ישיבת עכו
ישיבת עכוצילום: ישיבת עכו

ישיבת ההסדר בעכו נמצאת בימים אלו בהליך ממלכתי, לפתיחת מסלול משלב ייחודי בתוך הישיבה, לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים.

את הישיבה ילוו בפן המקצועי והטיפולי עמותת אלוי"ן ישראל, המספקת שירותי תמיכה וליווי לאלפי ילדים ובוגרים בעלי מוגבלויות בישראל.

במסגרת התכנית נדרשת הישיבה להרחיב את מבנה הישיבה הקיים לטובת הקצאת חדרים נוספים לתלמידים החדשים וכן חדרי טיפול ייעודיים.

"ישיבת ההסדר בעכו, מלבד התורה העמוקה והרחבה שנלמדת כאן, חורטת על דגלה עיסוק בענייני חברה מיום הקמתה", אומר הרב יוסי שטרן ראש הישיבה. "ולכן היה זה אך טבעי שהישיבה תתאים לקליטת תלמידים מיוחדים. פה בעכו אנחנו משתדלים ללמוד תורה שהיא גם חברתית, שפותחת את בית המדרש החוצה אל החברה.

''בימים אלו אנו מפעילים קייטנה לנוער בוגרי כיתות ו'-ח' בעיר עכו, וזאת על מנת לתת מענה ערכי ותורני לנוער שמשתעמם בביתו בחופש. במסגרת הפעילות מפעילה הישיבה תכנית לימודית של זהות יהודית לתלמידי חטיבה בהמשך לפעילות כל השנה עם בתי הספר הממלכתיים והדתיים בעיר.

"ניתנה לנו הזדמנות על ידי הגורמים הממונים ליישם אידיאולוגיה שאנו מאמינים בה. המטרה בשילוב בעלי המוגבלויות בישיבה, היא גם הסיוע להם לרכוש תורה וידע, הסתגלות עצמאית לחיים אך לא פחות חשוב מכך- לחנך את תלמידנו שכולנו בעלי צרכים מיוחדים. אחד צריך אמפתיה, אחד צריך הקשבה, אחד צריך אהבה. אני בטוח שהצעירים הללו ילמדו אותנו שיעור חשוב בהכלה.

''החיבור בין עולם התוכן התורני לבין העשיה החברתית-כלכלית היא המשימה הלאומית שעלינו להכנס אליה. זו משימה שיש ללמוד אותה ולחוות אותה", מוסיף הרב שטרן.

צילום: ישיבת עכו
צילום: ישיבת עכו

כחלק מהתפיסה החברתית, בישיבת ההסדר בעכו פועל מכון להכשרת פעילים חברתיים שכולל הכשרה מקצועית והרצאות של אנשים מובילים בתחום העשיה החברתית והיזמות.

גם בעיריית עכו מברכים על פתיחת המסלול החדש לבעלי צרכים מיוחדים. יהודה ויסקין העומד בראש המנהל לשירותים חברתיים בעיריית עכו, אמר "אנחנו בעירייה תומכים בכל עשייה המשלבת בעלי מוגבלויות ואנשים בעלי צרכים מיוחדים. יש תוכניות שונות בעיר הנותנות מענה ברמה קהילתית, ברמה האישית והמשפחתית. פרויקט הקמת המסלול לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים הינו פרוייקט ייחודי שקיבלה הישיבה בשיתוף עמותת אלוי"ן.

''מנהל השירותים החברתיים בעירייה יסייע לישיבה במה שתצטרך. היוזמה הזו תאפשר לצעירים הללו הן ללמוד תורה והן להתפתח מבחינה מקצועית. היא תכין אותם לחיים עצמאיים. המסלול הזה יתן מענה למשפחות מכל הארץ שילדיהם רוצים ומחפשים מסגרת דתית, דבר שלא היה עד היום. שכן הבעיה ידועה שאין מענה מערכתי במדינה לבוגרי החינוך המיוחד ולעיתים הם נופלים בין הכסאות בבגרותם", הוסיף ויסקין.

גם ראש העיר שמעון לנקרי מצטרף לברכות ונתן את ברכתו ליוזמה ולישיבה על בחירתה.

"בשנה הבאה אנחנו לקראת קפיצת מדרגה בכל המישורים", מסכם הרב שטרן. "כמות התלמידים התרחבה מאוד, איתה צמח גם נפח הפעילות הקהילתית בכמות ובאיכות וכן השילוב המיועד של בעלי המוגבליות מוליד איתו צורך מיידי של הרחבת הישיבה".

לאחר שנת תכנון, היתר בניה וגיוס כספים, הגיעו בישיבת עכו לישורת האחרונה של גיוס הכספים וכעת הם יוצאים לצורך כך, לקמפיין גיוס המונים להשלמת הסכום הסופי שנדרש לבניה.

בישיבה פונים לכל הציבור שנושא התורה והפריפריה במובן הגיאוגרפי וגם המנטלי- בבקשה להירתם בשעה גדולה זו ולהיות שותפים לבניה ולעשיה.

לתרומות לחצו כאן