אבי גבאי
אבי גבאי צילום: הלל מאיר/TPS

מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא פרסם אחר הצהריים (רביעי) דוח על חשבונות המתמודדים בפריימריז לראשות מפלגת העבודה שהתקיימו ביולי 2017.

סכום התרומות המרבי שהיה כל מועמד רשאי לקבל וסכום ההוצאות המרבי שהיה רשאי להוציא בבחירות המקדימות הראשונות הוא 1,170,272 ש"ח.

סכום התרומות המרבי שהיו רשאים לקבל בבחירות המקדימות החוזרות וכן סכום ההוצאה המרבי שמותר היה להם להוציא בבחירות המקדימות החוזרות היה 292,568 ש"ח.

אבי גבאי שניצח בפריימריז, נקנס על ידי המבקר ב-90 אלף שקלים, לאחר שהוצאותיו חרגו מתקרת ההוצאות שנקבעה בחוק בשתי מערכות הבחירות בסכום של 513,329 ש"ח לפחות.

הגירעון של גבאי הסתכם על פי דיווחיו ב-537,103 ש"ח. הוא כיסה אותו בתרומות ממימון עצמי. סה"כ הוציא גבאי מכיסו יותר ממיליון ש''ח.

חבר הכנסת יצחק הרצוג נקנס על ידי המבקר בסך 60,000 ש''ח. הוצאותיו חרגו מתקרת ההוצאות שנקבעה על פי חוק בסכום של 400,832 ש"ח. הגירעון הסתכם על פי דיווחיו ב-362,381 ש"ח. הוא כיסה את הגירעון בתרומות ממימון עצמי. סה"כ הוציא מכיסו יותר מ-415,000 ש''ח.

המועמדת בפריימריז דינה דיין נקנסה על ידי המבקר בסך 750 ש''ח. הגירעון הסתכם על פי דיווחיה ב-77,741 ש"ח. היא הגישה את הדוח הכספי באיחור בניגוד לחוק, לא פעלה מחשבון בנק שיוחד למערכת הבחירות, ולא הציגה אסמכתאות שיש בהן לבסס את הדיווח הכספי.

האלוף במיל' עמירם לוין נקנס בסך 20,000 ש''ח. לוין פרש מההתמודדות לפני יום הבחירות. הוא לא הגיש דוח כספי בטענה שבשל הפרישה לא חלה עליו חובת דיווח. במקום זאת הגיש תצהיר לפיו הוצאות הבחירות שהיו לו מומנו ממקורות עצמיים וכן הגיש הבהרה בכתב כי תרומות שקיבל הוחזרו לתורמים ולא נעשה בהן שימוש. המבקר ציין כי הגשת התצהיר האמור אינה באה במקום החובה בחוק להגיש דוח כספי.

חבר הכנסת לשעבר אראל מרגלית נקנס בסך של 30,000 ש''ח. הגירעון של מרגלית הסתכם על פי דיווחיו ב-40,732 ש"ח, אותו כיסה בתרומות ממימון עצמי. סה"כ הוציא מכיסו כ-800,000 ש''ח.

המבקר קבע כי הוצאותיו של מרגלית חרגו מתקרת ההוצאות שנקבעה בחוק בסכום של 30,526 ש"ח לפחות. מרגלית שלא ניהל את חשבונותיו לפי הוראות החוק והנחיות מבקר המדינה, לא שיקף את מלוא ההוצאות בגין פעילותו הפוליטית בתקופת הבחירות. לכן הדוח הכספי שהגיש לא היה שלם והוצאות הבחירות בפועל חרגו מתקרת ההוצאות בסכום גבוה יותר מדיווחיו.

בנוסף, לא צירף את כל האסמכתאות לגבי שירותים שקיבל במסגרת פעילותו הפוליטית. בהעדר תיעוד כאמור, המבקר לא יכול היה לקבוע מהו סכום ההוצאות האמיתי של השירותים שקיבל בקשר לבחירות המקדימות.

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה: ''המפלגה מודה למבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, על הדו"ח המקיף והמקצועי. יו"ר המפלגה, הח"כים ויתר המועמדים קיבלו את הדו"ח וידאגו לתקן את כל הליקויים לקראת הפריימריז הבאים''.