תנו לכסף לעבוד בשבילכם

הצטברות סכומי כסף קטנים מאפשרת לבחור מבין מגוון של אפיקי השקעות. במאמר הבא נציג את מאפייני האפיקים הבולטים ומה ההבדלים ביניהם

בשיתוף 'profimex' , ז' בתמוז תשע"ח

השקעה
השקעה
Istock

הצטברות סכומי כסף קטנים או בינוניים מאפשרת לבחור מבין מגוון רחב של אפיקי השקעות. במאמר הבא נציג את מאפייני האפיקים הבולטים ונבין מה ההבדלים ביניהם

רבים מגלים בשלב כלשהו בחייהם שיש להם סכומי כסף פנויים שאין להם שימוש מיידי. הנטייה הטבעית במקרים כאלה היא לבזבז את הכסף על מוצרי צריכה ומותרות, בעוד בפועל אפשר לתת לו להמשיך לעבוד ולצבור תשואה. הדרך הכי טובה להשיג תשואה היא לבחור בצורה נכונה אפיקי השקעות ולקחת בחשבון את היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא חייבים לחכות להצטברות של סכומים גדולים כדי להשקיע אותם בצורה חכמה. יש אפיקים שמתאימים גם לסכומים קטנים ובינוניים ובכל מקרה עדיף להתחיל עם חיסכון מסוים ועם הזמן לנסות להגדיל אותו. בצורה כזו הופכים את החיסכון לדרך חיים ועל הדרך מייצרים אופק כלכלי יציב לכל המשפחה.

מה זה מק"מ ומה ההבדל בינו לבין קרן כספית?

סכומים קטנים ובינוניים של עד 100 אלף ש"ח ניתן להשקיע באגרות חוב ממשלתיות מהסוג של מלווה קצר מועד, או בעגה המקצועית "מק"מ". זו אגרת חוב שמונפקת על ידי בנק ישראל והיא מייצגת התחייבות של הממשלה כלפי המחזיק בה. כבר היום משתמשים באפיק ההשקעה הזה המון גופים מוסדיים גדולים כמו קרנות פנסיה וחברות ביטוח, אז אין סיבה שאדם פרטי לא ייהנה ממנו.

היתרון של מלווה קצר מועד בא לידי ביטוי בסולידיות, בנזילות ובסחירות הגבוהה שנטולים כמעט לגמרי מסיכונים. מנגד, ההשקעה מומלצת עבור מי שרוצה לפזר את התיק באפיקים רבים ופחות אטרקטיבית לצרכי חיסכון חד פעמי.

לשם השוואה, קרן נאמנות שמושקעת באפיקים סולידיים כמו "קרן כספית" למשל דווקא כן יכולה להתאים ככלי להפקדה חד פעמית. כאן היתרון הוא סיכון נמוך בהשוואה לכל שאר הקרנות ורגולציה שמונעת הרפתקאות מיותרות, אך החיסרון הוא שהתשואה גם היא בהתאם.

אולי הגיע הזמן לקנות נדל"ן?

לא רבים לוקחים בחשבון את האטרקטיביות של השקעות מעבר לים. נדל"ן למשל הוא תחום שבו אפשר להפיק תשואה גבוהה בהשקעה נמוכה, בלי לסכן יותר מדי את סכום הקרן המקורי. כל מה שצריך לעשות הוא למצוא את אפיק ההשקעה שמתאים לרמת הסיכון המבוקשת ולהתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי האפשרויות שעל הפרק.

לבסוף, האופציה הקלאסית של השקעת סכומי כסף קטנים היא קופת גמל, קרן השתלמות או קרנות נאמנות. אלו מכשירים שמופעלים על ידי חברות הביטוח והם משמשים כסוג של מכשיר חיסכון לטווח בינוני וארוך. לצד נזילות, גמישות, תשואות גבוהות ועמלות נמוכות של דמי ניהול, היתרון של פוליסות החיסכון הללו הוא שניתן לעבור בין מסלולי השקעה במהלך התקופה ללא תשלום מס על רווחי הון – מתוך רצון של המדינה לעודד את ציבור החוסכים.