איתמר בן גביר
איתמר בן גבירצילום: דוד וילדר

התחלה/ לפני 42 שנה למשפחה של שני ילדים, "אני בן הזקונים". גדל בשכונת מבשרת ציון "בבית רחב מידות, כשמסביב נוף מדהים".

בן גביר/ "שם המשפחה המקורי היה חאנן, גביר בעירקית. אבא שינה לבן גביר".

אבא/ צדוק ז"ל. צבר, יליד ירושלים, "עם לב הכי זהב בעולם. בגיל 12 התייתם ועבד קשה לפרנסת הבית, ודווקא בגלל זה זכיתי אני לפינוק גדול. בכל בוקר הוא הסיע אותי לתיכון ובערב החזיר אותי מהמשרדים של 'כך'. תמיד היה שם בשבילי במסירות אדירה".

אמא/ שושנה ז"ל. בגיל 14 נעצרה על ידי הבריטים בעוון החזקת כרוזים של האצ"ל והייתה מ"כית בצה"ל. "למדתי ממנה להילחם על האמת. היא עודדה אותנו לצרוך אקטואליה וללמוד. אמא ליוותה אותי בכל מקום והתנהגה כאילו פעילי 'כך' הם הילדים שלה".

זאת ילדותי/ "הייתי ילד טוב מבשרת". כנער שיחק המון כדורגל. הבית לא היה דתי. "ההורים שלי היו מסורתיים עם אוכל כשר וקידוש בשבת, אבל אחר כך נסעו לים. כשאני חזרתי בתשובה ההורים שלי שינו למעני הכול בבית".

תיכון/ למד בתיכון הממלכתי אורט ירושלים. "בכיתה י"א כבר הגעתי לכיתה עם כיפה וציציות ואפילו ארגנתי תפילות מנחה".

יוצא להפגין/ בגיל 14 קרא על 'נשים בשחור', "שרוצות לחלק את ירושלים", והחליט לצאת להפגין מולן. "באתי לבד עם דגל ישראל להביע מחאה". שם בכיכר פריז הכיר חברים חדשים שבאו להפגין נגדן וביניהם את נועם פדרמן.

כהנא צדק/ "התחלנו לדבר וללמוד ביחד ולאט לאט התקרבתי. זה היה תהליך. התרשמתי מהחוכמה והעומק שלו. ביקרתי בישיבת 'הרעיון היהודי', ולמעשה גיליתי שמה שאמר הרב כהנא הוא בעצם דרכה של תורה".

תנועת כך/ הצטרף בגיל 16. "מצאה חן בעיניי השאיפה לאמת, הרצון לפתור את המצב של מה שקורה במדינה. הכרתי פעילים שהרשימו אותי כמו ברוך מרזל, בנצי גופשטיין ועוד. אתה רואה חבורה שנלחמת על עם ישראל".

אל תיעצר/ שימש כרכז נוער בתנועה. ואיך ההורים הגיבו? "מאוד הכילו את זה. ההורים שלי היו דמוקרטים אמיתיים. אמא אמרה לי 'רק אל תיעצר', אבל זה לא ממש עזר לה".

נעצר/ "לאורך השנים נעצרתי מאות פעמים והגישו נגדי עשרות כתבי אישום. ההורים שלי תמיד דאגו לי. כשאני נעצרתי אמא שיגעה את העולם. לא היה שוטר במחוז ירושלים שלא הכיר את אמא שלי".

המעצר הראשון/ "רבין הגיע לירושלים לסיור בחירות ואני צעקתי נגדו. לא נוצר שום מגע אבל עצרו אותי על התקהלות אסורה. עברתי לילה במגרש הרוסים". עד היום הוא זוכר איך עציר השתולל ושוטרים עם אלות נכנסו לתא.

לא אשתוק/ "מאד לא אהבתי את החוויה הזאת של המעצר, אבל אמרתי לעצמי: 'אם זה הנשק שלהם כדי לסתום לי את הפה, אז אני אמשיך לצעוק וזה לא ישבור אותי'. מוטו שמלווה אותי גם כיום".

למלא את החלל/ אחרי הטבח במערת המכפלה הוצאה תנועת כך אל מחוץ לחוק ורבים מפעיליה נעצרו בצווים מינהליים. "בעקבות מעצר ההנהגה נוצר חלל והבנתי שחייבים לפעול. הייתי רק בן 17. עשינו פעילויות, הפגנות ומחאות, כדי שיבינו שתנועת כך חיה וקיימת".

