ועדת חוץ וביטחון. ארכיון
ועדת חוץ וביטחון. ארכיון צילום: חזקי ברוך

ראש הממשלה נתניהו ממשיך לפעול באמצעות יו"ר הקואליציה, ח"כ דודי אמסלם, לגייס רוב לבקשה לדיון מחדש בנוסחו של חוק קיזוז משכורות מחבלים.

לערוץ 7 נודע כי במהלך השעות האחרונות פועלים אנשיו של נתניהו לגייס תמיכה לבקשה בקרב חברי ועדת החוץ והביטחון מסיעות השמאל המחנה הציוני ומרצ, לאחר שסיעת הבית היהודי הודיעה שתתנגד לבקשה.

במקביל עדיין לא ברור כיצד יצביעו חברי הכנסת של הליכוד החברים בוועדה והאם הם ייענו להפצרות ראש הממשלה ואנשיו בנושא.

הבוקר (שלישי) דווח בערוץ 7 כי ראש הממשלה נתניהו מבקש לתקן את הצעת החוק כך שקיזוז כספי הרש''פ יותנה בהחלטת ראש הממשלה ושר הביטחון.

המועצה לביטחון לאומי מתנגדת להצעת החוק בטענה שהיא תהווה "פגיעה במעמדו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, תוביל להקצנה ולאלימות בקרב הפלסטינים ואף לקריסתה של הרשות".

בעבר המל"ל התנגדה בטענה שארה"ב מתנגדת גם היא לחוק, אך בינתיים חוק 'טיילור פורס' שהוגש על ידי חבר הקונגרס לינדזי גרהאם עבר בקונגרס האמריקאי, ואף נשיא ארה"ב ביקש להפחית דרמטית בכספים האמריקנים המועברים לפלסטינים.

הצעת החוק הוגשה על ידי חברי הכנסת אלעזר שטרן (יש עתיד) ואבי דיכטר (הליכוד) עם תמיכה רחבה של חברי ועדת חוץ וביטחון. לדיון מחר צפויים להגיע משפחות שכול ונפגעי פעולות איבה כדי לתמוך בחוק כפי שהוא היום, וצפוי לעבור במליאת הכנסת ביום שני הבא בקריאה שניה ושלישית.

שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, נפתלי בנט, הזהיר כי בקשת נתניהו להתנות את קיזוז כספי הרש''פ בהחלטת קבינט מרוקנת את החוק מתוכן ועל כן חברי הכנסת של ''הבית היהודי'' בוועדת החוץ והביטחון, ח״כ שולי מועלם וח״כ מוטי יוגב, יצביעו נגד הרביזיה.

משפחות מחבלים ממשיכים לקבל כסף ממדינת ישראל

אתמול נחסמה כניסתם של נפגעי טרור שהגיעו לכנסת לישיבת סיעת הליכוד, בה ביקשו הנפגעים ובני המשפחות למחות על בלימת הליכי חקיקת חוק הקיזוז.

יואל שוורץ שאמו נרצחה בפיגוע בקו 2 בירושלים אומר לערוץ 7, "המשפחה של המחבל שרצח את אמי מקבלת כסף ממדינת ישראל, זה הזוי. מאוקטובר 2003 עד אפריל 2018 הרשות הפלסטינית העבירה למשפחה זעתרי 608 אלף שקלים. כלומר מעל 6,000 שקלים כל חודש. אנחנו כאן, כדי שהקורבן שלנו יהיה האחרון. לא מתקבל על הדעת שכסף ממדינת ישראל עובר למחבלים שרצחו את יקירנו".

יהודית דסברג, שבתה וחתנה נהרגו בפיגוע אמרה, "אנחנו מנסים להיכנס לסיעת הליכוד כי לא יכול להיות שמדינת ישראל תשלם משכורות לרוצחים ומשפחותיהם. אנחנו לא נורמאליים".

שי מימון שנפצע בפיגוע וחברו מלאכי רוזנפלד הי"ד ציין כי "חוק קיזוז משכורות המחבלים היה אמור לעבור היום בקריאה שניה ושלישית ובליכוד מעכבים את החוק".

"יו"ר הקואליציה הגיש רביזיה ובעקבות זה כל יום ארבעה מיליון שקלים עוברים למשפחות המחבלים. זה אומר שיותר מ-100 מיליון שקלים עוברים למשפחות המחבלים כל חודש. לצערי הליכוד מונע ממשפחות שכול ונפגעי פעולות איבה להיכנס לישיבת סיעה", סיכם מימון.

בליכוד אמרו בתגובה, "הממשלה ביקשה מיו"ר הקואליציה לעשות רביזיה כדי לתקן כמה דברים בהצעת החוק מאחר ויו"ר ועדת חוץ וביטחון היה בחו"ל".