עו"ד עמיקם חרל"פ
עו"ד עמיקם חרל"פ צילום: משרד חרל"פ ושות'

למרות שאנחנו רוצים להאמין שאנו מפקידים את ילדינו במסגרות הבטוחות ביותר בימי החופש הגדול, פעמים רבות הדבר אינו תלוי בנו, וכתוצאה מפעילות כלשהי או ממשחק, הילד עלול להיפגע.

לעיתים, מדובר בשריטה קלה ביד, או מכה יבשה ברגל, אך למרבה הצער במקרים מסוימים, הפציעות עלולות להיות חמורות ביותר- החל מעצם שבורה, מכה בראש, או אבדן הכרה.

מדובר בפציעות אשר משבשות את תפקודו התקין של הילד, גורמות לו לצער רב ולעגמת נפש, ולנו ההורים- לרגשות אשמה עמוקים.

אז למרות שאין לנו שליטה מלאה על מהלך הזמן שבו העוללים הקטנים נמצאים בקייטנות השונות, חשוב לדעת כי במקרים של פציעה, לנו כהורים יש כמה אופציות שאנו יכולים לנקוט בהן, על מנת לקבל את הפיצוי ההולם לנזק שנגרם. מכאן עולה השאלה, על מי מוטלת האחריות לפציעה שהתרחשה במסגרת הקייטנה, ומי הוא הגורם שיש לתבוע במקרה שכזה?

תביעות מסוג זה הן בגדר תביעות נזיקין, וישנם שני דרכים בהן לנקוט, במקביל או לחוד:

תביעה מול חברת הביטוח של הקייטנה- כל קייטנה אשר פועלת על פי חוק, מחויבת בביטוח הילדים בעת ההרשמה. במקרה והפציעה או התאונה נגרמו בשל ליקוי בטיחותי או רשלנות של הצוות האחראי, כגון: נפילה מכיסא או מעקה שבורים, טביעה בבריכה בגלל היעדר משגיחים. ניתן לתבוע ישירות את הקייטנה וחברת הביטוח שלה ו/או את המוסד בו התרחשה התאונה, למשל בריכת השחייה. במקרה זה ניתן לתבוע גם עבור עגמת נפש, כאב וסבל, הוצאות לא צפויות בעקבות הפציעה, הפסדי שכר בעתיד להורים, ועוד. גובה הפיצוי יקבע בהתאם לשיעור הנכות שנגרמה לילד ולכן הוא משתנה ממקרה למקרה. יש לציין כי בתביעה כזו שיעור הפיצוי אינו מוגבל ויכול להגיע עד מלוא הנזק שנגרם לילד.

סייגים: בתביעה מסוג זה, יש צורך להוכיח כי התקיימה רשלנות מצד מפעיל הקייטנה. במידה והילד נפגע בלי שהוכחה עילה לרשלנות הוא אינו יישא באחריות לכך.

חשוב לדעת: חוק הקייטנות (רישוי ופיקוח) משנת 1990 קובע חובת רישוי לקייטנה. בחוק מופיע מה היא אותה ישות המוגדרת כ"קייטנה", וכן חובת המפעיל להיות בעל רישוי עסקים. בחוק אף נקבע כי אדם המנהל קייטנה שאינה בהתאם לסעיפי החוק צפוי למאסר. בפועל, מותנית הפעלת קייטנה בקבלת רישיון לכך מטעם משרד החינוך והרשות המקומית, אך רישיון כזה אינו מבטיח להורים כי הגוף המפעיל את הקייטנה אחראי ומתאים. למרבה הצער, מדובר ברישיון המעיד על עמידה בסטנדרטים מינימאליים בלבד. ישנן קייטנות פרטיות שלא פונות לקבל את האישורים הדרושים להפעלתן או אישורים המתאימים על מנת לקיים עסק, ובמקרה וארעה תאונה במהלך שהות בקייטנה כזו, מפעילי הקייטנה עשויים לעמוד בפני כתב אישום פלילי.

