ירון בצלאלי
ירון בצלאליצילום: Yonatan Sindel/Flash90

שש שנים אחרי האסון בהר הרצל שבו נהרגה החיילת הילה בצלאלי ז"ל, גזר אתמול (שלישי) בית המשפט על יועץ הבטיחות יצחק צוקר שהורשע בגרימת מוות, 400 שעות שירות לציבור ו-4 חודשי עבודות שירות בלבד.

בראיון ל-103fm סיפר אביה של הילה, ירון בצלאלי, על הכאב שחס עם הישמע גזר הדין המקל, "הייתי אתמול בדיון בבית המשפט ויצאתי כועס ומאוכזב. כשיצאתי מבית המשפט הרגשתי את אותו הכאב שחשתי כשקמתי מהשבעה על הבת שלי. מערכת המשפט לא מתייחסת אלינו למרות שהרשיעה את נאשמים בכל הסעיפים.

''הם קיבלו עבודות שירות ויצאו כמעט ללא קנס. כשיצאנו מבית המשפט ראיתי את הנאשמים חוגגים את הניצחון בבית קפה - זה עצוב לי. ביטלתי את כל התוכניות שהיו לי אתמול, קשה לי ואני יושב בבית. למרות שאשתי התפרצה בכעס ובכי במהלך גזר הדין - השופט לא התייחס אליה".

"השופט הגיע למסקנה הזו מתוך רחמים בלבד", העריך האב השכול, "הנאשמים בכו שאין להם כסף ושהם אוספים בקבוקים למחזור כדי להכניס משכורת הביתה למרות שאחד הנאשמים איבד את אמא שלו לפני כמה חודשים וקיבל ירושה של עשרות אלפי שקלים. האמנתי בשופט. האמנתי שהנאשמים יקבלו את העונש הראוי להם. אני כל היום חושב איך הוא סגר את האירוע הזה ככה, מה עבר לו בראש?"

בצלאלי הוסיף, "ישבנו בכל הדיונים בכיסא הקר במשך שעות, שמענו את הדברים ועם הזמן התרסקנו יותר ויותר. בכל פרמטר של האירוע הזה היו כשלים. למשל, המהנדס של האירוע היה במקום שעה וחצי לפני שהגשר קרס. כשפנו להזהיר אותו שהגשר תאורה מתנדנד הוא לא חשב בכלל לעצור הכל ולפנות את החיילים מהמקום".

האב לא מוותר ומצפה כי הפרקליטות תערער ,"אנחנו מצפים מהמדינה שתערער על פסק הדין. אני מקווה שבמחוזי יובהר הכל ונאשמים יקבלו את העונש שמגיע להם. אותם אנשים חייבים לשבת בכלא. קיבלנו מיועץ הבטיחות של הטקס, יצחק צוקר, שהורשע במחדל, פיצוי על סך 1500 ש"ח - 500 ש"ח על כל חייל שנפצע ועל מותה של הילה שלנו.

''צוקר עצמו מקבל ייצוג מהמדינה וממשיך לעבוד במקצועו. כיום הוא בונה מגרש ספורט באשדוד. כשהתקשרנו לברר את הנושא אמרו לנו בהתאחדות שהאיש עוד מופיע במשרד העבודה ורשאי לתת ייעוץ. למה עוד יש לו אישור לעבוד?".

בצלאלי סיים את השיחה כשסיפר על הגעגועים לביתו, "כל יום הוא רק מתעצם, היא הייתה ילדה מדהימה שבצעה את מבחן הפסיכומטרי פעמיים והייתה על סף התחלת לימודי הרפואה כפי שחלמה. כשאמא שלה אמרה שהיא תהיה רופאה רק בגיל 30 ושזו עבודה קשה היא ענתה לה שהיא רוצה לתרום למדינה כי יש מחסור ברופאים בישראל. הסיפוק שלה היה מגיע מלעזור לאנשים".