מעכשיו: "הנתקה" מול "הדתה"

מוקד טלפוני הוקם באחרונה ואליו זורמים דיווחים על התמודדות אזרחים מול גורמים קיצוניים הנאבקים בפניה היהודיות של המדינה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ד בתמוז תשע"ח

מי מפחד מיהדות
מי מפחד מיהדות
אילוסטרציה. פלאש 90

בפורום הציבורי לישראל יהודית ודמוקרטית מבקשים לתת מענה למאבקי הפורום החילוני נגד 'הדתה' ומקימים את המוקד הטלפוני לתלונות אזרחים על פעולות "הנתקה" של פעילים קיצוניים המתנגדים ומסכלים אירועים בעלי גוון יהודי במרחב הציבורי וכן במוסדות החינוך ברחבי הארץ.

רכז השטח של הפורום, אדם אפון, סיפר לנו על המיזם שהחל את דרכו לפני כחודש מקריאה מהשטח, כדבריו.

"מאז שהקמנו את הפורום הציבורי התחלנו לקבל דיווחי הנתקה מיהדות, שלמעשה מי שמוביל אותם הם קבוצות מאוד קיצוניות שהם אנטי דת ואנטי יהדות. על כל דבר בעל אופי יהודי הם צועקים הדתה ומנסים לסכל את זה", הוא אומר ומציג את אחת הדוגמאות: "בקרית אונו נפגשנו עם כמה אזרחים שבסך הכול רצו להקים בית כנסת ונתקלו בהתנגדות מצד קומץ קיצוני של תושבים ומשם נולד הרעיון הזה לבוא ולתת גב לכל אותם אזרחים".

וכשמגיע דיווח על אירוע "הנתקה" שכזה, מה עושים? "כשאנחנו מקבלים את המידע אנחנו מבררים את האמינות שלו ולאחר מכן נותנים הכוונה וגב לאותם אזרחים שנתקלו במקרה הזה, עוזרים להם לפעול בצורה חוקית כדי שיממשו את הרצון שלהם", משיב אפון ומציין דוגמא נוספת בהתנגדות של הורים לתלמידי בית ספר ליציאת התלמידים לטיול בירושלים.

לדבריו ולטעמו של אפון התארגנות שכזו לא תוביל ואין לה כוונה להוביל למלחמת דת פנימית בישראל, אלא רק למנוע את המגמה שכנגד, "המטרה שלהם היא להנתיק אותנו, את הציבור שחשובה לו יהדות במרחב הציבורי. אנחנו לא מנסים לייצר שום מלחמה, אבל עד עכשיו לא קם ארגון מסודר שמבקש להיאבק מול אותם גורמים קיצוניים שמובילים את המהלכים שלהם, והם מתעצמים וניתן לראות את ההשפעה ההרסנית שלהם.

''ניתן לראות את הירידה בהיקף לימודי היהדות בבתי הספר. אנחנו מקבלים הרבה עדויות על מקרים שמעידים על כך שהקומץ הזה מצליח לפגוע ביהדות במרחב הציבורי".

לדבריו חשיבות המיזם באה לידי ביטוי בעזרה מסודרת עבור כל אותם שלא היה להם גיבוי למאבק על זכותם היהודית במדינת ישראל, "אני בעד דמוקרטיה וליבראליות, אבל מה שהם עושים הוא לא דמוקרטיה ופלורליזם אלא שאיפה להוביל אותנו למדינת כל אזרחיה, ואסור לשתוק על כך. עד עכשיו לא היה גוף שייצג את רוב הציבור שלא מעוניין בכך.

''לדוגמא במקרה של קרית אונו, מדובר באנשים עובדים ובעלי משפחות שהיו ללא הכוונה ולא ידעו לאן לפנות. יש הרבה מקרים שבהם כשרוצים להוביל פעילות עם אופי יהודי נתקלים בהתנגדות קשה של גוף קולני, וכשאין הכוונה בשטח מוותרים על המאבק".