משפחות חללי הטרור חוששות מסירוס החוק

בקשת הרוויזיה שהגיש יו"ר הקואליציה על הצעת החוק לקיזוז התשלומים למחבלים מדאיגה מאוד את המשפחות שחוששות שהחוק יעוקר מתוכן.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ו' בתמוז תשע"ח

הצעת החוק לקיזוז כספי הטרור מהעברות הכספים לרשות הפלסטינית אושרה לאחרונה בוועדת החוץ והביטחון לקריאה שנייה ושלישית ואמורה היתה לעלות בקרוב לאישור סופי במליאה.

אולם, יו"ר הקואליציה, ח"כ דודי אמסלם, הגיש לוועדת חוץ וביטחון בקשה לדיון נוסף בהצעה, לטענתו במטרה לאפשר לממשלה לבצע בחוק תיקונים קלים בלבד וזאת על דעת השרים ראש הסיעות.

אולם, הגשת הבקשה מסעירה מאוד את משפחות נפגעי הטרור, שחוששות שהבקשה לדיון נוסף תביא לשינוי באופיו של החוק, כך שהקבינט יוכל לקבוע שלא כל הכספים המועברים למחבלים ולמשפחות מחבלים יקוזזו מהעברות הכספים לרשות.

בארגון נפגעי הטרור אלמגור חוששים כי מדובר במהלך מתואם של הממשלה לעכב שוב את חקיקת החוק, שכבר תקוע כשנה בהליכי חקיקה, על מנת לא להגיע לעימות עם הרשות הפלסטינית בזמן ביקורם של המתווכים האמריקנים ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט באזור.

לדברי מאיר אינדור, יו"ר אלמגור, "בינתיים ‏רואות משפחות נפגעי טרור בעיניים עצובות איך מי שפגעו בהן מקבלים תמיכה כספית לפי כמות הרציחות והפיגועים".

אינדור כאמור חושש גם מכך שמדובר בניסיון מחודש לכרסם באפקטיביות של ‏החוק, על ידי הכפפת ביצוע החוק לקבינט המדיני שיקבל זכות להקפיא את החוק מטעמים "מדיניים". לדבריו, "הטעמים יגיעו בכמויות. הגופים האחראים על הקשר עם הרשות הפלסטינית אינם רוצים את החוק, וזאת כדי לשמור על שקט יחסי עם הפלסטינים. לכן הם לא מעוניינים בחוק החלטי של הכנסת ומעוניינים להשאיר את שיקול הדעת בידיהם באמצעות הקבינט שיעבוד לפי המלצותיהם".

"כבר שנה שהחוק תקוע. עכשיו אחרי שהאופוזיציה ברובה הצטרפה ואמרה את דברה בעד החוק , אסור לקואליציה להחמיץ שעת כושר זו", קורא אינדור לח"כים.

באלמגור מציינים ‏שבארצות הברית עבר כבר לפני כמה חודשים חוק דומה בשני בתי הקונגרס, "איך נוכל ‏להתסתכל בעיניהם כשבישראל מוכית הטרור אנו לא מעבירים את החוק המוסרי והאפקטיבי. כל שקל שנמנע מהמחבלים תהיה בו תרומה למאבק בטרור ולעשיית צדק במחבלים".