ממילא לא ביקשה להסתמך על הודאות אלה, והודיעה זאת לביהמ"ש כבר בפתיחת המשפט", טוענים בפרקליטות.