מבצע מעצרים רחב היקף
מבצע מעצרים רחב היקף צילום ארכיון: דוברות המשטרה

כוחות המשטרה וצה''ל ערכו לפנות בוקר (שלישי) מבצע רחב היקף ועצרו 54 חשודים בסחר באמל"ח, סחר ברכוש וסחר בסמים.

סוכן סמוי של המשטרה הביא לחשיפת חמש כנופיות, אשר ביצעו עבירות בתחום הרכוש, אמל"ח וסמים בין שטחי יו"ש למדינת ישראל.

במסגרת הפעלתו רכש הסוכן 20 כלי נשק ואמצעי לחימה מסוגים שונים, ביניהם נשקים מסוג קרלו שמיוצרים בשכם, רובי M16, נשקים מאולתרים וחלקי נשק. הנשקים נמכרו בתחומי ישראל ושימשו על פי החשד לגורמים פלילים ולפעילות פח"ע. במספר עסקאות נקנו סמים מסוכנים מסוג חשיש ואקסטזי בסכומים של עשרות אלפי שקלים שעל פי החשד נמכרו בתחומי הארץ.

במהלך הפעלת הסוכן בוצעו פעילויות מודיעיניות ומבצעיות בשטחי יו"ש ושטחי A, בשיתוף פעולה של יחידות מיוחדות ממשטרת ישראל ומצה"ל.

הפעלת הסוכן הובילה לאיסוף ראיות נגד עבריינים פלסטינים וישראלים המשתייכים לכנופיות ועל פי החשד ביצעו במשך תקופה ארוכה מאות התפרצויות וגנבות בתחומי הארץ.

הכנופיות עבדו כיחידה מבצעית, אספו מידע, ביצעו הכנות שטח מדוקדקות ערכו תכנון אופרטיבי, נהגו להשתמש בכלי רכב ומשאיות עם לוחיות זיהוי משוכפלות, העסיקו "סבלים" וכך היו מבצעים התפרצויות בעיקר לבתי עסק.

לפנות בוקר, במבצע רחב היקף ובהשתתפות כוחות רבים של משטרת ישראל וצה"ל, הפך המבצע מסמוי לגלוי, עם מעצרם של 54 חשודים ותפיסת ארבעה כלי נשק.

כלל העצורים נחקרים כעת ובהמשך חלקם יובאו לבתי משפט לדיונים בעניינם. צפויים מעצרים נוספים.

בטרם היציאה למבצע המעצרים, נערך טקס במעמד מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך, שאמר כי "בשנים האחרונות אנחנו עוסקים במשטרה לא מעט ביצירת דרכים ופתרונות להתמודדות אפקטיבית עם מפלי הפשיעה, בפרט בקרב האוכלוסייה הפלסטינית והשפעת הפשיעה שהיא מייצרת על אזרחי ישראל.

''בתחילת הדרך זה עוד היה נראה כמו חלום רחוק ותהליך של נסייה וטעייה. ואולם, כשאנו עומדים היום על ההישגים של המשטרה במחוז ש״י עד לנקודת הזמן הזו, ניתן לומר כי גישה אחרת זו הניבה תוצאות וההישגים מרשימים.

''המבצע הזה הוא פשוט מדהים, בהיקף שלו, בתעוזה שלו, בתוצאות שלו, לא מעט בזכות ממשקים חשובים ואפקטיביים של המשטרה עם הפרקליטות וצה”ל, כתף אל כתף כדי שבאמת נוכל להגיע להישגים אלו. בסופו של דבר, הפעילות הזו שלנו משיגה בטווח המיידי והרחוק - תוצאות טובות וביטחון אישי עבור אזרחי ישראל״, הוסיף המפכ''ל.

מפקד מחוז ש"י, ניצב משה ברקת, אמר כי "הפעלת סוכן במחוז ש"י היא שונה וייחודית ונדרשת יצירתיות ותעוזה. הסביבה שבה מתבצעת הפעילות, מעמידה את הכוחות מול אתגר מורכב ושונה. הצלחתו של המבצע נזקפת, בין היתר, למעטפת המקצועית של המפקדים ושילוב כוחות מיוחדים לאורך כל המבצע והתמקדות "במפל הפשיעה" הפלסטיני, שעיקר פעילותו אל מול יעדים שדרך חייהם היא פשיעה.
הפעלת הסוכן הביאה לאיסוף ראיות נגד מספר חסר תקדים של חשודים".