מסע כומתה בגדוד קרקל
מסע כומתה בגדוד קרקל צילום: דובר צה"ל

חברת הכנסת ד"ר ענת ברקו יצאה היום (שלישי) במתקפה חסרת תקדים נגד מגמת שילוב הנשים בגדודים קרביים בצה"ל.

הדברים נאמרים בהזמנה שהעבירה ברקו לחברי הכנסת האחרים, להצטרף ליוזמתה לכנס דיון מהיר בוועדת חוץ וביטחון בנושא שילוב נשים ביחידות הלוחמות, תחת הכותרת "השלכות פוגעניות לנשים ומחלישות ליחידות".

"שילוב הנשים ביחידות לוחמות קיבל רוח גבית חזקה בשלוש השנים האחרונות, עם פתיחתם של כ-10 גדודים מעורבים", כתבה ברקו לעמיתיה. "זה החל כצורך מקומי בכוח אדם, עקב קיצור שירות החובה לגברים, והוגדר כמשימה בגבולות שלום בלבד.

"מספר פרטים שפורסמו לאחרונה מגלים פגיעה קשה בסטנדרטים בסיסיים בלחימה, עם השלכות לכל היחידות הלוחמות:

א. שילוב נשים בקרבי נעשה לא רק בגדודים המעורבים החדשים. בכל הגדודים הקרביים משולבות בשנתיים האחרונות יותר ויותר נשים, חיילות וקצינות, בתפקידים של לחימה.

ב. בכל היחידות שבהן נשים משולבות בתפקידי לחימה, הן נדרשות לסטנדרטים נמוכים מהלוחמים ויש לבדוק אם סרגל המאמצים הונמך עבורן. כלומר, יש סטנדרט כפול באותה יחידה. יש הבדלים פיסיולוגיים אובייקטיביים, כמו שידוע גם בספורט, ולכן כמות הפציעות רבה, לכן הדרישות מהבנות פוחתות, כדי להפחית את הפציעות.

צבא לא יכול לאפשר לעצמו שום ויתור על רמת אימונים ומקצועיות גבוהה.

ג. הפגיעה היא גם באווירה הנוצרת ביחידות הללו. המציאות האינטימית, נמצאים יחד גברים ונשים, מייצרת אווירה של תיכון או תנועת נוער, ודאי לא של צבא. רומנים, זוגות קבועים, אפילו יחסי מפקדים ופקודים.

ד. גדוד מעורב הוצב לאחרונה בגזרת לחימה ביו"ש, בבנימין. לא גבולות שלום. בכתבה שפורסמה מתארת לוחמת את אי העמידה במשימות של הגדוד בעוטף יו"ש, מול פלסטינאים, בגלל הדרישות הפיסיולוגיות בלחימה, במרדף, בעימות פנים אל פנים עם מתפרעים, דרישות שהבנות לא עומדות בהן. כך גם בעדויות של לוחמים במג"ב שפורסמו לאחרונה.

ה. הסטנדרטים הנמוכים בגדודים הללו משפיעים גם על שאר היחידות, בהן אין לוחמות. סטנדרט נמוך של תפיסת קווים מייצר נורמות שעוברות לגזרות שכנות, ליחידות המגיעות להחליף קו ולחטיבה המרחבית.

הצבא מתאמץ להוכיח שהוא מצליח לשלב נשים בכל מקום, ללא ספק כי בראייה נשית הדבר בהחלט מבורך, אך מאידך קיימים מספיק מערכים בצה"ל בהם ניתן לשלב נשים ואין שום גוף שבוחן האם המהלך של שילובן בהרבה מהיחידות הקרביות בכלל טוב לנו, או שלהיפך, גורם להחלשת היחידות הלוחמות והגזרות השונות, נושא שחשוב לדון בו.

ניתן אף להקים גוף חיצוני לצבא, שיחקור את העניין ללא דאגה לקידום שלו ולמה שיאמרו עליו, יוכל לתת מסקנות אמיתיות. זה בנפשנו.

ההשלכות יכולות להיות חמורות. וכך גם הזמן הרב שיידרש כדי להעמיד מחדש סטנדרטים גבוהים בקרבי, לאחר הורדתם״.

ח"כ ברקו מבקשת כאמור לקיים דיון מהיר בוועדת חוץ וביטחון יחד עם כלל הנציגים הרלוונטיים ממשרד הביטחון וצה"ל על מנת "לדון בנושא בראייה לאחור, בהשלכות עד כה ובחלופות לפעולה בהמשך".

על פי המסורת הנהוגה בכנסת, אם תצליח ח"כ ברקו להחתים לפחות עוד ארבעה ח"כים מסיעות שונות על יוזמתה, הרי שמזכירות הכנסת תאשר את בקשתה והדיון יתקיים בהקדם.