מי החליט שמוזיקה חסידית היא קדושה?

האם אפשר לחלל מוזיקה רק כי בוחרים בסגנון מסוים, הטעות של שוואקי באלבומו החדש והמהפכה של עקיבא תורג'מן.

עוזיאל סבתו , י"ג בתמוז תשע"ח | עודכן: 18:51

קדוש
קדוש
iStock

אלבום | יעקב שוואקי | מוזיקה

שוב אלבום של שוואקי, עשירי במספר, ושוב הפחד מאיך לחדש ולהתקדם מבלי לצאת 'זקן' או 'מיושן', לצד ההאשמות הקבועות של 'מסחרת את המוזיקה' או 'חיללת את קודש המוזיקה החסידית' עם טראנסים, הברות מזרחיות או צלילים אלקטרוניים.

אז בואו נעשה סדר:

אין דבר כזה 'מוזיקה קדושה'. שירים חסידיים אינם 'קדושים'. הם חילוניים או לקוחים מעמים אחרים בדיוק כמו שירים ים תיכוניים או אלקטרוניים. השאלה היא רק ממה הסגנון הושפע: מקולות המסגד או ממקהלת הכנסייה, מה-MTV או משירי עם פולניים. אני מכיר אנשים שעולים במדרגות הרוח כשהם מאזינים לטראנס, כאשר חבריהם מרגישים באותה סיטואציה בתהומות מ"ט שערי טומאה, יהודים שמתקדשים במחשבתם לצלילי עוד וקאנון כששכניהם חשים בו בזמן בבית תפילה מוסלמי. קודש שייך רק לתוכן או לתחושה האינדיבידואלית של כל אחד ואחת, לא לסגנון ולא ללחן.

לכן, לטעמי, הצעדים ה'מתקדמים' ששוואקי, כמו גם אמני המוזיקה היהודית האחרים, עושים, מבורכים לחלוטין. מי שסולד מהסגנון הזה או האחר, זו זכותו המלאה. סביר להניח שלא מעט צעירים של היום יתרחקו מסגנון אלבומו השלושים של שוואקי, בעוד כמה עשורים. זה לא יהפוך את סגנון הפופ לקדוש, רק כי הוא קדום יותר.

באלבום החדש אפשר למצוא חלקים יפהפיים. קחו למשל את 'כל הנשמה' – שיר ששמעתי כבר מאה פעמים בחודש האחרון. איזה לחן, עיבוד, קצב, אווירה. או את המורכבות של 'אבג'. את הקסם והרגש של 'תפילת השל"ה' (יחד עם הממיס איצי וולדנר). את האנרגיה והבינלאומיות של 'your time'. חצי הכוס המלאה גדושה ונוצצת. אבל החצי השני לא עובר בגרון.

אמנם יוצר חסידי לא יכול להסתמך רק על פסוקים ומאמרי חז"ל, כפי שעושים רבים, והוא חייב קצת מקוריות מילולית, אבל במקרה של האלבום 'מוזיקה', כל משפט שלא נאמר במקורותינו וכן נאמר באולפן ההקלטות, נשמע יותר מביך ממביך. טקסט כמו "לא רוצה הביתה, זה הזמן לרקוד, לא-לוהים להודות על הטוב, ולחבר'ה שבאו לרקוד... זו המוזיקה, אותנו מדליקה, א-לוקים בשמיים" לא רק צובט בלב, זה שובר אותו לרסיסים. וזה כל כך חבל, כי הכל מסביב מצוין. קח כותב מילים קצת יותר יצירתי, או שתמשיך בחיפוש מקורות ליריים במחוזות ארון הספרים היהודי, לצד שירים באנגלית וביידיש, שתמיד נשמעים טוב.

ואפרופו תמלילן חדש ומקוריות, הנה משימה נוספת לבעל הג'וב העתידי: שם לאלבום.

חדשיר | עקיבא | הכל עוד אפשרי

אחרי אלבום בכורה מדהים שהפיץ לעולם את אור הבשורה הצלילית מבית 'המוזיקה היהודית המתחדשת', עקיבא יוצא בחדשיר ראשון מאלבום שני.

הקו האופטימי של 'הכל עוד אפשרי' מסמל שינוי טקסטואלי ורעיוני מקודמיו לז'אנר. אין פה כיסוי עיניים רוחני או הסתמכות ש'הכל יהיה טוב' כי ככה אנחנו מתפללים וככה אנחנו מאמינים שיקרה אלא בקשה מהאדם להתערב, לבחור להוציא את עצמו ממצולות הים, להתחיל לרקוד דווקא בעין הסערה, לגאול את עצמו. הכל יהיה אפשרי, אם רק תבחר.

על העיבוד הכיפי אחראי מאור שושן (ישי ריבו ועוד), הסלסולים המינימליים של עקיבא ושירת המלודיה הקבוצתית בפזמון משתלבים בפשטות הקלילה של המלודיה והופכים את החדשיר לממכר.