"מתחם הר הבית בסכנה"

הארכיאולוגית ד"ר אילת מזר מספרת כי במהלך חודש הרמדאן גויסו  המוסלמים כדי לפנות את הממצאים ההיסטוריים מהר הבית. "זו שערורייה".

בני טוקר , י"א בתמוז תשע"ח

הר הבית
הר הבית
צילום: Hadas Parush/Flash90

הארכיאולוגית ד"ר אילת מזר, חברת הוועד למניעת הרס עתיקות בהר הבית, מספרת לערוץ 7 כי חודש הרמדאן נוצל על ידי אנשי הוואקף לפינוי ערימות של ממצאים ארכיאולוגים מתקופת המקדש.

"אני אומרת בכאב שהיה שם מפעל פינוי בינוי. הם ארגנו מחדש את הצד המזרחי של המתחם, שם ישנן ערימות גדולות של שפכים עתיקים שנערמו עוד בזמן הפשע הגדול ועל פי החלטת הבג"ץ אסור לגעת בערימות אלה", מספרת ד"ר מזר.

ההרס בוצע גם באמצעות כלים כבדים שהופכים את הר הבית לאתר בנייה. "אנחנו דורשים הרבה זמן בוועד להוציא את הכלים הכבדים, את הציוד המכני ההנדסי - טרקטורים, עגלות ומנופים למיניהם שמסתובבים בהר הבית כמו באתר בנייה.

''ואכן הטרקטורים עבדו בחלק המזרחי של ההר, פינו שבילים ואנשים רבים הביאו אבנים, עשו בהן גדרות ועשו שבילים. בקיצור עשו בנייה מחדש של כל האזור".

"אנשים באים להתפלל בהר, כולנו מכבדים את הרמדאן וזה בסדר גמור, אבל כשלוקחים את המתפללים ומגייסים אותם גיוס מבוקר שהוא לא חפוז אלא זאת עבודה שנעשתה שעות רבות אם לא ימים רבים במהלך הרמדאן תוך שימוש בציוד גם מכני כדי לבצע שם פעולות בינוי, זה דבר שלא יעלה על הדעת.

מזר מסבירה כיצד התגלה הרס העתיקות, ''היום לא צריך בלשות גדולה, זה ניכר לעין, אנחנו יודעים איך זה נראה כל הזמן ואיך זה נראה בסוף הרמדאן".

לדבריה מדובר גם בפגיעה במפעל סינון העפר, "ערימות העפר האלה הן הערימות שנותרו, הן מכילות את אותם העתיקות שמפעל שלם של סינון הוקם רק עליהם ואלפי אלפי פריטים עתיקים התגלו במהלך השנים. משנת 2000 יש שם ממצאים חשובים ביותר מבית ראשון ובית שני ובמפעל הסינון אכן התגלו אלפי ממצאים החל מימי בית ראשון ויש להם חשיבות עצומה".

מזר מאשימה את הממשלה בהפקרת הר הבית, "מתחם הר הבית בסכנה כי עושים בו כבתוך שלו בלי שאנחנו מפקחים. אם מישהו בא ואומר שמתקיים איזה שהוא סטטוס קוו אז אנחנו יודעים שהשטחים הענקיים מתחת לקרקע בהר הבית הפכו למסגדים כשמעולם לא היו שם מסגדים בהיסטוריה, כולל המסגד הכי גדול בשטח של אורוות שלמה, של ארבעה וחצי דונם שטח שהפך להיות המסגד הכי גדול במזרח התיכון, וכלה בזה שגם את פני הר הבית הופכים לאתר.

''אין מי שטורח לפקח על מה שקורה בהר בכל מה שקשור לעתיקות, זה שערורייתי, אין פיקוח ארכיאולוגי ואין פיקוח משטרתי. אנחנו מפקירים את הר הבית כנגד החלטת החוק, כנגד החלטת בג"ץ ולא דואגים לעתיקות בהר הבית כאתר מורשת ראשון במעלה".