"להתנות סיוע הומניטרי בהשבת החיילים"

בוועדה לענייני חוץ של האיחוד האירופי התקיים דיון מיוחד שעסק בזכויות ההומניטריות של חללי צה"ל שגופותיהם מצויות בידי חמאס.

ערוץ 7 , ז' בתמוז תשע"ח

"להתנות סיוע הומניטרי בהשבת החיילים"-ערוץ 7
וועדת החוץ של אירופה מביעה סולדריות עם משפחת גולדין
צילום: דוברות האיחוד האירופי

הוועדה לענייני חוץ של האיחוד האירופי ערכה היום (רביעי) דיון מיוחד בהשתתפות משפחתו של קצין צה"ל, סגן הדר גולדין המוחזק בידי חמאס בעזה.

הדיון בוועדה לענייני חוץ של האיחוד האירופי התקיים תחת הכותרת "הזכויות ההומניטאריות של הדר גולדין". יזמה אותו מפלגת ECR והשתתפו בו נציגים מכל המפלגות החברות בפרלמנט האירופי.

בדיון נשאו דברים מטעם המשפחה אימו של הדר, ד"ר לאה גולדין, אחיו התאום צור ופרופ' ארווין קוטלר, לשעבר שר המשפטים של קנדה, המייצג את המשפחה בסוגיות של הדין הבינלאומי.

בתום הדיון התקבלה החלטה שעתידה להיות מאומצת על ידי מליאת הפרלמנט האירופי, וקובעת כי חמאס והרשות הפלסטינית מפרים את הדין ההומניטארי הבינלאומי בעצם החזקתו של הדר בשבי.

עוד קובעת ההחלטה כי השבת החיילים והאזרחים הינה עניין הומניטארי ועל האיחוד האירופי לפעול להשגת פתרון.

במהלך הדיון דרשו נציגי רומניה, הונגריה והולנד להחריף את ההחלטה ולהתנות כל סיוע הומניטארי לעזה בהשבת חיילי צה״ל והאזרחים הישראליים.

ד"ר לאה גולדין ריגשה את המשתתפים בדיון כאשר הסבירה מדוע הגיעה לבריסל. "אני לא מנהיגת מדינה, לא נבחרתי על ידי ציבור לשרת בתפקיד רשמי כלשהו. אני כאן כי אני מבקשת להביא את הבן שלי לקבורה, כמו שהיתה עושה כל אמא, בכל מקום בעולם במצב דומה. אני כאן כי אני מבקשת לעשות צדק עם הדר".

"גם האיחוד האירופי מסכים לעובדה שהדר נחטף ונרצח תוך הפרה של הפסקת אש הומניטארית שיזם האו"ם. באנו לפה כדי לבקש את עזרתכם. הפרלמנט האירופי הוא המקום שבו מטופלים הנושאים ההומניטאריים של עזה. הסיוע שאתם מעבירים לעזה זו בדיוק הסיבה שלכם יש את היכולת לפעול מול חמאס. זה מקור התקווה שלנו", הוסיפה גולדין.

היא סיפרה, "המשפחה שלנו הגיעה לפה כדי לבקש מכם להיות בצד הנכון של ההיסטוריה. עליכם לאכוף את ההומניטאריות מול אלו המכחישים ומתעלמים ממנה. באנו לפה לומר לכם שכולנו ילדים של אלוהים וכולנו מבקשים שלום - אם לא במהלך החיים אז לפחות במוות. באופן מעשי אני מבקשת מכם שכאשר אתם דנים בעזה, הזכויות ההומניטאריות של הדר יהיו על השולחן וחלק מכל הסכמה. זה יהיה הוגן מצדכם לכלול את החזרתו של הדר בכל סיוע הומניטארי לעזה".

צור גולדין, אחיו התאום של הדר, אמר בדיון - "הרשו לי להיות ברור. אנחנו כמשפחה לא מעוניינים להתנות מזון ותרופות לתושבי עזה. אנחנו חולקים את המצוקה ההומניטרית שם כי אנחנו מדממים בגללה יום יום ב-4 השנים האחרונות. במשך 4 שנים המשפחה שלי מקבלת הפחדות וטרור מצד חמאס כדי לגרום לנו ללחוץ על הממשלה שלנו לשחרר רוצחים מורשעים בכלא הישראלי - ולהביא ניצחון לטרור. חמאס מחזיק בגופתו של אח שלי, מבזה ומחלל אותו בכל דרך ברברית שקיימת ומשתמש בו ככלי פוליטי וכאמצעי לפרופגנדה".

"במשך 4 שנים אנחנו כמשפחה עדים לנדיבות והתקדמות חד צדדית לגבי המצב בעזה, כולל צעדים מהארגון בו אנחנו נמצאים. אבל זה לא צודק שכמעט ולא עלתה שום יוזמה בנוגע לפתרון להשבתו של אח שלי ושאר השבויים הישראלים מעזה, שום יוזמה מהמקום הזה שמכנה עצמו 'שומר הסף של הזכויות ההומניטריות בעולם'", אמר צור גולדין.