הרעיון היהודי/ לאחר התיכון פנה ללימודים בישיבת 'הרעיון היהודי'. "מאוד התרשמתי מראש הישיבה הרב יהודה קרוייזר, תלמיד חכם עצום שמדבר בנועם ועדינות עם אמת פנימית נחושה". שנתיים למד בישיבה, "שהייתה הבית האידיאולוגי שלי". רב נוסף שעיצב את דמותו הוא הרב דב ליאור, "שזכיתי שעצותיו והנהגותיו מלוות אותי".

לצבא/ "רציתי להתגייס לצבא, אבל אחרי ריאיון קצר הודיעו לי חגיגית שאני לא מתאים. שבַתי רעב שלושה ימים מול לשכת הגיוס וגם זה לא עזר. אמא נעלבה ופנתה במכתב לרמטכ"ל דאז אהוד ברק. עד יומה האחרון חיכתה לתשובה ממנו".

מורחק/ הוא המשיך את לימודיו בישיבה עד לרצח יצחק רבין ז"ל, שלאחריו קיבל צו מינהלי שאסר עליו לצאת ממבשרת ציון במשך תשעה חודשים. "חוויתי את זה על בשרי, וכיום אני נלחם למען הלקוחות שלי. הצווים האלה הם עוול. אין ראיות, אין משפט, ושוללים ממך את החירות".

כתבי אישום/ לאורך שנות פעילותו הוגשו נגדו לא פחות מ‑53 כתבי אישום. מתוכם זוכה ב‑46. "זה מטורף. האשימו אותי בכל מיני האשמות ושבעת ההרשעות שלי הן על הדבקת מודעות, הפרעה לשוטר וכאלה".

מגן על עצמו/ בתחילת הדרך ייצג אותו עורך הדין נפתלי ורצברגר. "באיזשהו שלב התחלתי לייצג את עצמי. קניתי ספרי משפטים ולמדתי. להפגנות כבר הגעתי עם תיק מוכן למעצר ובו מברשת שיניים וספרי משפט".

הופעות מתוקשרות/ "הייתי פותח ספרים ומביא תקדימים מאנשי שמאל וערבים. השופטים לא ידעו מאיפה זה בא להם. במשפט על שהדבקתי כרזות נגד שופט הבאתי ציטוט מאהרון ברק, שטען שלא טוב שמי שיבקר שופט יואשם בהעלבת עובד ציבור".

לעזור לאחרים/ "התחלתי לראות בזה איזשהו פרויקט חיים. אמרתי: למה אני עוזר רק לעצמי? צברתי ידע, בוא נעזור גם לאחרים, ללוות עצורים, לדאוג לזכויות, לערבויות".

לך ללמוד/ "באיזשהו שלב החלטתי ללמוד תואר במשפטים. אפילו השופט אהרון ברק אמר לי 'אתה טוען כל כך יפה, למה לא תלמד משפטים?', והשופט אליקים רובינשטיין לא הסתיר את התרשמותו".

דייט עם המבורגר/ את מי שלימים תהפוך לרעייתו, פגש במסגרת הגנה על קבוצת בנות שנעצרו. "אחד השוטרים הצביע על איילה ואמר: 'היא עקשנית. לא מפסיקה לבוא למאחז'. אז רשמתי לעצמי שאני חייב להכיר אותה. בסוף הדיון יצאנו לאכול המבורגר והשאר היסטוריה".

החצי השני/ איילה (31), "התחתנו כשהיא הייתה בת 17 וחצי. הפער בינינו הוא 11 שנים", מורה ללשון במקצועה. "איילה אמא במשרה מלאה עם לב זהב, חמלה, צדיקות ועדינות. היא המצפן האידיאולוגי שלי ושותפה מלאה למה שאני עושה".

הנחת/ שישה. שובאל צדוק, "אוטוטו בר מצווה", הלל שושנה (10), אמונה אסתר (8), שירה חדשה (6), דוד ציון (4) ובשבת האחרונה הגיח לאוויר העולם בשעה טובה בנו השישי.

משפטים/ בקריה האקדמית אונו. בלשכת עורכי הדין לא הסכימו לאפשר לו לגשת להתמחות עקב עברו הפלילי. לאחר ערעור שהגיש הוסרה ההתנגדות, בכפוף לסיום ההליכים המשפטיים שעדיין היו פתוחים נגדו. ואכן, לאחר זיכויו הוסמך כעורך דין.

לכנסת/ בכנסת ה-18 שימש כעוזרו הפרלמנטרי של ח"כ מיכאל בן ארי. "מיכאל הוא שותף לדרך, בן ברית שלי, היסטוריון בחסד ובית ספר מהלך למנהיגות".

