חשוד בהעלמת מס. שרגא ברוש
חשוד בהעלמת מס. שרגא ברושצילום: פלאש 90

בית משפט השלום בתל-אביב נעתר אמש (רביעי) לבקשת פקיד שומה חקירות מס הכנסה תל-אביב ברשות המסים, והורה שחרורם בתנאים מגבילים של שרגא ברוש ואחיו יריב ברוש.

השניים נעצרו לחקירה בחשד להתחמקות מתשלום מס בגובה של למעלה מ-1.5 מיליון ש"ח. כמו כן נענה השופט לבקשה לשחרר בתנאים מגבילים את רואה החשבון מיכאל בר לבב שנחשד בסיוע לאחים בביצוע העבירה.

האחים ברוש הם תעשיינים ותיקים המשמשים כבר למעלה מ-20 שנה בתפקידים ציבוריים בכירים. כיום משמש שרגא ברוש כנשיא התאחדות התעשיינים – אחד הגופים המשפיעים ביותר על עיצוב המשק במדינת ישראל. יריב ברוש משמש כיום כיו"ר איגוד המתכות.

על פי החשד, באמצעות מסמך כוזב ששלח שרגא ברוש לרשויות המס בשנת 2017, התחמקו השניים מתשלום מס בגובה של למעלה מ-1.5 מיליון שקלים, זאת בגין עסקה שביצעו באמצעות החברה המשותפת שבבעלותם, גובה העסקהה עומד על 8,640,000 ש"ח.

בהתאם לבקשת המעצר, מקורה של חקירה זו בביקורת שנערכה בפקיד שומה למפעלים גדולים ברשות המיסים, אשר העלתה חשד להתנהלות פלילית מצד החשודים והחברה שבבעלותם א.ל.ע.א השקעות בע"מ (להלן – החברה). משעלה החשד, עבר התיק לטיפול יחידת החקירות של פ.ש חקירות תל אביב.

החברה שבבעלות האחים התאגדה ביום 29/9/2014 ונרשמה ברשויות המס כחברה פרטית. במהלך חודש אוקטובר 2015 דיווחה החברה על מכירה של כ-14% ממניות חברת עורשד גז טבעי, בה היא מחזיקה, וזאת בתמורה ל- 8,640,000 ₪.

בשלב מסוים הבין שרגא ברוש כי עליו לשלם מס חברות בשיעור של 26.5% במישור החברה, ועל מנת למשוך את הכסף שהתקבל מהחברה, עליו לשלם מס בשיעור נוסף של 32% במישור האישי, ובסך הכל שיעור המס שהיו צריכים לשלם החשודים בגין ההכנסה הינו 50% שהם 4,315,338 ש"ח.

ברוש הבין שעדיף לו שהחברה שבבעלותו ובבעלות אחיו תחשב כחברה משפחתית לצרכי מס, מאחר שבאופציה זו היה על האחים לשלם 32% על ההכנסה בלבד, ללא מיסוי ברמת החברה. כך עמד המס אותו שילמו החשודים לבסוף בפועל על 2,760,712 ש"ח, סכום מס הנמוך בלמעלה מ-1.5 מיליון ש"ח מהמתחייב בחוק.

לאחר שהתייעץ החשוד עם מספר אנשי מקצוע, הבין כי ישנה בעיה חוקית להחישב כחברה משפחתית בדיעבד, שכן החוק מאפשר רישום חברה משפחתית, רק במידה וניתנה הודעה על כך תוך שלושה חודשים מיום התאגדות החברה, קרי עד ליום 29/12/2014.

במהלך שנת 2017, לאחר דין ודברים עם רשויות המס, שלח החשוד מכתב ובו הוא טוען כי ביקש להירשם כבחברה משפחתית במועד, ואת המכתב כאמור שלח החשוד, לכאורה, בדואר לפקיד שומה נצרת, את אותו מכתב מקורי משנת 2014 הוא צרף למכתב אותו שלח בשנת 2017.

על פי אותו מכתב שנשלח לפ.ש נצרת, אשר נשלח לכאורה בשנת 2014, מבקשים החשודים באמצעות שני טפסים של רשות המיסים להיחשב כחברה משפחתית, הטפסים נושאים את התאריך 23/10/2014 , אחד הטפסים חתום בחתימת ידו של החשוד בלבד, והטופס הנוסף נחתם על ידי שני החשודים.

בטופס "פתיחת תיק לתאגיד במס הכנסה" אשר שלח החשוד, לכאורה ביום 13/10/14, לא שם לב החשוד כי מצויין התאריך בו עודכן הטופס על ידי רשות המיסים בטרם עלה לאתר הרשות. טופס זה היה מעודכן לחודש 6/2015. משמעות הדבר היא כי הטופס שלכאורה נשלח לרשות המיסים ביום 13/10/14 כלל לא היה קיים במועד זה, והפורמט אשר נשלח לטענתו בשנת 2014, נוצר לא לפני חודש 5/2016. המשמעות היא כי החשוד, מילא את הטופס בדיעבד תוך ציון תאריך כוזב, וזאת על מנת להטעות את רשויות המס וליהנות מהטבה אשר לא מגיעה לחשודים.

אתמול הפכה החקירה לגלויה, כאשר חוקרי היחידה ערכו חיפושים בביתם של החשודים, במשרדי החברה, ובמוקדים נוספים ביניהם שני משרדי רואי חשבון, במהלך החיפוש נתפסו מסמכים וחומרי מחשב והחשודים הובאו לחקירה במשרדי היחידה החוקרת.

רשות המסים טוענת כי יש לה יסוד להניח וראיות לכאורה שהחשודים עברו את העבירות המיוחסות להם, עבירות על סעיף 220(2) – בכך שהגישו מסמך כוזב לרשויות המס תוך שימוש בערמה, מרמה ותחבולה כאמור בסעיף 220(5).

החשוד הנוסף, מיכאל בר לבב, הינו רואה חשבון ותיק, ובעלים משותף של משרד רואה החשבון טננבאום, בר לבב ושות'. על פי החשד סייע בר לבב לאחים שרגא ויריב ברוש, להתחמק מתשלום מס בגובה של למעלה מ-1.5 מיליון ₪, בעת שעזר להם לערוך מסמך כוזב אשר נשלח לרשויות המס.

שופטת בית משפט השלום בת"א, שלומית בן יצחק, קבעה, בין השאר, לאחים ברוש ערבות אישית על סך 500,000 ₪ כמו גם ערבות צד ג' לאותו סכום וכן הפקדת מזומן ו/או ערבות בנקאית בסך 150,000 ₪ והוצאת צו עיכוב יציאה מן הארץ. למיכאל בר לבב קבעה השופטת ערבות אישית על סך 300,000 ₪ כמו גם ערבות צד ג' לאותו סכום וכן הפקדת מזומן ו/או ערבות בנקאית בסך 75,000 ₪ וצו עיכוב יציאה מן הארץ.

מטעמו של שרגא ברוש נמסר, "מר ברוש הופתע מהחקירה העוסקת בנושא מאד נקודתי ומצומצם. זו הפעם הראשונה שנחקר בהקשר כלשהו לאחר עשרות שנים של פעילות עסקית וציבורית ענפה. מר ברוש כמובן משתף פעולה ומשוכנע שתוך זמן קצר ככל שניתן העניין יהיה מאחוריו".