להתמקד בצפון. אפי איתם
להתמקד בצפון. אפי איתם צילום: Yossi Zeliger/Flash90

השר לשעבר תא"ל (מיל') אפי איתם מתייחס בראיון לערוץ 7 להסלמה בעימות בדרום, וקובע כי זו איננה העת הנכונה ליציאה למערכה גדולה בעזה.

"מילת המפתח היא 'להגיב' מול 'ליזום", מסביר איתם את עמדתו. "אנחנו הרבה שנים עוסקים בסוגיה הזאת ובאמת מגיבים לעוד סיבוב ולעוד סיבוב. בינתיים מתהווה בעיה יותר חמורה בגזרה הצפונית. לכן כרגע צריך להסתכל על המערכה הזאת כמערכה משולבת, ועל ההחלטות כהחלטות מערכתיות, גם לגבי גבול הצפון וגם לגבי עזה".

"בגבול הצפון עומדת להיפתח מתקפה של הצבא הסורי על המורדים ממש בגזרה צמודה לגבול איתנו", מסביר איתם את הבעיה המתהווה בצפון. "יש סבירות גבוהה שהצבא הסורי יצליח להזיז את המורדים יחד עם סיוע רוסי ואתם יתפרסו גם אלמנטים איראניים. מה שחששנו מפניו מאוד - עלול להתרחש. לכן צריך להבין שעכשיו זה לא המקום ולא הזמן למערכה גדולה בעזה, כי אנחנו לא רוצים למצוא את עצמנו בעימות גם שם וגם שם".

"האיראנים בתבונתם ובערמומיותם רוצים לגרור את ישראל לעימות מקביל בשלוש חזיתות, גם בלבנון, גם ברמת הגולן וגם בעזה", טוען איתם, "צריך להיות ערוכים לתרחיש כזה, שבו סדר העדיפויות הוא קודם כל סוריה וחיזבאללה בלבנון. רק לאחר מכן עזה, שבוודאי יבוא תורה אם באמת תהיה התנגשות רחבת היקף".

איתם סבור כי בעבר היו לישראל הזדמנויות טובות יותר להכריע את עזה, "אנחנו התמהמהנו והיססנו בפעולות נגד עזה כשהיה צריך לפעול. כרגע צריך להיות שקולים ולשים את עיקר הדגש, תשומת הלב וקבלת ההחלטות בצפון. לא ניתן יהיה להתחמק מהחלטות לגבי הסוגיה של התבססות האיראנים על הגבול שלנו בצפון, ברמת הגולן . זה יצריך עימות, בעצם אנחנו כבר בתוך העימות הזה אבל יכול להיות שהוא יצריך עליית מדרגה יותר משמעותית. אם ממשלת ישראל סימנה, והיא סימנה, כקו אדום את אי הימצאותם של איראנים בקו הגבול שלנו, אין לי ספק שהדבר הזה הולך להיות מאותגר בזמן הקרוב".

בנוגע לעזה מציע איתם להסתפק לעת עתה במדיניות מקבילה של הכלה וסיכולים, "בעזה יצטרכו כרגע, ואני מדגיש - כרגע, לעסוק בעיקר בהכלה וגביית מחירים, אולי גם בהעלאת רף הפגיעה בבכירים כמו סיכולים ממוקדים. אבל את עזה צריך כרגע להשאיר על אש קטנה יחסית ולהיערך למה שעלול להתפתח כבעיה מרכזית שלנו בצפון".

"האיראנים, אגב, מעוניינים מאוד שתיפתח אש בשתי חזיתות ושגם חיזבאללה וגם חמאס יהיו מעורבים בעניין", מעריך איתם, "לצורך זה הם בנו את כל ארסנל הטילים. בשורה תחתונה יהיה צריך להכות בעזה וצריך לעלות את רף המחירים. אבל כרגע לא נכון לצאת לפעולה גדולה בעזה אל מול הסיכוי הלא קטן שנידרש לפעולה נרחבת בגבול הצפון. צריך לכלכל את זה בתבונה.

״שלא אובן לא נכון - בעזה היה צריך לטפל ויהיה צריך לטפל, במובן הזה שאסור שתהיה טריטוריה או שטח שהוא חסין חדירה של צה"ל, שטח שבעצם מאפשר לצבאות מהסוג של חמאס חיזבאללה גם להתחמש וגם לשגר עלינו רקטות. זה דבר שלא נתחמק ממנו - אבל זה לא הזמן עכשיו".