הרצוג
הרצוגצילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

כישלון לנתניהו. ועדת המינויים של הסוכנות היהודית החליטה להמליץ לחבר הנאמנים של הארגון לבחור בראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, ליושב הראש הבא של הארגון.

חבר הנאמנים של הסוכנות צפוי לאשר את ההמלצה והרצוג צפוי להיכנס לתפקיד עד ל-1 באוגוסט, ולהחליף את היו"ר היוצא, נתן שרנסקי.

בעקבות ההחלטה מסר הרצוג, "לאור פניה שקיבלתי ממנהיגי יהדות התפוצות, הסכמתי לקחת על עצמי את תפקיד יו"ר הסוכנות היהודית. אלה הם ימים של אתגרים משמעותיים בכל הנוגע ליחסי העם היהודי ומדינת ישראל. אכנס לתפקיד החל מה-1 לאוגוסט".

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי בירך את הרצוג, "האיש הנכון במקום הנכון כדי לחבר מחדש את יהדות ארצות הברית והעולם לישראל".

ח"כ איתן כבל (עבודה) הצטרף לברכות, "למען אחדות העם היהודי ולטובת מדינת ישראל, שמאל וימין כאחד, אין מתאים מידידי ושותפי לדרך בוז׳י הרצוג לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית. בהצלחה יקירי".

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) בירכה גם היא, "‏מזל טוב ‎הרצוג אתה ללא ספק האדם הנכון ביותר למשימת בניית הגשרים וההתמודדות עם האתגרים העצומים שעומדים בפני הקשר החשוב של ישראל והעם היהודי בתפוצות. מתרגשת בשבילך ובשביל כולנו".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) הביע תקווה שהרצוג יסייע לשיקום יחסי ישראל והתפוצות, "ברכותיי לבוז'י הרצוג ולסוכנות היהודית. בוז'י הוא אדם שחי את כל העולמות של העם היהודי. תרבות בית סבא- הרב הרצוג, תרבות בית אבא- האלוף חיים הרצוג, יהדות, מסורת, הכרה טובה של מורכבות העם היהודי בדורנו ושל מרכיבי העם היהודי בארץ ובתפוצות. אני משוכנע שבעתות כאלה של נתק גדל והולך (גם בזכות ממשלת ישראל הנוכחית) בין יהדות הארץ ויהדות התפוצות, ח"כ הרצוג מהווה תקווה ראויה".

גם בקואליציה זכה הרצוג לברכות. ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) מסר "ח"כ הרצוג הוא מינוי ראוי ביותר לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית בתקופה המאתגרת הזו. ממלכתי, ציוני ברמ"ח אבריו, מחובר למקורות וחדור בתחושת שליחות. ניסיונו הרב וחכמת חייו יסייעו לו לנווט את מערכת היחסים המורכבת בין מדינת ישראל ליהדות התפוצות בתבונה. מאחל לו הצלחה רבה".

ראש הממשלה נתניהו ניסה עד הבוקר ללחוץ על ועדת המינויים להמליץ על מינויו של שר האנרגיה יובל שטייניץ, מקורבו של נתניהו, לתפקיד.

אתמול כבר הסתמנה החלטת הוועדה להמליץ על הרצוג, אולם בלחץ ראש הממשלה ראיינה הוועדה גםפ את השר שטייניץ.

הרקע לכישלונו של נתניהו להביא למינוי המועמד בו חפץ לתפקיד הוא הקרע בין נתניהו לראשי הרפורמים והקונסרבטיבים בארה"ב, המחזיקים בכוח משמעותי מאוד בהנהלת הסוכנות.

החלטת הוועדה
החלטת הוועדהצילום: דוברות