חרדיות עושות הייטק: ''עבודת קודש''

נשים דתיות וחרדיות הציגו בתערוכה של המרכז האקדמי לב פרויקטים טכנולוגיים פורצי דרך, שיוצרו לבקשת חברות הייטק וטכנולוגיה.

רעות הדר , ח' בתמוז תשע"ח

תורה ומדע
תורה ומדע
צילום: סמינר אופק

בנות דתיות וחרדיות הציגו היום (חמישי) תערוכת פרויקטים טכנולוגיים במסגרת האקתון שנערך ע"י מרכז האקדמי לב שמפעיל את מרכז היזמות לב-טק, בשיתוף עם רובע המדיה של JVP, הרשות לפיתוח ירושלים, JNext, ו-StartUp Nation Central.

אתגרי ההאקתון גובשו על ידי חברות מובילות בהן אינטל, רפאל, IBM, סטארטאפים וארגונים חברתיים.

בין הפרויקטים שהוצגו בתערוכה, בלטו מספר פרויקטים ביטחוניים, בהם תוכנה המנהלת אירוע רב נפגעים - מיון בשטח תחת לחץ, עיבוד תמונה לצרכי ביטחון - הגנה על גבולות המדינה. בנוסף הוצגו פרויקטים הנוגעים לתחומים שונים, כמו חדר בריחה לעיוורים (שמתאים לכולם), תוכנה המקנה חינוך פיננסי לילדים חרדים, תוכנה המעודדת כושר לבעלי מוגבלויות ועוד.

הפרויקט שזכה במקום הראשון, עונה לבעיה אותה הציבה חברת אינטל: "לצערנו הרב אנחנו למודי ניסיון בכל הקשור לטיפול במקרים של אר"ן (אירוע רב נפגעים). אחד הקשיים באירועים כאלו הוא חוסר התקשורות בין המטפל בשטח למטפל בבי"ח".

אינטל ביקשה לייצר "מערכת אשר תאפשר לבצע עדכון על פעולות טיפוליות שבוצעו בשטח ותשלח בזמן אמת את הפרטים על כל מטופל לבית החולים, על מנת שיוכלו לבצע את עבודתם בצורה טובה יותר לכשהמטופל יגיע".

את הפיתרון פיצחו הבנות באמצעות צמיד אלקטרוני. כאשר איש חירום נתקל בנפגע, הוא עונד לו צמיד שמקליט את השיחה ביניהם ומשגר אותה בצורת טקסט מפוענח לענן. איש הצוות שאחראי על שליחת הנפגעים לבתי החולים השונים מעודכן דרך הענן בכל מה שקורה בשטח עם הפצועים בזמן אמת.

הטקסט גם מגיע לבית החולים, הרבה לפני שהפצוע עצמו מגיע לשם, כך שבית החולים יכול להיערך באופן הטוב ביותר לקליטת הפצועים.

צילום: מרכז לב-טק שע''י המרכז האקדמי לב

הבנות שיישמו את הפיתרון הן תלמידות סמינר 'אופק' בירושלים, סמינר חרדי לבנות המשוייך לתנועת פועלי אגודת ישראל (פא"י) בו לומדות בנות השואפות ל"בית של תורה", לומדות מקצוע כדי שיוכלו להרשות לעצמן מבחינה כלכלית לחיות עם בעל אברך.

"ההישגים המצויינים שמביאות איתן הבנות בסמינר שלנו, הם סמל למהות מוסדות החינוך של התנועה שערכיה נטועים עשרות שנים ביסודות של תורה שאינה סותרת התייחסות לכל תחומי החיים, ללא התפשרות על מצויינות", מציין בסיפוק חנוך ורדיגר, מנכ"ל תנועת פא"י, "מנהלת הסמינר חיה צ'סרק וד"ר שרה גנוט שעומדת בראש הצוות האקדמי, עושות עבודת קודש גדולה שאת תוצאותיה אנו רואים בשטח יום יום".

ההאקתון נערך ע"י מרכז האקדמי לב שמפעיל את מרכז היזמות לב-טק, בשיתוף עם רובע המדיה של JVP, הרשות לפיתוח ירושלים, JNext, ו-StartUp Nation Central.

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il