עוצמה יהודית/ בבחירות לכנסת ה‑19 הוצב במקום החמישי ברשימת עוצמה לישראל, אבל הרשימה לא עברה את אחוז החסימה. "הבית הפוליטי שלי והאלטרנטיבה היחידה היום. תעצמו את העיניים ותחשבו היטב אם לא הייתם רוצים שמיכאל, ברוך, בנצי ואולי גם עבדכם הנאמן יהיו בכנסת".

לא המילה האחרונה/ "אהבתי את העבודה בכנסת. טוב לי במה שאני עושה היום, אני מרגיש תחושת שליחות, אבל אני לא פוסל שום דבר בעתיד".

למען הגבעות/ בשנים האחרונות מקדיש את עיקר מרצו המקצועי כפרקליטם של נערי גבעות ואנשי ימין. "עבודה חשובה, שאני משתדל לעשות כמיטב יכולתי".

לא לרדיפה/ "גם אם אני לא מסכים עם כל דבר שנערי הגבעות עושים, הם עדיין הילדים שלנו וזאת רדיפה והתנכלות של השב"כ, של הפרקליטות ושל גורמים במשטרת ישראל".

תיק דומא/ "השבוע גם בית המשפט המחוזי השיב לשאלתו המהדהדת של נפתלי בנט 'למי אתם מאמינים, לבן גביר או שקד?', וגם השופטים קבעו שהם מאמינים לבן גביר. הייתי מצפה מהדרג הפוליטי לעשות חשבון נפש איך מתרחשים אירועים כאלה בישראל.

פטריוט/ שנתיים הופיע בתוכנית 'הפטריוטים' בערוץ 20, "תוכנית דגל, שמביאה מגוון דעות ודיונים מעמיקים. התגבשה שם חבורה מופלאה ומוכשרת. מצער שהתוכנית יורדת".

אם זה לא היה המסלול/ "הכי אהבתי את מה שאמר לי עופר חדד מערוץ 2. הוא נכח השבוע באחד הדיונים שלי, ואחרי שראה את הדרמה שעשיתי באולם אמר שהייתי צריך להיות שחקן תיאטרון".

פרובוקציה/ במסגרת עבודתו זכה לכינוי "בן גביר הפקות" בעקבות שלל פרובוקציות שערך, כמו הבאתם של עשרות מסתננים לבריכת גורדון בצפון תל אביב. "נכנסנו לבריכה והופ, כל השמאלנים יצאו מהמים, אחד אחרי השני. אלו גימיקים שנועדו להעביר מסר וזה עבד".

דומא/ "פגשתי את החשוד העיקרי בפרשה, עמירם בן אוליאל, מיד אחרי עינויים. הפגישה הייתה מזעזעת. הוא סבל. הוא אמר: טוב מותי מחיי. נגד חקירה בעינויים צריך להילחם. צריך להבין שהיום זה נערי גבעות ומחר זה יכול להיות ילדים מאפרת או מרעננה".

במגרש הביתי:

הבוקר שלי/ קם בשש וחצי לתפילה, בדרך כלל במערת המכפלה. משם לימי דיונים ארוכים בבתי משפט בכל הארץ, פגישות, טיפול בעצורים, הכנות לחקירות נגדיות, הוכחות וסיכומים. לא מפסיד כמובן הפגנות ופגישות עם פעילים. "יום העבודה שלי נגמר באזור שתיים בלילה".

דיסק ברכב/ "רק עברי, אבל הכול: שלומי שבת, יהורם גאון, אהוד בנאי, גרוניך וגם שוואקי, פריד, האחים ואך, וכמובן ביני לנדאו, סיני תור ועוד".

השבת שלי/ "לא יכול לתאר לעצמי מה היה קורה בלי שבת. מנוחה ושמחה והזדמנות נפלאה ללמוד תורה עם שובאל-צדוק הבכור, דיונים על שולחן שבת, וכשהילדים רבים ביניהם אני עושה משפט עם ראיות והוכחות".

מאכל אהוב/ "כמעט הכול, חוץ מגפילטע פיש וקוגל - ויסלחו לי אחיי האשכנזים".

דמות מופת/ הרב מאיר כהנא הי"ד. "מנהיג ישראל, לוחם, איש האמת, ששילם את המחיר היקר ונרצח, אך המורשת שלו, שכוללת לא רק את שנאת השונא אלא גם אהבת ישראל צרופה - היא בשבילי דרך חיים".

מפחיד אותי/ "אם איילה והילדים לא עונים לי לפלאפון".

משאלה/ "גאולה, בית המקדש, ארץ ישראל שלמה וגדולה, מדינה יהודית לכל דבר - זו השאיפה".

כשאהיה גדול/ "בכל מקום ובכל זמן למען עם ישראל וארץ ישראל. כך עשיתי וכך אעשה בכל תחום שבו אעסוק גם בעתיד".

לתגובות: [email protected]