תופרת העלימה הכנסות: "הפנקסים אבדו"

אנשי מס הכנסה ערכו ביקורות בבתי עסק ברחובות וביישובים באזור. בקרב 8% מבין העסקים שנבדקו לא נרשמו הכנסות כדין.

רעות הדר , י"ג בתמוז תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: iStock

בביקורת שנערכה בפעוטון בגדרה נמצא שלא נרשמו הכנסות על סך 27,600 ש''ח בשקים דחויים, שהתקבלו מההורים. הגננת טענה "אני נוהגת לרשום קבלות כשהילדים ישנים''.

המקרה ארע בעת מבצע ביקורת של מס הכנסה בבתי עסק ברחובות וביישובים באזור, אשר כלל 206 ביקורות, מהן עלה כי בקרב 8% מבין העסקים שנבדקו לא נרשמו הכנסות כדין. למבצע, שנוהל בראשות פקידת שומה רחובות, נבחרו בתי עסק בענפי המסחר, התעשייה ומתן השירותים.

בביקורת שערכו מבקרי ניהול ספרים בראשון לציון, אצל רופא שיניים נמצאו שקים על סך 11,200 ש''ח אשר לא נרשמו בספרים. הרופא הסביר "הלקוחה תביא לי מזומן במקום השקים".

בביקור אצל תופרת בראשון לציון, הסתבר כי לא נרשמו העברות בנקאיות ושקים מלקוחות על סך 3,765 ש''ח. התופרת "תפרה" תגובה מעניינת במיוחד: "איבדתי את הפנקסים רציתי להזמין פנקסים חדשים, אך בעלי מצא את הפנקסים".

במשרד עו"ד נמצא צ'ק דחוי אשר לא נרשם בספרים על סך 6,133 ש''ח .עורך הדין מיהר להעביר את האחריות על רואה החשבון שלו וטען "לא ידעתי, ורואה החשבון לא הסביר לי שצריך להוציא קבלה על שק דחוי".

בעסק לתיקון ומכירה של פלאפונים בראשון לציון, לא נרשמו הכנסות שהתקבלו מקניית ביקורת של המבקרים וכן מתצפית של המבקרים בעסק. לטענת בעל העסק "עדיין לא הוצאתי את הקופה לא הספקתי לסדר, אני התבלבלתי עם הרישום שקבלתי מהלקוחה ומהמבקרים, יש לציין כי אני מקפיד לרשום".

פעילות ביקורת זו, נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.