מדיוני הוועדה
מדיוני הוועדהצילום: יונתן סינדל, פלאש 90

סערה ציבורית לא מבוטלת מתחוללת בשתי היממות האחרונות סביב הדיונים בועדת החוקה חוק ומשפט על שינוי השיטה למינוי יועצים משפטיים במשרדי ממשלה.

דוברים נכבדים תקפו את הצעת השינוי עליה שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם עו"ד סוזי ארניה מומחית לדין הפלילי ולחקיקה.

"הצעת החוק הזו ביוזמת שקד מאוד נכונה וטובה", קובעת עו"ד ארניה. "יש בהצעה הרבה דברים חיוביים שיכולים לתרום להגברת המשילות תוך שמירת האיזונים והבלמים הנכונים מבחינת הפרדת הרשויות".

על דבריו של שופט העליון בדימוס, הפרופ' יצחק זמיר, בדיון אתמול ולפיהם מדובר בהצעה גרועה "המאיימת באופן רציני על שלטון החוק במדינה", אומרת ארניה כי "יש לנו בעיה של משילות במובן שבו נבחרים אנשים באופן דמוקרטי כדי להביא לידי ביטוי אג'נדה ציבורית בעשייה שלהם, אבל הם מוצאים את עצמם משותקים בגלל יועצים משפטיים שלא תמיד נוהגים נכון".

על הטענה לפיה השינוי המוצע יכשיר מעשים בלתי חוקיים של השר הממונה שיפעל בעזרת היועץ המשפטי עושה דברו, מזכירה ארניה כי "כשמדובר בדברים שמגיעים להיבט הפלילי הדברים יכולים להתברר במשטרה ואצל מבקר המדינה, אבל ככל שמדובר באג'נדה יומיומית של נבחרי ציבור שרוצים להוציא את העשייה שלהם אל הפועל, לא ניתן לשתק אותם וההצעה של השרה שקד נכונה. זו הצעה שתואמת את ההתנהלות בארה"ב, שם עם חילופי השלטון גם הפקידות משתנה. ההצעה מנסה לומר שגם השרים זכאים לדעה השנייה שתהיה תואמת את העמדה שלהם שהם מבקשים להנחיל".

לטעמה של ארניה המעבר לשיטת ועדת האיתור שבה לשר יש יכולת להביע את עמדתו בבחירת יועץ משפטי שלא יגיע ממאגר סגור של משפטנים, מעבר זה מחזק את המשילות בישראל.

עם זאת מוסיפה עו"ד ארניה ומציעה להגביל את קדנציית היועצים המשפטיים לשש שנים ובכך למנוע חשש לשחיתות שנוצרת עם השחיקה בתפקיד.

בדבריו בועדת החוקה העלה הפרופ' זמיר חשש שמא הדברים שמתחילים כעת בייעוץ המשפטי יגיעו גם לפקידות הנמוכה יותר, שגם היא תהיה מנותבת ונבחרת על ידי השר או ראש הרשות. "אם באמת מתבקשת מעורבות השר, מדוע להיות מוגבלים ליועמ"ש ולא לסמנכ"ל, ראשי אגפים וראשי מחלקות. אם הצ"ח תחוקק זה לא ייעצר ונחזור לימי המינויים הפוליטיים האפלים של השירות הממשלתי.

''למה שזה ייעצר במשרדי ממשלה ולא יזלוג לרשויות המקומיות?", שאל זמיר וארניה משיבה ואומרת כי "לא תמיד נכון החשש ממדרון חלקלק. אנחנו שולטים על החקיקה שאנחנו מנחילים. אנחנו לא נותנים כעת דרור להכול. מעבר לכך אין פסול בכך שבסביבתו של שר או ראש עיר יהיו אנשים התומכים בעמדתו ובקו שהוא מבקש להנחיל. זה חלק מהמשילות".

דבריו של הפרופ' זמיר חברו לדבריו של שופט עליו נוסף בדימוס, הפרופ' אליקים רובינשטיין, גם הוא יועץ משפטי לממשלה בעברו, ובשל כך תהינו מדוע ההתנגדות הנמרצת הזו מגיעה דווקא משני אנשים שהרקע שלהם דומה.

"זה המשך של המאבק המאוד מרכזי שתופס תאוצה בין בית המשפט העליון לבין המחוקק, הח"כים וחברי הממשלה. גם בוויכוח הזה אפשר להגיע לפשרה של איזונים ובלמים ולא חייבים להתבצר כל אחד בעמדתו, אבל יש צורך בהגברת המשילות".

לטעמה רובינשטיין וזמיר "רואים את הדברים מנקודת המבט של הכוח והמעמד של בית המשפט בישראל, זה מעמד שצריך לשמור עליו אבל צריך לזכור שהמחוקק הוא שנבחר על ידי העם לקידום תפיסת עולמו וצריך לאפשר לו לעשות זאת ואי אפשר לשתק אותו".

עו"ד ארניה
עו"ד ארניהצילום: יח"צ