תביעה שתוגש מול חברת הביטוח המבטחת את הילדים לאורך כל שנת הלימודים, במסגרת בית הספר או הגן - רבים לא יודעים זאת, אך תלמידים בבתי ספר גנים, פעוטונים, מעונות יום וגני ילדים, המופעלים ע"י הרשות המקומית או משרד החינוך, מבוטחים גם בימי החופש הגדול ושעות הפנאי בביטוח תאונות אישיות לתלמידים, עליו אנו ההורים משלמים במסגרת תשלומי החובה לבית הספר או לגן. סכומי התביעה והזכאות במקרה של פציעה הינם לפי תנאי הפוליסה והם יחסית מוגבלים. ניתן לדרוש לקבלה באמצעות מזכירות בית הספר/המסגרת ולבדוק את הזכויות הנקובות בה. כל זאת, בנוסף לפוליסת הביטוח של הקייטנה, עליה יש לתת את הדעת.

בתביעה מסוג זה, אין חשיבות לאופן בו ארעה התאונה או מי האשם בה, ונערכת בדיקה של מידת הנזק שנגרם כתוצאה מהתאונה. הפיצוי שיינתן יהיה בהתאם לחומרת הפציעה והנזק שהוסב בעקבותיה, כגון: מספר ימי אשפוז, הוצאות רפואיות, רמת נכות וכדומה.

סייגים: כמו תמיד, גם כאן יהיו מקרים חריגים, שאינם יכללו בתנאי פוליסת הביטוח לתאונות אישיות לתלמידים. כך למשל, במקרה שהילד נפגע בתאונת דרכים, לא יהיה זכאי לפיצוי מטעם המסגרת אליה הוא שייך. נתון נוסף וחשוב ביותר למציאות שאנו חיים בה במדינת ישראל הוא- והילד נפגע בעקבות מקרה טרור או פעולות איבה, פעילות צבאית (כדוגמת מלחמה), הפוליסה אינה מכסה תלמידי בי"ס או גני ילדים.

חשוב לדעת: לפי החלטת משרד החינוך, במהלך חודשי הקיץ מופעלות קייטנות לתלמידי כיתות א'-ב' בתוך בתי הספר, ע"י מורי בתי הספר או על ידי סטודנטים. לצד אלה, יש גם את הקייטנות המסורתיות של המתנ"סים המופעלות כמעט בכל עיר, קייטנות "מקצועיות" וכן, קייטנות פרטיות המופעלות אפילו מתוך בתים פרטיים- המופעלות ע"י הורים המאגדים מספר ילדים יחד ומפעילים אותם. לכן, על מנת לדעת בוודאות כי הילד שלנו נמצא ומבלה במקום בטוח, ש לבדוק היטב את הפרטים של הקייטנה.

תביעה מקבילה של שני הביטוחים - פוליסת הביטוח שניתנת על ידי משרד החינוך ולמעשה תקפה לאורך כל השנה, מוגבלת מבחינת הפיצויים שניתן לקבל במקרה של תביעה. כך למשל ילד שנפצע במצבו הוגדר כבעל-100% נכות, יוכלו הוריו לקבל עד כ- 375 אלף ₪ פיצויים בלבד. מדובר בסכום שאינו גבוהה במיוחד. כאמור, בתביעה נגד פוליסת הביטוח של הקייטנה שיעור הפיצוי אינו מוגבל מראש, ועשוי להגיע לסכומים גבוהים יותר. לכן, רצוי לנסות לתבוע את שני הביטוחים במקביל, כל עוד ניתן כמובן להוכיח רשלנות במקרה המדובר, ובהתאם לסייגים שהוזכרו.

כפי שניתן לראות, תהליכי התביעה בכל אחד מהמסלולים שונים במהותם. לפיכך, ועל מנת לקבל את הפיצוי הראוי לאופן הפציעה של הילד, מומלץ להיוועץ עם עו"ד שמתמחה בתחום הנזיקין, ויוכל להדריך אתכם באיזה הליך יש לנקוט, ובכל מקרה יש לצרף ולתעד את כל המסמכים וחוות הדעת הרפואיות לגבי הפציעה. חשוב להבהיר כי במידת הצורך, ניתן לממש את שני ההליכים במקביל.

שיהיה לכל הילדים חופש גדול מהנה, בטוח, ונטול תאונות!

הכותב הוא מומחה לתביעות נזיקין

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו