אילוסטרציה
אילוסטרציהiStock

"לא פעם, כמה ימים לאחר תחילת החופש מוצאים עצמם הורים רבים במריבות עם ילדיהם סביב נושאים כמו כמות שעות הצפייה במחשב, שעת החזרה הביתה בערב, שותפות במטלות הבית ועוד", פותח הרב יונה גודמן את טורו החינוכי בערוץ 7.

לדברי הרב, הכלל של "סוף מעשה במחשבה תחילה" נכון גם בתקופה הזאת. כשלב ראשון הוא ממליץ להורים לשבת בינם לבין עצמם ולהגדיר את הציפיות שלהם מכל ילד בימי החופש, תוך התחשבות בגילו, בנורמות של המשפחה ושל חבריו ועוד.

לדבריו, "פעמים רבות ההורים רוצים לאפשר לילד לחוש שחרור ומנוחה בימי החופש הראשונים. ברם, עד מהרה הוא מפתח ומתרַגל לנורמות שאינן מקובלות על ההורים, ואז נוצרים קשיים ב'החזרת הגלגל'. לעיתים קרובות המתח שנוצר נובע גם מפער בציפיות. הילד חש שהוא עמל רבות בשנת הלימודים ומצפה כעת לחופש מוחלט. מתוך תודעה זו, בעיניו, אם פעם אחת הוא מסייע לשטוף כלים זה 'לפנים משורת הדין', והוא 'עושה המון בבית'. כל זה בעת שההורים מצפים לשותפות גדולה יותר בימי החופש".

הרב גודמן מציע, לאחר גיבוש עמדות של ההורים עצמם, לפתוח את הקיץ בשיחה משפחתית עם כל הילדים, ולאחר מכן לשבת עם כל ילד לחוד ולהגדיר יחד איתו את הכללים המותאמים לו בחופש.

הרב מזהיר את ההורים משתי טעויות שעשויות לקרות בשיחה זו, "ראשית, כתמיד, לא ניתן לבוא ולנאום לילד. צריך לפתוח את המפגש בהקשבה לילד, בהתעניינות כנה בציפיותיו שלו בימי החופש. שנית, לא נכון לעסוק רק ב'סור מרע', בתחומים בהם אנו מבקשים לקבוע גבול, כמו כמות שימושי המחשב או שעת החזרה בערב. כדאי יחד לעסוק הרבה ב'עשה טוב'. בעידוד וקביעה משותפת של דברים חיוביים, דוגמת התנדבות קבועה, ביקור קבוע או משמעותי אצל הסבתא וכן הלאה".

הרב גודמן ממליץ להכין, יחד עם כל ילד, 'לוחופש' עליו הוא יכתוב ימים של קייטנות או מחנות, ימים של חופש משפחתי או אירוע חגיגי, ולאחר מכן, את תוכניותיו שלו. בעיניו, "מֶעבר לעובדה שזה יקל על ההורה לדעת את תוכניותיו של כל ילד, וגם יסייע לקבוע בקלות מועד לאירוע משותף תוך ידיעה שכולם פנויים, עצם הכנת הלוח מחנכת את הילד לאחריות ולתכנון".

את דבריו מסיים הרב בהצעה לכלול גם אירועים 'חינוכיים' בלוח הזמנים המשפחתי. "אפשר וכדאי לצאת כל המשפחה יחד להתנדבות. אפילו פעם או פעמיים בחופש זה משמעותי. כולם מסייעים לארוז מנות מזון ולנסוע לחלקם (באופן צנוע שלא מבייש את המקבלים) או כל התנדבות אחרת. לאחר מכן אפשר לקנח בפיצה או בגלידה. זו הנאה אחרת לגמרי ומסר חינוכי אחר לגמרי מאשר בילוי שמתחיל ונגמר בגלידה בלבד".