הרמטכ"ל איזנקוט:
פועלים בעוצמה, נחזיר את הביטחון

טקס סיום קורס קצינים קרביים התקיים בבה״ד 1. הנשיא ריבלין: את קידומם של מפקדינו לא קובעים על פי מה שמסתתר או לא מסתתר מתחת לקסדה

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ז' בתמוז תשע"ח

נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל גדי איזנקוט השתתפו היום (רביעי) בטקס סיום קורס קצינים קרביים אחוד – מחזור 51 בבית הספר לקצינים במצפה רמון, בו הוענקו דרגות קצונה לצוערי הקורס.

לצוערים המסיימים הוענקו דרגות הקצונה סגן-משנה ודרגותיהם של הקצינים המצטיינים נחשפו על-ידי הנשיא, ראש הממשלה ושר הביטחון.

טקס הסיום נערך בסופם של שישה חודשי הכשרה לתפקיד הקצין, כחלק ממאמץ מוכנות ללחימת יבשה ותרגיל סדרת הקרב המשולב וזאת בנוסף להכשרת מפקדי הכיתות בבתי הספר למקצועות חיל הרגלים. החל ממחר עתידים הבוגרים להשתלב בתפקידי הקצונה בכל היחידות הקרביות של זרוע היבשה, בהתאם לחיל ממנו הגיעו.

נשיא המדינה ריבלין התייחס בנאומו באירוע למצב המתוח בדרום. "רק הלילה, תושבי עוטף עזה היו נתונים למתקפה נפשעת, נוספת של החמאס. אני רוצה מכאן לחזק את ידי התושבים העושים מאמץ עילאי לשמור על שגרת יומם בתנאים קשים. איננו ששים אלי קרב. אבל אם תיקרא עלינו המלחמה, אם נמצא עצמנו בעימות בזירה אחת או יותר, נפעל בנחישות נגד כל איום. אתם חוד החנית, ה'להב' של צבא ההגנה לישראל. אתם הערובה שלנו לחוזק, והבסיס ליכולת ההכרעה של צה"ל במערכה הבאה אם נידרש לה".

בנאומו התייחס ריבלין גם לאמירות האחרונות סביב שיקולים מנחים בנוגע למינויים בשדרת הפיקוד הבכיר של צה"ל. "מהיום והלאה, משיבוצכם הראשון ועד המינוי האחרון לו תזכו בטרם שחרור, דעו בביטחון מלא, כי מפקדיכם שופטים אתכם על פי היכולות שתפגינו, על פי סולם הערכים בו תדבקו, על פי הדוגמא האישית שתוכיחו. אלה ואלה בלבד, הם שמנחים היום וינחו גם בעתיד את מפקדינו, האמונים על מינוי סגל הפיקוד הזוטר והבכיר בצה"ל".

"אני יודע מעל לכל ספק, וכפי שאמר אחד ממפקדי צה"ל בעבר, שאת קידומם של מפקדינו לא קובעים 'על פי מה שמסתתר או לא מסתתר, מתחת לקסדה'. דעו כי לנו, המוצבים בכל עמדות ההנהגה של מדינת ישראל, יש אמון מלא במפקדי צה"ל ובשיקולים המנחים אותם. מכם, מהם, בכם חוסננו, עוצמתנו, גאוותנו", הוסיף ריבלין.

גם ראש הממשלה נתניהו התייחס לנעשה בעזה. "אינני מתכוון לפרט את המהלכים שאנו מתכננים מול עזה. העוצמה תגבר ככל שיידרש. אנחנו ערוכים לכל תרחיש, ומוטב שאויבינו יבינו זאת - ועכשיו".

נתניהו דיבר גם על המצב בגבול הצפוני. "לגבי החזית בסוריה, אנחנו פועלים כל הזמן כדי למנוע את ההתבססות הצבאית של כוחות איראן וגרורותיה שם. לא ניתן למי שקורא להשמדתנו להפוך את סוריה לבסיס תקיפה נגד ישראל. אגרוף הפלדה של צה"ל הולם ויהלום בעוצמה בכל מי שחותר לפגוע בנו".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, דיבר על האתגרים העומדים בפני צה"ל. הוא פנה לקצינים החדשים ואמר, "האחריות המוטלת על כתפיכם נותרה דומה לזו שהוטלה על הקצינים, שצעדו על המגרש הזה לפני חמישים שנה. אנחנו עדיין מוקפים בשנאה ובאויבים אכזריים. ברצועת עזה אנו עומדים מול חמאס וג'יהאד איסלאמי. בסיני דאעש. חיזבאללה בגבול לבנון ואלקאידה בגבול הסורי. ומאחורי כולם איראן. אנו מתמודדים בו זמנית עם עפיפונים, מערכות הגנ"א וטילים ארוכי טווח של האויב, המכוונים אל מרכזי האוכלוסייה בישראל".

"לכן, האתגרים העומדים בפניכם מורכבים ביותר ואתם, כדור המפקדים לעתיד, תצטרכו להתמודד איתם במקביל במקצועיות ובנחישות. אין לי ספק מה תהיה התוצאה הסופית. ועל מה שהיה אתמול יש לי רק שלוש מילים לומר לחמאס – זו היתה טעות", דברי ליברמן.

הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, אמר לבוגרי הקורס כי "לאורך חמישים שנותיו של בית הספר לקצינים בנגב, משתקפת רוח צה"ל בדורות של צוערים מכל החברה הישראלית, אשר הופכים בתהליך ההכשרה האיכותי למפקדיו של צבא ההגנה לישראל".

הוא הוסיף, "בוגרי קורס הקצינים מחזור נ"א, עם הצטרפותכם למשפחת הפיקוד של צה"ל כחוליה נוספת בשרשרת הדורות, אתם מקבלים על עצמכם חובות רבות אך לצידן זכות אחת גדולה-הזכות לפקד, להשפיע ולתרום לחיזוק ייעודו של צה"ל בהגנה על המדינה, הבטחת קיומה וניצחון בקרב ובמלחמה. אירועי השבועות האחרונים מצפון ומדרום, ממחישים את הנפיצות הגדולה. צה"ל פועל מסביב לשעון ביוזמה ועוצמה המוכרת לאויבנו. נמשיך לפגוע במבקשי רעתנו ונחזיר את הביטחון לתושבי הדרום ובדומה לשאר אזורי המדינה, ואני משוכנע שנשיג את זה בתבונה ובנחישות בהקדם".

"כמפקדים בתחילת הדרך יוטלו עליכם משימות רבות, אני מוצא לנכון להדגיש שני צווים מרכזיים: האחד, למלא את המשימות לאור המטרה, והשני, לעשות כל מאמץ כדי להחזיר את חייליכם בריאים ושלמים הביתה בשלום. 'עצתו' של השופט גדעון בן יואש, שחזרו עליה כל קודמיי במעמד הזה: "ממני תראו וכן תעשו", דורשת מכם לבטא במעשיכם ובהתנהגותכם את הערכים ואת הדרישות מפקודיכם. בני המשפחות, מגיע לסיומו תהליך ארוך ומפרך שהתחיל מהחינוך בבית. גאוותכם האישית ביקירכם היא גאוותה של המדינה כולה. קצינים וקצינות יקרים, טפחו את רוח הלחימה וערכי צה"ל, ראו את גורל המערכה מונח על כתפיכם והוסיפו לחזק את ביטחון ישראל. עלו והצליחו", סיכם הרמטכ"ל.טוען....