הדתיים שבחזית הסייבר
הדתיים שבחזית הסייברצילום: מכון לב

תכנית "סייבר עילית" היא תכנית לאומית ראשונה מסוגה, המכשירה נשים וגברים דתיים בתחומי הסייבר ואבטחת המידע ומסייעת להם להשתלב בחברות היי-טק, טכנולוגיה וסייבר בישראל.

התכנית מופעלת על ידי המרכז האקדמי לב, המרכז לחינוך סייבר של קרן רש"י ומערך הסייבר הלאומי במשרד ראש הממשלה, ולוקחים בה חלק בוגרי ובוגרות תואר ראשון במדעי המחשב ובהנדסת תוכנה, שסיימו את לימודיהם בהצטיינות.

18 מתוך 90 המשתתפים בגמר תחרות Cyber Challenge שהתקיימה באוניברסיטת תל אביב והופקה ע״י חברת Cympire, הם ממשתתפי התכנית סייבר עילית, לאחר שנבחרו מבין כ-400 מועמדים מרחבי הארץ שהשתתפו בשלב מיונים מקדים שנערך אונליין במהלך חודש מאי, בסופו נבחרו 30 הקבוצות הראשונות בלבד להתחרות בגמר (כשבכל קבוצה 3 חברים) להתחרות בשלב הגמר הסופי שנמשך 6 שעות. בנוסף, לשלב הגמר העפילה רק קבוצה אחת של 3 נשים, המשתתפות בתכנית "סייבר עילית".

אחד ממשתתפי תכנית "סייבר עילית", שהתחרה בתחרות הוא יחיאל לוין, בן 29 ואב לשניים, שלמד מדעי המחשב במרכז האקדמי לב. לאחר שסיים את לימודיו לפני כשנתיים, הצליח לוין להשתלב בתחום בחברה לניהול ערוצי טלוויזיה, אבל רצה להיות מקצועי יותר ולהתעסק בדברים שדורשים "יותר מאמץ" לדבריו.

"שמעתי על תכנית 'סייבר עילית' והרגשתי שזה בדיוק מה שמתאים לי" הוא מספר, "מדובר בתוכנית אינטנסיבית, ואפילו ויתרתי על משרה טובה שהייתה לי כדי לקחת בה חלק". במהלך הכשרתו בתכנית עובד לוין במשרת סטודנט במחלקת מחקר ופיתוח בחברה לניטור עבודה וזיהוי איומים ברשת, ולאחר סיום התכנית צפוי להמשיך בחברה למשרה מלאה.

"העובדים סביבי בעיקר בוגרי צבא, אנשים עם הרבה שנות ניסיון" הוא מספר, "לא הייתי מצליח להתברג לתפקיד כזה בעבודה רגילה, לא משנה כמה מקצועי וטוב הייתי. היכולות שספגנו בשנה הזו והקשרים עם התעשייה שיצרנו אפשרו לי להגיע לנקודה בה אני נמצא היום".

על התחרות מספר לוין כי היא הייתה אינטנסיבית ומאתגרת. "הצלחנו לממש אתגרים שהתנסינו בהם לאורך השנה, לפתור דברים ולהתמודד עם אתגרים חדשים. בעולם הסייבר תמיד יהיה עוד מה ללמוד ולנסות".