דעה
אי אפשר לנצח את חב״ד

כאילו לא חלפו 91 שנים, שליחי חב"ד מוכנים למסור את הנפש כדי שעוד יהודי יעבור ברית מילה ויניח תפילין וכדי שעוד יהודייה תאכל כשר.

הרב יוסף אהרונוב , י"ב בתמוז תשע"ח

אי אפשר לנצח את חב״ד-ערוץ 7
הרב אהרונוב
צילום: יח״צ

ממש היום, י"ב בתמוז, מציינים בחב"ד, ולמעשה בעולם היהודי כולו, 91 שנים ל"חג הגאולה" של האדמו"ר הקודם של חב"ד, הרב יוסף יצחק שניאורסון (הריי"צ).

לטובת מי שהזיכרון שלו בהיסטוריה הוא לא חזק במיוחד, רק אזכיר כי הרבי הקודם היה המנהיג היהודי הידוע ביותר שהעז להתייצב נגד השלטון הקומוניסטי ברוסיה הסובייטית של אחרי המהפכה, והקים מחתרת ענקית של חסידים שפעלו לשמירת גחלת היהדות, אפילו במחיר של מוות.

הפעילות הזאת התקיימה לאורך כל שנות המשטר הקומוניסטי, ובזכותה התקיימו חיים יהודיים לכל אורכה ורוחבה של ברית המועצות האדירה.

הקומוניסטים זיהו את הריי"צ כאויב המהפכה הטריה, וקטלגו אותו כ"מסוכן לשלום האומה הסובייטית" ובתכל'ס, כמי שעומד בתור המתרס האחרון בין חלומם הגדול לסגור את היהדות ולהוציאה אל מחוץ לחוק, לבין המציאות בשטח.

ומה עושים קומוניסטים ששולטים במדינת ענק כשהם מגיעים למסקנה כזו? את מה שאפשר רק לדמיין: חקירות, מעקבים אין-סופיים, איומים בוטים ומוחשיים, התנכלות לקרובי משפחה וליקירים ואלימות לא קלה בכלל. בסופו של דבר הייבסקציה, המחלקה היהודית של הגה-פה-או (גרסת האב של הקג"ב), החליטה שדי לה מהרבי הזה שמקים תלמודי תורה לילדים יהודים, עורך בריתות מילה במחתרתופותח מקוואות טהרה, והשליכה את הריי"צ לבית הסוהר עם גזר דין מבלי שנערך כלל משפט: מוות בירייה.

אלא שלא אלמן ישראל, ואחרי שרשרת ניסים שכללה מאמצים דיפלומטיים חובקי עולם, ובעיקר סייעתא דשמייא - הסכימו הרוסים להמתיק את העונש, ביטלו את גזר הדין והתנו זאת בגירושו של האדמו"ר החסידי מארצו של "שמש העמים".

את ההודעה על שחרורו קיבל הריי"צ מפקיד קומוניסטי בעיר ההגליה קוסטורמה, ובמכתב ששיגר הרבי לחסידיו עם שחרורו כתב: "לא אותי בלבד גאל הקב"ה... כי אם גם את כל מחבבי תורתנו הקדושה... וגם את אשר בשם ישראל יכונה". במילים אחרות, לא רק אני ניצלתי פה אלא אולי העתיד של היהדות כפי שאנחנו מכירים אותו.

באחת מההתוועדויות שערך חתנו וממשיך דרכו, הרבי מנחם-מענדלשניאורסון, לציון יום הגאולה המיוחד, הוא עמד על עזות הנפש והתושייה של חותנו להמשיך בפעולותיו גם כשהיה לו כבר ברור מעל לכל ספק כי הוא נמצא על הרדאר של שירותי הריגול הסובייטים והוא בסכנת חיים ברורה ומידית. אבל הריי"צ לא שינה מאומה מדרכיו וכמו כדי להכעיס, אף התבטא בצורה שהבהירה לשונאי היהדות מה הוא באמת חושב עליהם ומאחל להם. "אין להתרשם משום דבר, ויש לדאוג שהילדים יזכו לחינוך יהודי ולחיים יהודיים", סיכם את משנתו באזני המרגלים ההמומים.

91 שנים חלפו, ושוב יש מי שמנסים להוציא את היהדות אל מחוץ לחוק, אם לא זה המשפטי אזי לפחות זה התודעתי, הלגיטימי. להחביא את היהדות מה"מרחב הציבורי המקודש", למזער את המסורת מתוכניות הלימודים, להסתיר את אלוקים מהשיח הציבורי.

ושוב, כאילו לא חלפה לה כמעט מאה שלימה, בחזית עומדת תנועת חב"ד ושליחיה המוכנים למסור את הנפש כדי שעוד יהודי יעבור ברית מילה ויניח תפילין וכדי שעוד יהודייה תאכל מזון כשר ותלמד על האימהות הקדושות.

ואם יש מסר אחד שניתן ללמוד היום, בי"ב בתמוז תשע"ח, זה שבסוף היהדות תמיד מנצחת. הגאון יעקב מביס את "ונפלינו". ואם אפילו הקומוניסטים לא יכלו על הרבי וחסידי חב"ד, באמת שאפשר.

הרב יוסף אהרונוב הוא יו״ר תנועת אגודת חב״ד