עושה דברו. אמסלם עם נתניהו
עושה דברו. אמסלם עם נתניהו צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת דודי אמסלם, מבקש לקיים דיון נוסף בחוק קיזוז משכורות מחבלים מהכספים המועברים מישראל לרשות הפלשתינית.

עורך הדין אריה ארבוס, מי שמייצג נפגעי טרור ואף פלשתינים שעונו בידי הרש"פ בשל חשד לשיתוף פעולה עם ישראל, התייחס ביומן ערוץ 7 לבקשתו של ח"כ אמסלם אותה הוא רואה בחומרה רבה.

"מדובר בפארסה", אומר עו"ד ארבוס. "היוזמה הזו החלה כיוזמת ח"כים בקואליציה ובאופוזיציה שאמרו שלא ניתן עוד לסבול מצב שבו ישראל מממנת מחבלים שרוצחים את אזרחיה. אין מחלוקת על כך שישראל היא חלק ממנגנון מימון הטרור. אנחנו גם יודעים שלא מדובר רק במימון טרור אלא מדובר במנגנון שממריץ את פעולות הטרור".

בדבריו מספר ארבוס על ישיבות וועדת החוץ והביטחון של הכנסת שבהן הוא עצמו היה נוכח ובהן הייתה הסכמה לקידום הצעת חוק של חברי הכנסת אוחנה ושטרן, אך הממשלה ביקשה למחוק את ההצעות הפרטיות על מנת שתוכל היא לנסח הצעת חוק ממשלתית שתעשה סדר בסוגיה ותשקול את מכלול ההיבטים של הסוגיה.

לדברי עו"ד ארבוס בהצעה הממשלתית "הוכנסה עז", כהגדרתו, והיא הקביעה לפיה הקפאת הכספים תהיה כפופה לווטו של הקבינט. מדובר, הוא אומר, בדרישה שנועדה לעקר את ההצעה מתוכן. "אין מחלוקת שלממשלה ישנה זכות להקפאת הכספים הללו שעוברים במסגרת מערכת יחסים בין מדינות. הממשלה גם עשתה זו כשהיו גלי טרור גדולים. הממשלה הודיעה בקול רעש גדול על הקפאה של הכספים, אבל מאוחר יותר הכסף שוחרר רטרואקטיבית, כלומר הרש"פ ידעה שיש לה פיקדון אצל ממשלת ישראל".

"בדיונים כל חברי ועדת החוץ והביטחון הסכימו שהכנסת הסעיף הזה היא סירוס מוחלט של החוק", ממשיך עו"ד ארבוס ומציין כי עם התגברות טרור העפיפונים הכריז ראש הממשלה על הנחיה שנתן לבחון את קיזוז עלויות נזקי טרור העפיפונים מכספי הרש"פ ואולם כעת מתברר שבמקביל להכרזות מסוג זה הממשלה והעומד בראשה מעקרים מתוכן את היכולת לקזז כספי טרור.

"כולנו יודעים שח"כ אמסלם פועל בניגוד לצו מצפונו אלא בהתאם לעמדת ראש הממשלה. ראש הממשלה רוצה ליהנות מפירות הכרזה שהוא מקפיא כספי טרור וביד השניה הוא מסכל את המהלך ונותן זכות וטו. היה ברור לכולם שכאשר זה בסמכות ממשלה יהיה לחץ על הממשלה והכסף יוחזר. רק חקיקה קשוחה ללא שיקול דעת וללא חריגים תעצור את המצב שבו אנחנו מממנים את הטרור".

על דבריו אלה נשאל עו"ד ארבוס אולי הגיונית בקשת הממשלה שלא לכבול את ידיה במהלך שיש לו השלכות מדיניות וביטחוניות ולאפשר לה הטלת ווטו על החלטת קיזוז כספים מהסוג הזה. ארבוס משיב בשני מישורים: "במישור המוסרי מהותי – אין שום נסיבה ושום סיטואציה שבה אנחנו נממן את הרצח שלנו. מוסרית אי אפשר לתת לזה יד. אין מצב שנבקש מההרוגים לממן את החבל ואת משכורת התליין. במישור הפרגמטי – הדבר הזה עלה על ידי נציגי הממשלה בוועדת חוץ וביטחון. ח"כ סמוטריץ' וח"כים נוספים העלו הצעת פשרה שברירת המחדל תהיה שהכספים יהיו מוקפאים ובמידה והממשלה תרצה באופן חריג היא תוכל לקבל החלטה ספציפית לחודש מסוים. זה אמנם לא נכון בעיניי, אבל זו הצעת פשרה שגם היא לא התקבלה על ידי הממשלה", הוא אומר וקובע כי בכך מוכיחה הממשלה כי אין מדובר בהצעת חוק שהיא מעוניינת שתעבור אלא לכל היותר ב"הצהרת חוק". לדבריו "ראש הממשלה רוצה לדבר גבוהה גבוהה ולעשות מעט מעט. אם זה כך אז שיגידו בקול גדול שרוצים לממן את התליינים".

ובכל זאת, שאלנו את עו"ד ארבוס מה ההיגיון שבכל זאת מניע את ראש הממשלה כשהוא נוהג בדרך הזו. הרי הציבור בישראל רוצה להאמין שמנהיגיו אינם רעים או טיפשים, אז מה ההגיון בהתנהלות הזו. ארבוס משיב: "ישנה פרקטיקה של גורמי ביטחון מסוימים, פרקטיקה שאותה ניסח בשעתו רבין 'הם יכו בהם בלי בג"ץ ובלי בצלם'. זו קונספציה שקרסה לאורך כל השנים, שהרש"פ תטפל בטרור כי היא לא מוגבלת על ידי המשפט הבינלאומי. זו הקונספציה שחיה אצלנו למעלה מעשרים שנה. ההגיון שלהם אומר שברור שכדי להחזיק את הרשות היא צריכה כסף, ולכן ישראל מחיה את ארגון הרשע הזה". טיעון זה מצטרף לטיעון לפיו ממשלת ישראל פועלת בתוך מארג של לחצים ושיקולים מדיניים שמגיעים מגורמי חוץ וממשלות זרות, אולם לטעמו של עו"ד ארבוס דווקא שיקול זה אמור היה לחזק את הדרישה לקיים את הקיזוז ללא ווטו ממשלתי. "אני נותן אמון בכך שהמנהיגים שלנו רוצים לעשות טוב, אבל גם ח"כ דיכטר הזכיר שהקונגרס מחשק את הנשיא האמריקאי. זה מנגנון מקובל כשחוששים מלחצי חוץ. מחשקים אותו. זה המודל הנכון".

חשוב לציין כי חבר הכנסת אמסלם עצמו מתנער מהטענות כאילו הוא מבקש לעכב או למוסס את חוק הקיזוז ואומר: "חוק קיזוז הטרור שנועד לקזז כספים שמועברים מהמדינה לרשות על תמיכתם במחבלים ובמשפחותיהם, הוא חוק מבורך וחשוב מאוד בעיני. אין שום אמת בידיעה כאילו אני מעכב אותו על דעת עצמי. זו חוצפה ועזות מצח לטעון טענה שכזו". על ההליך שהוא מבקש לבצע הוא אומר כי "מדובר בהליך נפוץ של הממשלה שביקשה ממני, מתוקף תפקידי כיו"ר הקואליציה, להגיש רביזיה במטרה לערוך תיקון בחוק לפני הכנתו לקריאה שנייה ושלישית. כולי תקווה שבעזרת ה' החוק יעלה להצבעה כבר בשבוע הבא וישיג את ייעודו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו