הרב שרלו: החזון שלי- כולם ישמרו שבת

"אני והאיחוד הלאומי שותפים בחזון, אך לא בדרך. ניצול המדינה כדי לממש חזון דתי הוא בעייתי מאוד, זה מוביל להפך הגמור".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ט' בתמוז תשע"ח

עזריה והרב שרלו בפאנל
עזריה והרב שרלו בפאנל
צילום: נעם פיינר

תנועת נאמני תורה ועבודה ערכה שבוע יום עיון משותף עם מדרשת לינדנבאום, זו השנה השלישית, שעסק בסוגיות אקטואליות בדת ומדינה.

במסגרת יום העיון הועברו שיעורים שונים – הרב שוקי רייך דיבר על נשים בדיינות, הרבנית נחמה ברש עסקה ביחס ההלכה לנישואין אזרחיים למנועי חיתון ועו"ד אלעד קפלן דיבר על בירור יהדות על פי ההלכה.

בסיום היום התקיים פאנל בהנחיית תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה, בנושא המרחב הציבורי בשבת ברשויות המקומיות.

הרב יובל שרלו סיפר, "החזון שלי הוא שכולם ישמרו שבת, ושבמדינה יהודית ישמרו שבת. המרחק בין החזון שלי לבין חקיקה דתית הוא גדול. יש להפריד את החזון שאנשים ישמרו שבת מהפעלת כוחה של המדינה או העירייה".

ח"כ רחל עזריה (כולנו) הציגה תמונה מעט שונה: "השלב הראשון ביצירת שיח ציבורי הוא להגדיר שיש דרך אחרת – זה יום המנוחה השבועי לכולם, אנו רוצים שלא יעבדו אבל גם שחילוני יכולים ליהנות מהשבת. אני עושה הבחנה בין החיים שלי לחיים הציבוריים, המרחב הציבורי שלנו צריך להיות שונה מהמרחב הפרטי שלי".

פרנק הציג שאלה על אמנת גביזון-מדן, האם האמנה רלוונטית לימינו כאשר היום פתוחים הרבה יותר מרכזי מסחר וכבר אין כמעט מחלוקת על פתיחת מוסדות בילוי ותרבות.

הרב שרלו השיב שהאמנה רלוונטית מאוד דווקא היום, "העקרונות של האמנה חשובים, ובעיקר ראוי ללמוד על התפיסה הדתית מאחוריה. הסדר גביזון מדן פועל בצורה כזו או אחרת, באופן שונה ברעננה, ת"א, פתח תקווה וגם בירושלים. שאלת הפלטפורמה המקומית עולה עכשיו בצורה הכי חזקה, קיום הארוויזיון בירושלים והבקשה של המפלגות החרדיות להעביר את האירוע לת"א. שאלת הארוויזיון תעסיק אותנו בשנה הקרובה, בתחום מדעי הרוח והאמונה, אך בפרקטיקה, בירושלים הוא כנראה לא יתקיים".

ח"כ עזריה אמרה "אותי זה מאוד יצער אם בסוף לא נוכל לקיים את האירוויזיון בירושלים, כי היא עיר הבירה של מדינת ישראל. רוב הסיכויים שהוא לא יתקיים בירושלים אם ההחלטה תתקבל לפני הבחירות המקומיות, אם זה יקרה לאחר הבחירות – יהיה אירוע הרבה יותר מורכב ומעניין".

גם תפקידה של הציונות הדתית בנושאים אלו עלה מספר פעמים. ח"כ עזריה אמרה כי "לציונות הדתית יש תפקיד מאוד חשוב, אין מי שינהל את המאבקים האלה מתוך תחושת אחריות למדינת ישראל ולסיפור הישראלי הגדול. אנו היחידים שעומדים בתוך המרחב הזה של יחסי דת ומדינה ומבינים את גודל האחריות – גם ליהדות וגם למדינת ישראל".

הרב שרלו אמר "אין לי מושג מה עמדת הבית היהודי, לצערי לא שמעתי התבטאויות שלהם בנושאים אלו". לעומת זאת הרב שרלו התייחס למפלגה שעוסקת בדת ומדינה בכנסת: "אני והאיחוד הלאומי שותפים בחזון, אך לא בדרך כנראה, אני חוזר על עמדתי - אני חושב שניצול המדינה כדי לממש חזון דתי הוא בעייתי מאוד, גם כי זה מוביל להפך הגמור, במחיר ההישג יש הרבה שנאה ומבחינה חברתית זו לא יכולה להיות השפה שלנו".

ח"כ עזריה דיברה על התחבורה הציבורית בשבת מתוך חשיבה על תכנון עירוני: "עד 2048 אנחנו הולכים להיות המדינה הכי צפופה בOECD, אחד האתגרים הגדולים בזה הוא התחבורה והפקק הגדול שאנחנו נעמוד בו. תחבורה ציבורית צריכה לתת מענה מלא בכדי להחליף את הרכבים פרטיים. כשיש אתגר גדול – תפקידנו למצוא פיתרון".

הרב שרלו ציין "כרגע אין לי פתרון אך אני רואה מצוקה מאוד גדולה - דווקא מי שאין לו רכב פרטי לא יכול לנסוע בשבת" והוסיף כי בעתיד יהיו פתרונות פורמליים: "תהליך האוטומציה ומערכות ללא מגע אדם יפתרו זאת אך יהיה אתגר עצום בפני מערכת פוסקי ההלכה, מה יהיה אופיו של יום השבת?".

בסיום הפאנל התייחסו לסוגיית העבודה בשבת. פרנק הציג מחקר שבוצע ע"י 'נאמני תורה ועבודה' - סקירה עולמית המראה כי המגמה בעולם היא של פתיחת עסקים ביום המנוחה לצד הטלת מגבלות על העסקת עובדים.

הרב שרלו הודה: "מצאתם מקום חרפתי, לא מעט כנסי רבנים שמדברים על מצב התעסוקה בשבת מתרחשים בשבת בבתי מלון. אין לי שום ספק שאנחנו צריכים לחשוב על האנשים שעובדים בשבת, זה חלק מהמניע שלי לצמצם את חילול השבת. יש לנו בעיה בתחום – וצריך קודם לפנות פנימה ולבדוק את עצמנו".